Već viđeno
Piše Goran Sekulović
Dijelu srpske političke, kulturne i naučne elite poodavno već nijesu bili toliko značajni čak ni prošlogodišnji izbori u Crnoj Gori koliko redovan popis stanovništva i imovine koji bi trebalo da se održi u ovoj godini. O tome uostalom svjedoči i izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Treba zato podsjetiti kako su se ponašali predstavnici države Srbije prilikom dva prethodna redovna popisa. U vrijeme popisa 2011. g. savjetnik tadašnjeg predsjednika Srbije Borisa Tadića za Srbe u dijaspori Mlađen Đorđević više puta boravi u Crnoj Gori što se uvijek poklapa sa nekim događajima kojima država Srbija pridaje prvorazredni politički značaj. Đorđević je boravio u Crnoj Gori za vrijeme održavanja lokalnih izbora kada ga je Milo Đukanović, tadašnji predsjednik Vlade Crne Gore, javno prozvao da se miješa u izborni proces, tj. da aktivno pomaže (pro)srpske političke stranke u izborima. Predsjednik Srbije Tadić je to demantovao, ali je Đukanović odgovorio da on ima i dokaze za svoju tvrdnju. Mediji u Crnoj Gori su objavili vijest da je Đorđević sa sobom donio znatan novac kojim se finansira propaganda pomoću koje se pokušava asimilacija Crnogoraca i njihovo „pretvaranje” u Srbe, odnosno, želi se ostvariti cilj da se što veći broj stanovnika Crne Gore izjasni da su Srbi i da govore srpskim jezikom. Da su ovo apsolutno nesporne i do sada toliko puta provjerene i u praksi dokazane činjenice, pokazale su sve u kontinuitetu, od tada, a i ranije, pa sve do današnjih dana, aktivnosti i akcije najviših državnih organa Srbije i vrha Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
Uoči redovnog popisa stanovništva u Crnoj Gori i Hrvatskoj 2011.g, u okviru koga su njihovi stanovnici odgovarali i na pitanja o nacionalnoj, religioznoj i jezičkoj pripadnosti, tadašnji predsjednik Srbije Tadić okupio je na sastanku i konsultacijama u svom kabinetu predstavnike srpske dijaspore i Srba iz regiona, kao i vodeće političare opozicionih prosrpskih stranaka iz Crne Gore, kao i tadašnjeg mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohija Radovića. Dogovoru u Beogradu prisustvovali su i ministar vjera u Vladi Srbije dr Bogoljub Šijaković i savjetnik predsjednika Tadića za Srbe u dijaspori i u regionu Mlađen Đorđević koji su potom i boravili u Crnoj Gori. Njima, kao i tadašnjem ambasadoru Srbije u Crnoj Gori Zoranu Lutovcu, Srpska pravoslavna crkva pružila je svu logistiku i svoje objekte za vođenje kampanje asimilacije Crnogoraca. Tako se religiozni objekti u Crnoj Gori kojima upravlja Srpska pravoslavna crkva u kontinuitetu politički zloupotrebljavaju u kleronacionalističke i antidržavne svrhe, da bi to sve dostiglo vrhunac krajem prošle godine kada se u istima (konkretno u Manastiru Svetog Vasilija Ostroškog) i dogovorala i birala i formirala aktuelna crnogorska vlast, tj. Vlada. To je jedinstveni primjer u svijetu.
Crnogorski mediji su 2011.g. tada informisali javnost da su se u Manastiru Ždrebaoniku na tajnom sastanku okupili predstavnici državnih organa Srbije, Srpske pravoslavne crkve i opozicionih prosrpskih stranaka iz Crne Gore radi formiranja štaba koji bi koordinirao i rukovodio svim aktivnostima na asimilaciji Crnogoraca, odnosno na realizaciji strateškog plana da se što više stanovnika Crne Gore izjasni na popisu da su Srbi i da govore srpskim jezikom. Nažalost, država Crna Gora, odnosno ondašnja Vlada Crne Gore je sve ovo samo konstatovala, ali nije preduzimala skoro ništa što je dužna po Ustavu i zakonima zemlje da to spriječi i omogući da se u mirnom, konstruktivnom, slobodnom, demokratskom i civilizovanom ambijentu svaki stanovnik zemlje, bez ikakvih pritisaka, sile i agresivne propagande, dobrovoljno i autentično izjasni u smislu osjećanja nacionalne, religiozne i jezičke pripadnosti.
