Komentar
Amfilohije priznat za šefa opozicije
Mi nećemo sa Vladom da razgovaramo o Zakonu, a vi nemojte da idete na sastanak sa Đukanovićem, to je, suštinski, isto. Ne samo ignorisanje, nego nepriznavanje te države. I zar to nije koalicija? Oni će je priznati samo kad bude po njihovoj volji, kad , zapravo, i ne bude država, ili „država" kojoj će drugi, a zna se ko, odrediti koliko da bude i kakva država.
Veći dio opozicije u Crnoj Gori , to je sasvim očigledno, već je i na djelu potvrdio da su za svog lidera izabrali mitropolita Srpske pravoslavne crkve Rista (Amfilohija) Radovića. U medijskom žargonu do sada su postojala bar tri „lidera", glavnog opozicionog bloka, Demokratskog fronta, Mandić, Knežević i njima pridruženi Medojević. Sada više nema sumnje- njihov zajednički lider je Radović. I ne samo njihov, nego i onih partija koje slove, bar deklarativno, za nereligijske, odnosno, one koje snishodljivo i udvarački ne prate srpsku Mitropoliju u Crnoj Gori. Uz DF, i Demos i URA, do utorka će se možda još neka opoziciona partija odazvati Amfilohijevom pozivu da se bojkotuje crnogorska vlast, odnosno, sama Crna Gora. Nije to učinjeno formalno, potpisivanjem bilo kakvog koalicionog sporazuma, ali , faktički, taj dio opozicije i srpska Mitropolija su sklopili predizborni savez.
Amfilohije je odbio da nastavi dijaog sa Vladom u vezi sa Zakonom o vjerskim zajednicama, a nastavio sa uličnim takozvanim litijama, a uz to, pozvao je da se na sljedećim izborima ne glasa za one koji , navodno, otimaju „svetinje". Nakon toga, DF i opozicija koja slijedi njegovo ponašanje , nije prihvatila poziv predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića da učestvuju u konsultacijama o zakazivanju novih parlamentarnih izbora, koje su planirane za utorak. Elem, Amfilohijev stav kome da se glas ne da, kao i odbijanje nastavka razgovora o pomenutom Zakonu, odnosno, o nastavku tzv. Litija, i opozicioni bojkot sastanka sa šefom države, šta je drugo, nego svojevrsna, čisto politička koalicija.
Mi nećemo sa Vladom da razgovaramo o Zakonu, a vi nemojte da idete na sastanak sa Đukanov ićem, to je, suštinski, isto. Šta drugo, nego bojkot, ignorisanje državnih institucija, same države Crne Gore. Ne samo ignorisanje, nego nepriznavanje te države. I zar to nije koalicija? Oni će je priznati samo kad bude po njihovoj volji, kad , zapravo, i ne bude država, ili „država" kojoj će drugi, a zna se ko, odrediti koliko da bude i kakva država.
Simptomatično je da se i jedni i drugi koalicioni partneri u ovom novom, do sada nepoznatom, vidu političkog savezništva, pozivaju na „međunarodni faktor", pri čemu određene ocjene o stanju u Crnoj Gori interpretiraju u svoju korist. I Amfilohije i njegovi saveznici u opoziciji optužuju vlast u Crnoj Gori, i samog šefa države, da izazivaju i „produbljuju" podjele , a sami neće da učine nijedan korak koji bi bio doprinos smanjivanju tenzija i iznalaženju kompromisa.
Vlada je već napravila ustupak-spremna je da odgodi primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ali Amfilohije ne prihvata. Štaviše, zbog svog generalnog bojkota države Crne Gore, neće ni da se obrati Ustavnom sudu , radi ocjene o ustavnosti pomenutog Zakona. I , nažalost, Amfilohiju sve to može biti. Nije, stoga, ni čudno da srpska Mitropolija u Crnoj Gori želi da zategne odnose sve do moguće varnice koja bi mogla da se pretvori u plamen intenzivnijih i širih sukoba. Ozbiljni analitičari na to upravo ovih dana upozoravaju. Oni isti koji,koliko prije dva-tri mjeseca, nijesu bili tako pesimistični. Sada neki od njih pominju mogućnost „odsudne bitke za državu" u Crnoj Gori.
I. D.
0 Komentara