U fokusu

EU Putinu izručila cijelu bivšu Jugoslaviju

(15 riječi)

Jugoslavija se nije raspadala po unutrašnjim, federalnim granicama, kako je propisala Badinterova komisija 1991.

(Foto: BBC)

Nakon Hrvatske, bilo je jasno da je na redu BiH. Hrvatska je reintegrisana proterivanjem Srba iz Krajina, kako bi Milošević i Tuđman mirno podelili BiH.

BiH su dodatno podelile Rusija i Turska posredstvom marionetskih lidera i vlada.

Komadanje je nastavljeno linijom administrativne, pokrajinske granice između Kosova i ostatka Srbije.

Zbog etničkih podela a ne zarad efikasnosti sistema, i dalje se postavljaju pitanja unutrašnjeg uređenja Kosova, i pitanja izmene granica.

Ako je moguće da je nestala Jugoslavija, u svemu superiorna u odnosu na sve svoje ostatke, sve je moguće.

Budućnost odnosa Kosova i Albanije preti jedinstvu Severne Makedonije i Crne Gore.

Vlast i opozicija u Srbiji podržali su litijaški ibeovski pokret u Crnoj Gori u kojoj su se produbile političke razlike između srpske i dela crnogorske zajednice i, verovatno, svih ostalih.

Suština jugoslovenske krize nije se promenila u toku 30 godina.

Već 1992. bilo je jasno da će rat zaustaviti samo američka intervencija, u korist bilo koje od zaraćenih strana.

Nakon aneksije Krima i podele Ukrajine, Rusija je bivšu Jugoslaviju dodatno unesrećila generišući sukobe po istom modelu po kojem je intervenisala na Kavkazu i u Ukrajini, bez namere da sukobe zatvara.

Diplomatija EU nasela je na Putinovu igru i izručila mu celu bivšu Jugoslaviju da u njoj upravlja odmrznutim i zamrznutim sukobima.

Lajčak pregovara ne da bi se Jugoslavija smirila i integrisala, nego da bi kupovao vreme za Putina i Merkel, kako bi zatvorili Severni tok 2, i da se isplate provizije.

Za razliku od devedesetih, SAD će morati da pritiskaju u Briselu i Berlinu, a ne u Beogradu, Zagrebu ili Sarajevu.

SAD ne žele da Putin otvori nove sukobe na Baltiku i Bliskom istoku, nakon uspeha u bivšoj Jugoslaviji, Ukrajini, Siriji, Turskoj, i delimičnog uspeha u državama Višegradske grupe.

SAD su 1943-1945. oslobađale Evropu i od kvislinga, ne samo od nacizma i fašizma.

Badinterovo načelo poštovanja federalnih granica poništeno je proglašenjem nezavisnosti Kosova.

Jedini miran i racionalan izlazak iz krize cele Jugoslavije i svih njenih segmenata bio je, 1991, njena evropska integracija, uz posebne uslove.

I vreme i životi su vrednosne kategorije, ne samo popunjavanje briselskih formulara.

I u vremenu, i u životima koji su pred nama, kuda će se povući nove, i koje će ostati stare granice, manje je važno od dva potrebna uslova.

Da se proces odvija u EU-NATO dogovoru, i da se granice brišu čim se jednom povuku.

Očuvanje, ili promena postojećih granica, svejedno, izvan EU-NATO okvira, vodiće nastavku sukoba.

Nijedna država vezana za Putinovu Rusiju nije demokratska, slobodna i srećna. EU nudi još jednu godinu Vučiću. Ponovo će slagati, i sve nas zajedno preprodati Putinu i Siju.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.