Ekonomija

Aerodromi Crne Gore izdali monografiju “Više od vijeka”

Crnogorsko vazduhoplovstvo od 1913.godine

(15 riječi)

Monografija” Više od vijeka”-  autora Aleksandra Radića i Borisa Ciglića,o početku i razvoju crnogorskog vazduhoplovstva koji se vežu za septembar 1913.godine kada je na Obiliča poljani na Cetinju sletio prvi avion predstavljena je  sinoć u Podgorici na prigodnoj svečanosti.

Tim povodom Nebojša Đoković,predsjednik Borda direktora Aerodroma Crne Gore  rekao je  da je monografija rezultat pregunuća i dugogodišnje predanog rada velikog broja ljudi, čitavog tima gdje je svako ugradio sebe u ovaj kapitalni projekat.

Svi su, kako je rekao, svjedoci da zbog vremena u kojem se živi, kultura sjećanja biva često potisnuta.

“Značajno mjesto u kutiji za čuvanje vremena svakog naroda ima upravo činjenica koja je ovim djelom ostala trajno sačuvana. Ova jedinstvena monografija, autora Ciglića i Radića, obiluje mnoštvom podataka. Ilustrovana brojnim fotografijama na pravi način predstvlja početke i razvoj crnogorskog vazduhoplovstva”, istakao je Đoković.

On je podsjetio na oduševljenje kraljevske porodice Petrović i brojnih građana  koje je 1913.godine bilo na Cetinju prilikom slijetanja prvog aviona i da ga je kralj Niklola nazvao krilaticom i da je to bilo nepunu deceniju od zvaničnog leta braće Rajt u Shevernoj Karolini.

“Od toga vremena mnoštvo crnogorskih avijatičara su hrabro jedrili nebom i bili rado viđeni, ne samo u našim, nego i u najprestižnijim svejtskim aviokompanijama”, naglasio je Đoković.

On je kazao da je 5. maja 1930. godine u Podgoricu sletio prvi civilni avion, dok se redovan putnički saobraćaj uspostavlja 1954. godine, na relaciji Beograd – Podgorica.

Kako je napomenuo, Aerodrom u Tivtu je svečano otvoren i počeo sa radom 1.maja 1957. godine, a direktna linija sa Beogradom uspostavljena 15. juna.

“Naš cilj je da u lijepoj komunikaciji i saradnji sagledamo sve dobronamjerne sugestije i predloge za rješavanje problema i ideje koje mogu biti dobar put da zajedno kroz aviosaobraćaj ponovo trasiramo put domaćoj ekonomiji”, poručio je Đoković.

Prema njegovim riječima, tokom ove sezone uloženi su veliki napori.

“Vjerujemo da svi vidimo rezultate.Naša odgovornost je ogromna, ali i volja da se stvari maksimalno unaprijede. U ima borda direktora i menadžmenta kompanije obećavamo da ćemo stremiti ka tom cilju”, zaključio je Đoković.

Izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Goran Jandreoski poručio je svima da je potrebno detaljno pogledati projekat na kojem je radila Dragana Brajović i ekipa iz Beograda.

Goran Jandreoski

“Zaista sam ponasan na činjenicu da se za vrijeme mog mandata radi na promocije knjige”, kazao je Jandreoski.

On je kazao da monografija materijal iz kojeg će mnoge buduće generacije “ne samo crpiti inspiraciju za herojske podvige, već po koju lekciju o hrabrosti”.

Direktor Jandreoski je  kazao da su Aerodromi preduzeće Crne Gore i svih njenih građana da će brzinom donositi dobre i racionalne odluke

te da je vrlo teško pratiti evropske regulative i zbog toga svaka podrška i pomoć su dragocjene.

“Naši prioriteti ostaju unapređenje infrastrukture, podizanje nivoa usluge, reorganizacija preduzeća kako bi radili kao moderna i kompletna vazdušna luka”, poručio je Jandreoski.

On je kazao da su zadovolnji sezonom, jer svi moraju biti svjesni u kakvom vremenu se živi i radi.

“Rezultati su premašili očekivanja po broju putnika i opsluženih aviona”, dodao je Jandreoski.

Boris Ciglić jedan od autora monografije rekao je da su on i cio tim dali sve od sebe da na pravi način pokažemo izuzetno bogatu vazduhoplovnu istoriju Crne Gore

Prema njegovim riječima, narod Crne Gore od prvih dana je bio opčinjen vazduhoplovstvom.

 

Ciglić je kazao da je radio na prvom dijelu knjige, tačnije do 1945. godine.

“Ovo je priča koja je jedinstvena. Takve priče nema u drugim djelovima svijeta”, naglasio je Ciglić.

Knjiga se, kako je rekao, završava sa 2019. godinom.

“Bilo je razmišljanja da li da dopunimo knjigu i da li da unesemo i ovu prošlu godinu koja je za vazduhoplovstvo bila najteža, ali smo odlučili da stanemo kada je vazduhoplovstvo bilo na vrhuncu”, pojasnio je Ciglić.

On je naglasio da se nada da će vazduhoplovstvo opet dostići onaj nivo koji je imalo prije koronavirusa.

Koautor Aleksandar Radić kazao je da je teško staviti između korica sve ono što bi onaj koji piše knjigu to htio i da je rezultat na kraju dobar jer je opisano sve ono što se dešavalo u Crnoj Gori.

On je kazao da ne treba zaboraviti komponentu ratnog vazduhoplovstva i to da su u Podgorici tradcionalno školovani piloti.“

I za potrebe Jugoslavije, ali i za Libiju, Zambiju. Trebalo je prikazati tupriču, otkinuti neke fragmente i podsjetiti ljude koliko je to značajno i da u budućnosti, na bazi tog nasleđa, može da se očekuje mnogo lijepih stvari i mnogo letova za avijaciju”, rekao je Radić.

 

B.P.



1 Komentara

ensusty Postavljeno 21-03-2023 04:30:00

7 and SP 1 162 216 genes, Z score 29 lasix France Skin biopsy shows an interface dermatitis with vacuolar basal cell change, dyskeratotic keratinocytes, and hyper or hypo granuloasis

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.