Društvo

Predsjednik Republike Poljske

Priča o mučeništvu Ulma bi trebala da bude poznata cijelom svijetu

(15 riječi)

Kao Poljaci, ponosni smo što su 10. septembra 2023. godine članovi porodice Ulma, naši sunarodnici, ušli u red svetaca Katoličke crkve. Značaj ovog događaja prevazilazi religijsku dimenziju. To je počast herojima koji utjelovljuju najviše ideale čovječanstva.

Požutjela, izlizana Biblija, otvorena za parabolu o milosrdnom Samarićaninu, sa naslovom ovog fragmenta označenim crvenom linijom i rukom ispisanom napomenom: DA! – to je eksponat koji mi je pred očima kad god se sjetim Muzeja Poljaka koji su spašavali Jevreje tokom Drugog svjetskog rata pod nazivom Porodica Ulma u selu Markova na jugu Poljske.

Navedeni primjerak Svetoga pisma pripadao je supružnicima Josifu i Viktoriji Ulma. Bili su to poljski farmeri koji su u svom domu udomili osmoro sunarodnika jevrejskog porijekla: Saula Goldmana sa četiri sina, Goldu Greenfeld i Leah Didner sa malom ćerkom. Pred zoru 24. marta 1944. u kuću u Markovu upali su njemački žandari. Skrivene Jevreje i njihove staratelje ubili su na licu mjesta. Umrli su ne samo Josef Ulma i njegova trudna supruga Viktorija, već i njihovo šestoro djece.

Njemačka nacistička okupacija, Holokaust i masovni zločini nad Poljacima vrlo su važna i još uvijek bolna tema istorije moje domovine. Sudbinu porodice Ulma podijelili su i mnogi moji sunarodnici. Svake godine 24. Marta  obilježavamo državni praznik – Nacionalni dan sjećanja na Poljake koji su spašavali Jevreje za vrijeme njemačke okupacije.

Prije izbijanja Drugog svjetskog rata u Poljskoj je živjela velika jevrejska zajednica, jedna od najvećih u istoriji  ovog naroda. Jevreji su se kroz istoriju rado naseljavali u našu zemlju, koju su nazvali riječju Polin, što u prijevodu znači "ovdje ćeš se odmoriti". U Poljskoj su uživali u miru i mogućnostima za razvoj, a naš glavni grad - Varšava - krajem 30-ih godina XX vijeka bila je najveće središte jevrejskog naroda u svijetu, odmah iza Njujorka.

Njemački plan za potpuno istrebljenje Jevreja - zastrašujući u svom neljudskom, mehaničkom, gotovo industrijskom karakteru - morao je uzeti u obzir te činjenice. Zato su njemački nacisti u okupiranoj Poljskoj stvorili tvornice smrti: logore istrebljenja u koje su transportovani i Jevreji iz drugih zemalja koje je osvojio Treći Rajh. Osim toga, Poljska je vjekovima bila poznata kao tolerantna država, zemlja u kojoj su kulturu i društvene odnose oblikovale hrišćanske vrijednosti. Dakle, njemačke okupacijske vlasti očekivale su otpor njihovim zločinačkim akcijama. Stoga su prijetili smrću svakome ko je i pokušao pružiti bilo kakvu pomoć u skrivanju Jevreja u našim zemljama. Međutim, uprkos takvoj kazni, hiljade poljskih Jevreja dobili su podršku koja im je omogućila da spasu svoje živote. Pomogano im je da pobjegnu iz geta, davana su im skrovišta, hrana, novac, dostavljani su im lažni dokumenti.

Istoričari još uvijek rekonstruišu tok dramatičnih događaja tih godina. Titulom Pravednika među narodima, koju dodjeljuje Institut Yad Vashem u Jerusalimu, do sada je dobilo više od sedam hiljada Poljaka, među kojima i Viktoria i Josif Ulma. U dostojnom društvu Pravednika Poljaci su najveća nacionalna skupina. Takođe, poljske vlasti i državne institucije ne prestaju u svojim nastojanjima da dostojanstveno odaju počast tihim, često anonimnim herojima – posebno onim koji su svojom žrtvom i hrabrošću platili život.

Kao Poljaci, ponosni smo što su 10. septembra 2023. obitelj Ulma, naši sunarodnjaci, primljeni u red blagoslovenih Katoličke Crkve. Značaj ovog događaja nadilazi vjersku dimenziju. Takođe će biti čast za heroje koji utjelovljuju najviše ideale čovječanstva. Priču o njihovu mučeništvu – potresnu i ujedno poučnu kao nevjerojatno svjedočanstvo ljubavi prema bližnjem – trebao bi upoznati cijeli svijet. Neka donese promjene u ljudskim srcima, neka bude primjer otvorenosti i solidarnosti prema drugim ljudima.

Tekst objavljen u suradnji s poljskim mjesečnikom "Sve što je najvažnije" u sklopu istorijskog projekta Instituta nacionalnog sjećanja i Poljske nacionalne fondacije.

Andrzej Duda



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.