Društvo

Apel vjernicima i poštovaocima CPC: Potrebna pomoć da bi Crkva opstala

(15 riječi)

''Od obnavljanja, 31. oktobra 1993. godine, Crnogorska Pravoslavna Crkva živi crkveni život uz velike žrtve svih klirika i mnogih laika. Nama lično i cijeloj Crkvi je prijećeno, na nas fizički nasrtano i brutalno smo sprječavani da služimo na oltarima crkava koje su gradili naši prađedovi, policija je uvijek bila podrška Srpskoj crkvi''

Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Mihajlo, uputio apel za novčanu pomoć Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, vjernicima i poštovaocima CPC-a u zemlji i inostranstvu, saopšteno je iz CPC-a.

“Obraćam Vam se kao Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski koji nosi krst apostolske službe i poglavara Crnogorske Pravoslavne Crkve”, navodi mitropolit Mihailo.

Ističe da  Crnogorska pravoslavna crkva, svakoga dana, u toku cijele godine, molitveno i crkveno na usluzi je svim građanima pravoslavne vjeroispovijesti, u zemlji i dijaspori.

“Njen klir čine četvorica episkopa: mi, Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Mihailo, Arhiepiskop kotorsko-primorski Simeon, episkop Ostroško-nikšićki Gorazd, vikarni episkop Boris Bojović i klirici: protojerej-stavrofor Jovan Tomović, protojerej-stavrofor Milutin Cvijić, protojerej-stavrofor Ivan Pajović, protojerej-stavrofor Dragan Pavlović, protojerej Žarko Đurović, protojerej Branislav Pajović, jerej Neđeljko Furtula, jerej Milomir Mihailović, đakon Stevan Mašanović, ipođakon Stefan Marković, ipođakon Vuk Radunović, ipođakon Jovan Todorović i ipođakon Nebojša Aleksić”, dodaje on.

Dalje navodi da CPC i u dijaspori ima svoje sveštenske predstavnike.

“U Italiji imamo 3 svještenika i 2 đakona, u Belgiji 2 svještenika, u Austriji vladiku i svještenika a u Argentini vladiku i đakona”, ističe crnogorski mitropolit.

Skupno, dodaju iz CPC-a, 26 klirika (Mitropolit, trojica episkopa, 15 svještenika, tri đakona i četri ipođakona.

“Od obnavljanja, 31. oktobra 1993. godine, Crnogorska Pravoslavna Crkva živi crkveni život uz velike žrtve svih klirika i mnogih laika. Nama lično i cijeloj Crkvi je prijećeno, na nas fizički nasrtano i brutalno smo sprječavani da služimo na oltarima crkava koje su gradili naši prađedovi; policija je uvijek bila podrška Srpskoj crkvi. Gonjena od Beogradske patrijaršije a prezrena od državne administracije koja joj nije bila naklonjena, uz Božju pomoć naša Crkva ponijela je i nosi svoj krst već 27. godina. Za svo to vrijeme ta ista administracija javno i tajno odbijala je da joj omogući da koristi neku od 650 crkava i oko 60 manastira, uključujući Cetinjski i Ostroški”, poručuje on.

U međuvremenu, ističe crnogorski mitropolit,  većinu je upisala u vlasništvo Srpske Paravoslavne Crkve.

“Namjerno je godinama odbijala da nam dodijeli plac za izgradnju crkve u Baru i odugovlačila je s dodjelom placa za izgradnju saborne crkve u Podgorici. Ni sad administracija ne pokazuje namjeru da ga prenese u vlasništvo Crnogorske Pravoslavne Crkve, iako smo se bili pripremili da je za kratko vrijeme sagradimo. Tako su Crnogorci lišeni mogućnosti da saborna Crkva crnogorskih svetitelja u Podgorici bude stožer koji bi ih okupljao i krijepio u ova sudbonosna vremena za naš narod i državu”, naglašava Mihailo.

Dodaje da ih je novčano  vlast pomogla tek od 2007. godine, i to mizernim iznosom od 4.200 eura mjesečno, istovremeno, rušeći im  autoritet na sve moguće podle i neljudske načine.

“U tome su bili uključeni mnogi crnogorski kulturni, javni i politički djelatnici, tako da nam je podrška javnosti od 35,4 odsto 2004. srušena na 12 odsto 2020. godine. Cilj joj je bio da u konačnici ukloni Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu sa duhovne scene u korist takozvane Pravoslavne Crkve, kakve nikada nije bilo i nikad neće biti”, poručuje Mitropolit.

Ističe da je Bog  veliki i da vidi i posmatra svaku njihovu žrtvu.

“Ne samo ovih 26, pred vratima naše Crkve čekaju i drugi klirici i monasi da se stave u službu Bogu i narodu, ali se ne usuđujemo da ih prihvatimo”, dodaje on.

Zatim je uputio apel svim poštovaocima i vjernicima CPC-a da novčanim donacijama pomognu Crkvi.

“U novim okolnostima ne dobijamo ni tih 4.200 eura, što je dovelo u pitanje naše poslanje, zato apelujemo  na Crnogorce i Crnogorke u zemlji i rasijanju: pokažite odgovornost i jedinstvo i pomognite našu Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu. Moleći se Bogu, iskreno verujemo da ćete se odazvati ovom našem pastirskom apelu za blagovremenu pomoć”, zaključio je mitropolit Mihailo.

Uplata iz inostranstva na:

Swift code MNBAMEPG

IBAN code: ME25530095120005749491

Name: CRNOGORSKA PRAVOSLAVNA CRKVA

GRUDA B.B.

81250 Cetinje

Montenegro

Uplata iz zemlje na: Žr: 530 – 467 – 67 NLB Montenegrobanka



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.