Koronavirus
Možda počne liječenje plazmom oporavljenih
Na kliničkom liječenju trenutno se
nalazi 29 pacijenata zaraženih koronavirusom, 17 ih u Kliničkom centru a 12 u ostalim bolnicma, kazao je pomoćnik direktora KCCG Nemanja Radojević.
- Na Infektivnom odjeljenju u KCCG trenutno je 10 pacijenata, četvoro je na Internom odjeljenju, troje je na Intenzivnoj njezi, od čega su dvoje na respiratoru i životno su ugroženi - rekao je Radojević.
U bolnici u Baru je sedam pacijenata, u Beranama jedan, u Nikšiću četiri. -Sinoć smo imali hitni transport iz Nikšića, pacijent je stabilno - rekao je on. Dodao je da su 23 zdravstvena radnika inficirana koronavirusom.
Radojević je kazao da se razmatra liječenje oboljelih plazmom izliječenih pacijenata. - Razmatramo kakve su naše mogućnosti u tome, to je novi trend u drugim zemljama, niko još nije aktivno krenuo u sproveđenje tog modaliteta ali se mi nadamo da ćemo i u tom dijelu ispratiti druge zemlje. Pored toga, u razmatranju je uvođenje novih potentnih antivirotika, kao što je remdesivir, lijek koji je moguće da pokazuje pozitivne rezultate u liječenju. Mi smo sa Agencijom za lijekove krenuli u nabavku tog lijeka za tačno određene pacijente - rekao je Radojević.
Podsjetio je da je počeo rad kol centra za konsultacije hroničnih bolesnika sa specijalistima. Kazao je da je preko 300 pacijenata treitrano tim putem, ali da nisu svi uspjeli da dobiju kol centar. - Molim naše pacijente da imaju strpljenja i pozivaju - rekao je on.
Radojević je naveo da su opšte bolnice u Kotoru i Bijelom Polju vratile u redovne procedure određene hirurške intervencije, prije svega za pacijente sa malignim oboljenjima a koje poslije ne zahtijevaju respiratornu potporu. Dodao je da bolnica u Risnu radi kompletno ortopedsko i neurohirurško liječenje.
Načelnica Odjeljenja za epdemiologiju u IJZ Sanja Medenica kazala je da će se u zavisnosti od epidmiološke situacije ukidati ili uvoditi neke nove mjere.
Dodala je da je epidemiološka situacija u Budvi stabilna, da se prikupljaju podaci o svim kontaktima.
Radojević je rekao da mjere opreza za stariju populaciju i dalje važe i da će pažnja posebno biti usmjerena na njih dokle god imamo ijednog zaraženog pacijenta.
On je istakao da se kroz medije proširila vijest da hlorokin ima pozitivne rezultate u liječenju, da su građani krenuli nasumično da kupuju taj lijek i da je to pogrešna praksa.
- Jedino specijalisti mogu indikovati primjenu hlorokina. Došlo je do poremećaja na tržištu samog lijeka, Montefarm se potrudio da obezbjedi dovoljne količine za građane koji ga koriste za liječenje drugih oboljenja u skladu sa indikacionim područjima dejstva ovog lijeka - kazao je Radojević.
Medenica je kazala je da svako opuštanje i popuštanje pažnje ili neozbiljnost mogu skupo koštati. - Molim građane da poštuju mjere, održavaju distancu, održavaju higijenu ruku - rekla je ona na konferenciji NKT-a.
0 Komentara