Ekonomija

Sa Dana meda i zdrave hrane u Danilovgradu poručeno

Smanjiti nelegalno odlaganje otpada i štiti pčele

(15 riječi)

U Kući meda u Danilovgradu,  juče održani su „Dani meda i zdrave hrane“, kulturno-ekološka manifestacija na kojoj su upućene poruke važnosti smanjenja bacanja smeća u okoliš i neraskidive veze smanjenja zagađivanja prirodne i okoliša u cjelini sa očuvanjem pčelinjih staništa. 

Manifestacija je održana u organizaciji pčelarskog udruženja MATICA Pljevlja, u saradnji sa partnerima Opština Šavnik (CG), Udruženje za poduzetništvo i posao LiNK Mostar (BiH) I Općina Jablanica (BiH), u sklopu projekta “Zajednički napori za 5% manje otpada”.

Na predavanjima i prezentacijama na teme pčela, reciklaže u pčelarstvu te rezultatima projekta "Zajednički napori za 5% manje otpada" podvučena je tijesna veza očuvanja prirode sa očuvanjem prirodnog svijeta, a pogotovo pčela. Pozdravljen je dosadašnji uspjeh projekta u ostvarenim aktivnostima na podizanju svijesti i realnom smanjenju količine otpada koji se odlaže u prirodu u projektom obuhvaćenim opštinama Crne Gore i BiH.   

„Postignut je značajan rezultat u cilju projekta da se 5% smanji količina otpada koji se odlaže u prirodu u opštinama Šavnik, Pljevlja i Žabljak u Crnoj Gori te Konjicu, Jablanici i Prozor-Rami u BiH„ - poručio je Tomislav Majić, predsjednik Udruženja LiNK. 

Poznato je da su pčele nužne za oprašivanje biljnog svijeta te da bi njihov nestanak značio i nestanak ljudske civilizacije. U tom kontekstu raspravljano je o značaju pčele za prirodni svijet i potrebi da šira zajednica brine o okolišu, ali i ulaže u pčelarstvo. Ocijenjeno je da su ulaganja u taj sektor i dalje nedovoljna da se pčelarstvo očuva i dosegne svoj potencijal. Uprkos tome, pčelarstvo u Crnoj Gori je u ekspanziji, broj pčelarskih zajednica i pčelara se povećava.   

„Pčelarstvo ima značaj za očuvanje biodiverziteta. Kako se kaže – 'bez pčela nema jela', nema proizvodnje hrane i to je značaj koji je izniman za širu društvenu zajednicu. Ekologija je iznimno važna za život, zdravlje i produktivnost pčelinjih zajednica.“, istakao je Žarko Dragašević, predsjednik Pčelarskog udruženja Matica Pljevlja. 

„Dani meda i zdrave hrane“ su organizovani u sklopu projekta „Zajednički napori za 5% manje otpada“, kojeg finansira Evropska unija u okviru Programa Prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Konačna poruka sa skupa je jasna – važno je nastaviti napore na smanjenju otpada, razvoju reciklaže i ukupnoj zaštiti prirode jer se našim radnjama danas štiti naš okoliš sutra.

B.P.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.