Knjiga sabranih tekstova i razgovora Dragana Radulovića objavljena u izdanju Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske i Matice crnogorske
Presjek književnog i društvenog angažmana
Knjiga Sidrišta u vremenu – Govori i razgovori (2003–2023) Dragana Radulovića, književnika, profesora i doskorašnjeg predsjednika Matice crnogorske, novo je zajedničko izdanje Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske i Matice crnogorske.
Knjiga je, kako autor ističe u svojoj „Riječi unaprijed", presjek njegovog
književnog i društvenog angažmana u javnom diskursu crnogorskog društva u
naznačenom vremenskom okviru.
– Govori su dominantno povezani sa nekoliko značajnih događaja iz crnogorske
prošlosti kojima sam u svojstvu predśednika Matice crnogorske bio u prilici da
ukažem na njihovu vrijednost i značaj, a razgovori počinju sa odbjavljivanjem
mog romana Auschwitz Café 2003. U knjizi se nalazi, smješten
između govora i razgovora, izbor iz saopštenja za javnost Matice crnogorske,
koja sam potpisivao u ime institucije, a predstavljaju reakcije na bitne
događaje u političkom i društvenom životu Crne Gore, i to u trenutku kada su se
ti događaji zbivali – zapisao je Radulović na prološkoj stranici svojih Sidrišta.
Prema riječima Marka Špadijera, Dragan Radulović je imao mnogo izazova u crnogorskoj društvenoj zbilji na koje je smatrao da treba javno da reaguje i iznese svoje mišljenje i stavove organizacije koju je vodio.
– Radulovićevi eseji su sadržajni, konkretni, ubjedljivi i stilski rafinirani. S očiglednim ponosom i sigurnošću što istupa kao građanin i u ime jedne institucije, u čije poštene i ispravne ciljeve duboko vjeruje, bio je oštar i nepotkupljiv kritičar društvenih anomalija. Uzdržavao se samo da javno ne reaguje na pakosti i zle namjere koje su dolazile od pojedinaca inficiranih crnogorskom pizmom – zapisao je Špadijer u tekstu pod nazivom „Ako nema slobode za sve, nema ni za koga."
Špadijer ističe i da Radulović vodi računa o ozbiljnosti riječi u svakom društvenom i literarnom kontekstu. Iskrenost u iskazu je mjera njegovog odnosa prema stvarnosti.
– Filozofija i književnost su njegove dvije glavne intelektualne strasti iz koje je odnjegovao kreativnu sumnju. Tekstovi Dragana Radulovića, bilo da piše govor ili kolumnu, oblikuje saopštenja Matice za javnost ili odgovara na pitanja novinara, su autorski, smisleni, jasni, precizni u ideji, bez banalnosti i opštih fraza, pa su pogodni za trajanje. Njegova književna ostvarenja predstavljaju originalan glas u savremenoj crnogorskoj literaturi. Kao građanin Budve doživio je tranziciju jednog poretka u drugi kao brutalnu promjenu ljudskih odnosa i morala i uspio da kroz priču i personalizovane likove, nastojeći da pretjerano ne domišlja, stvori originalni svijet mašte i realnosti. Njegova ironija i cinizam kao književne alatke su istiniti i zato su ubjedljivi. Budva je ostala „sažimajuće ogledalo" društvenog taloga koji se nakupio u dvije decenije – navodi Špadijer u svom predgovoru.
Prema riječima urednika dr. sc. Dragutina Lalovića, ova knjiga je svjedočanstvo o tome čime su se Matica i njezin tadašnji čelnik, a s njom i cjelokupno crnogorsko društvo, suočavali na evropskom putu, još uvijek trnovitom i u uslovima formalne državne suverenosti.
– O tom suočavanju, programskom i političkom, svjedoče u ovoj knjizi sabrani
govori, prigodna saopćenja i brojni intervjui Dragana Radulovića, bez kojih
uopće nije moguće primjereno razumjeti smisao i domete djelovanja Matice
crnogorske u oblikovanju sebe same kao kulturnog pokreta, a preko toga i
crnogorskog društva u desetljeću 2013–2023 – zapisao je Lalović.
Knjigu Sidrišta u vremenu – Govori i razgovori (2003–2023) u
ime izdavača potpisuju prof. dr. sc. Petar Popović i mr. sc. Ivan Jovović.
0 Komentara