•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
Politika

Darmanović: Ako bi procijenili da je bezbjednost države ugrožena alarmirali bi NATO

(15 riječi)

(Foto: gov.me)

Ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović izjavio je danas da vjeruje da će Crna Gora naći političko rješenje za prevazilaženje trenutnih problema sa Srbijom. On je istakao da ako bi procijenili da je bezbjednost države ugrožena u NATO-u ima mehanizama koje bi mogla Crna Gora da koristi.

Odgovarajući na novinarsko pitanje da li je Crna Gora kontaktirala NATO saveznike u kontekstu narušene bezbjednosne situacije u zemlji i uplitanja Srbije u unutrašnje stvari Crne Gore Darmanović je naglasio da ne vidi da za tim postoji potreba.

"Ne vidimo da postoji potreba za nekim alarmiranjem u vezi sa trenutnim nesuglasicama koje trenutno imamo sa Srbijom. Ali, naravno, ukoliko bi procijenili da je vidno ugrožena bezbjednost zemlje, postoje mnogi mehanizmi unutar NATO-a koji mogu da se koriste", kazao je on na konferenciji za novinare sa ministrom vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordanom Grlićem.

Crna Gora i Republika Hrvatska imaju sadržajne i prijateljske odnose, o čemu svjedoče frekventni politički kontakti, intenzivna saradnja u okviru evropske agende, ali i savezništvo u NATO, ocijenjeno je na sastanku ministara vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske Srđana Darmanovića i Gordana Grlića Radmana, koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.

Šef crnogorske diplomatije je kazao da danas, na treću godišnjicu članstva u Alijansi, možemo konstatovati da smo, zajedno sa našim saveznicima, sigurna i bezbjedna država.

U kontekstu evropske integracije, Darmanović je naglasio da Crna Gora izuzetno uvažava napore Hrvatske da politiku proširenja, uprkos pandemiji COVID 19, kao i brojnim drugim izazovima, održi visoko na agendi za vrijeme predsjedavanja Savjetom EU, a posebno da u takvim otežanim okolnostima postigne primjetne rezultate.

"Zvanični Zagreb je konzistentno bio zagovornik politike proširenja i pružao političku i ekspertsku podršku Crnoj Gori tokom svih ovih godina pregovaračkog procesa. Zahvalni smo na dosljednosti i vidnom angažovanju Hrvatske da doprinese jačanju evropske perspektive i stvaranju novog momentuma u integracionom procesu", kazao je Darmanović.

On je istakao da je pandemija još jednom pokazala da je EU najjača kada djeluje ujedinjeno, dokazujući da su jedinstvo i solidarnost najveća vrijednost evropskog projekta koji, za nas, nema alternativu.

Na toj liniji, ministar je zahvalio Hrvatskoj  na pomoći koju je uputila Crnoj Gori u borbi protiv COVID 19, ali i podršci u procesu repatrijacije naših građana preko njene teritorije, tokom trajanja pandemije.

Ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Grlić Radman je kazao da njegova posjeta Crnoj Gori, prva nakon otpočinjanja krize izazvane koronavirusom, predstavlja simboliku i odlučnost da se nastavi sa konzistentnošću hrvatske naklonosti i podrške Crnoj Gori na evropskom putu.

"Želimo vidjeti Crnu Goru što prije u EU. Aktivno se zalažemo za politiku proširenja Unije, kao i za otvaranje posljednjeg pregovaračkog poglavlja",  istakao je Grlić Radman.

On je dodao da je Hrvatska otvorena za svaki vid pomoći Crnoj Gori u daljem procesu integracije, te da osuđuje svako miješanje u unutrašnje stvari jedne suverene države.

Zajednički je konstatovano da je međudržavna saradnja veoma razvijena u oblastima odbrane, unutrašnjih poslova, obrazovanja i kulture, te da postoji značajan potencijal za njeno dalje unapređenje, posebno u oblasti ekonomije. Pozdravljeno je savezništvo i intenzivna saradnja Crne Gore i Hrvatske u okviru NATO, te razmotreno pitanje otvaranja granica nakon pandemije koronavirusa.

Sagovornici su razmijenili mišljenja i o aktuelnim temama na unutrašnjoj, ali i na globalnoj sceni, izazovima sa kojima se u tom kontekstu suočavamo, te konstatovali da je udruženim snagama potrebno sačuvati stabilnost i bezbjednost regiona.

 



Povezani članci...

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.