•   Ponedeljak,Decembar 23.
  • Kontakt
Ekonomija

Maljinda Bregu

Smanjenje cijena rominga između Zaapdnog Balkana i EU izazovan je proces

(15 riječi)

Smanjenje cijene rominga između Zapadnog Balkana i Evropske unije izazovan je proces, na kojem predstoji naporan rad, ocijenila je generalna sekretarka Regionalnog savjeta za saradnju , Majlinda Bregu, navodeći da se nada prvim rezultatima za pet godina.

Ona je, na marginama trećeg dana Digitalnog samita ekonomija Zapadnog Balkana, kazala je da su ponosni što su četvrti put partner tog događaja.

„Na ovom samitu najuspješnija priča je ta što region razmišlja i pokušava da zaokruži priču o digitalnoj trasnformaciji, digitalnoj agendi. Kada je još jedna važna priča u pitanju, važno je istaći ukidanje tarifa po pitanju rominga što je omogućilo građanima da uštede novac, ali i da nemaju dodatne troškove kada komuniciraju jedni sa drugima. Roming kod kuće, program koji je usvojen, prvi je korak“, rekla je Bregu.

Podsjetila je da je digitalna agenda prihvaćena i potpisana tokom Digitalnog samita u Beogradu.

„Obećano nam je da će kada ovo postane stvarnost za Zapadni Balkan, taj trenutak označiti početak izgradnje mape puta za spuštanje cijena i tarifa između zemalja Zapadnog Balkana i EU“, kazala je Bregu.

Prema njenim riječima, RCC je pripremio dobru strategiju i mapu puta, ocijenjujući da će to trasirati put do trenutka kada ćemo ostvariti prvo smanjenje cijena rominga između država Zapadnog Balkana i EU.

„To je izazovan proces, zato što imamo kombinaciju velike želje i potrebe građana regiona da se smanje cijene. Mislim da ne postoji neka tržišna logika zašto bi građani Zapadnog Balkana trebalo da plaćaju 103 eura po gigabajtu, dok posjećuju neku evropsku zemlju, a sa telekom operaterima troškovi su samo osam eura. Naporno ćemo raditi kako bismo ostvarili dostizanje tog cilja i nadamo se prvim rezultatima za pet godina“, poručila je Bregu.

Ukazala je na važnost uspistavljanja širokopojasne mreže, kao i elektronskim servisima koji su utemeljeni na povjerenju i koji uključuju protok podataka koji je slobodan.

„U vrijeme krize, kao što su mjeseci za nama, svi smo svjesni koliko je to od velike važnosti. Tako da je digitalni identitet građana Zapadnog Balkana, proces koji smo pokrenuli prije nekoliko mjeseci. Smatram da će to biti naredni korak, a ukoliko bi ekonomija Zapadnog Balkana zaista željela da se ovo sve ostvari, mi iz RCC smo posvećeni da pružimo našu podršku“, rekla je Bregu.

Poručila je  građanima, ukoliko se suočavaju sa problemima dok putuju u regionu, a ukidanje rominga koje je na snazi od 1. jula ne funkcioniše, da zatraže pojašnjenje od strane nadležnih organa.

„Naša uloga nije da sprovodimo monitoring implementacije tog programa“, pojasnila je Bregu.

Digitalni samit Zapadnog Balkana 2021. održava se kao dio Berlinskog procesa i kao inicijativa Regionalnog savjeta za saradnju, a važnost samita je potvrđena i kroz novi četvorogodišnji akcioni plan 2021-2024, za zajedničko regionalno tržište .

Domaćin i organizator ovogodišnjeg izdanja je Ministarstvo javne uprave digitalnog društva i medija ispred Vlade Crne Gore, dok je generalni sponzor kompanija M:TEL, saopštio je PR Centar.

 

B.P.

 

                                                

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.