Očigledno je da se 2011. g. ponovila 2003. g. kada je održan prethodni redovni popis stanovništva u Crnoj Gori. Tada je mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohije isto tako oformio štab na čelu sa dr Bogoljubom Šijakovićem pred popis i agresivnom kleronacionalističkom propagandom uspio da asimiluje više od 25 posto Crnogoraca. 2011. g. je razlika bila samo u tome što je Crna Gora postala suverena država. Međutim, državni organi Crne Gore nijesu reagovali adekvatno, kao ni Evropska Unija, koja je i ranije i tada (a i danas!?), mirno posmatrala kako se od strane zvaničnih državnih organa Srbije i Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori crnogorski narod u srcu prosvjetiteljske i progresivne Evrope u dvadesetiprvom vijeku nastoji agresivno, imperijalno, nedemokratski i necivilizovano denacionalizovati, asimilovati, obezglaviti i uništiti.
S obzirom na slobodno se može reći pogubne učinke prethodne vlasti i Vlade kada je riječ o nacionalnoj i vjerskoj politici, proizilazi da je aktuelni agresivni velikosrpski fašistoidni pritisak na ovom planu koji dolazi sada udruženo i od ’’crnogorske’’ vlasti i od državne vlasti Srbije i od Srpske crkve samo logični i očekivani, dakako radikalizovani, strateški odlučni, skoro fanatični i potpuno teorijski osmišljen i razrađen, sasvim bjelodani i transparentni nastavak, produžetak i finalni proizvod iste na već, dakle, pripremljenom i utabanom putu. Sada dolazi na naplatu sve ono što su prethodne vlasti i Vlade DPS i ostalih suverenističkih stranaka slabo i pogrešno radile ili nijesu uopšte radile na polju nacionalne i vjerske politike kao odsudnih i presudnih politika za opstanak i razvoj jedne države. Osobito je to (bilo, jeste i biće) kada je u pitanju Crna Gora značajno, s obzirom na jačinu, prirodu i vremenski kontinuitet velikosrpskih i anticrnogorskih fašistoidnih pritisaka i planova, akcija i projekata, od kojih je tzv. ’’srpski svet’’ najnoviji ’’vuk u jagnjećoj koži’’.
Srbija nije odustala od projekta Velika Srbija, odnosno, projekta „Načertanija” Ilije Garašanina o geopolitičkom izlazu na Jadransko more i projekta tzv. „Memoranduma” Srpske akademije nauka i umjetnosti. Dokaz za to je bio, između ostalih brojnih, i velikodržavni zvanični srpski projekat „Strategija očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu”, koju je Vlada Republike Srbije usvojila 21. januara 2011. godine. Vlada Crne Gore oštro je kritikovala taj dokumenat upozorivši da se Srbija njime direktno miješa u unutrašnje poslove Crne Gore.
Ako se i kada desi da predsjednik Srbije kaže javno da se odustaje od ovih retrogradnih, nacionalističkih i velikodržavnih aspiracija i projekata, i iskaže iskreno žaljenje prema državama i narodima u susjedstvu – BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji i Kosovu, priznavajući njihovu ravnopravnost, suverenost i teritorijalnu nepovredivost, identitet, integritet i dignitet u etničko-nacionalnom, političkom, kulturnom, jezičkom i svakom drugom pogledu, smatraće se da je stavljena tačka na jedan tužni i ružni period balkanskog vremena. Tek tada će Srbija istinski krenuti u demokratizaciju društva i brzim koracima ka evro-atlantskim integracijama, što će biti velika sreća za sve nas na prostoru Zapadnog Balkana, kao i u Evropi u cjelini. (izvor: gradski.me)
4 Komentara
odMqvd Postavljeno 26-07-2023 14:43:46
We demonstrated that electrophysiological properties of ATRX AFF2 KCNQ2 SCN2A and ASTN2 mutant neurons were severely compromised using two complementary electrophysiology approaches, i proscar shopping 32, 34, 52, 53 Administration of a single dose FEX HCl simple suspension was not effective
Odgovori ⇾Fruinly Postavljeno 10-05-2023 02:10:16
The dosage is around 50 150 mg per injection, or a total of 150 600 mg week cheap generic cialis
Odgovori ⇾okkbet 2022 Postavljeno 13-10-2022 05:12:49
You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. okbet ph
Odgovori ⇾Fanito Postavljeno 28-08-2021 11:34:11
U pravo vrijeme napravljena analiza o tome što se sve događalo u Crnoj Gori u vezi popisa stanovništva. O mlakoj, nedovoljno energičnoj reakciji bivše vlasti na sprečavanju uplitanja crkve Srbije i njenog političkog rukovodstva u tom, presudno važnom, poslu za opstanak Crne Gore. Što će se tek danas događati po tom pitanju kada aktuelna vlast otvoreno podržava svekoliku velikosrpsku agresiju na Crnu Goru, ostaje da se vidi. Nadajmo se, uvaženi gospodine Sekuloviću, da će i ovaj Vaš oštroumni i rodoljubivi tekst, bar donekle, uticati na patriotske snage u Crnoj Gori da intenziviraju svoje aktivnosti u cilju odbrane svih njenih identitetskih vrijednosti i njene nezavisnosti.
Odgovori ⇾