•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
U fokusu

Apel međunarodnoj demokratskoj zajednici

(15 riječi)

Piše: Prof. dr Milorad Nikčević

 

U susret nalaganju badnjaka 06. januara na Cetinju u krilu Crnogorske autokefalne pravoslavne crkve

 

Na zahtjev Arhiepiskopa cetinjskog i Mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve, njegova preosveštenstva Mihaila, da se osigura mir na tradicionalnom nalaganju badnjaka 6. januara 2021. godine ispred Cetinjskog manastira, skrećemo pažnju da s tog veličanstvenog i dostojanstvenog skupa treba uputiti apel međunarodnoj javnosti o ugroženosti vjerskih prava pripadnika Crnogorske parvoslavne crkve i pravoslavnih Crnogoraca koji svoje najveće vjerske praznike već trideset godina dočekuju pod vedrim nebom poniženi i istisnuti iz svojih vjerskih objekata, crkava i manastira koje su crnogorski preci od svoje sirotinje gradili i životima čuvali da bi danas bili zatvorene za njihove potomke. NAGLAŠAVAMO da je to danas jedinstven primjer da se jedan državotvorni narod koji dijeli i svoje nacionalno ime sa svojom državom u istoj ośeća kao stranac, pastorče ili siroče.

·Sloboda vjeroispovijesti ili uvjerenja je jedno od osnovnih ljudskih prava. Na osnovu potvrđenih i objavljenih međunarodnih pravnih ugovora savremene zemlje utemeljene na predstavničkoj, parlamentarnoj demokratiji u svojim ustavima garantuju slobodu misli, savjesti, vjeroispovijesti ili uvjerenja, kao i sekularnost javnih institucija. Niko ne smije biti podvrgnut prinudi kojom bi se ugrozila njegova sloboda pridržavanja ili usvajanja vjeroispovijesti ili uvjerenja po svom ličnom izboru. Bogosluženje, kojim se neposredno izražava uvjerenje, kao i različite prakse koje su sastavni dio takvih radnji, uključujući izgradnju mjesta za vršenje bogosluženja su zagarantovano pravo, dok se u Crnoj Gori sa državnog vrha uskraćuje izgradnja hrama CPC u glavnom gradu Crne Gore bez ikakvog valjanog razloga i obrazloženja. Zabranjena je diskriminacija po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja. A diskriminacijom po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja smatra se svako postupanje koje je suprotno načelu slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja, odnosno svako nejednako postupanje, pravljenje razlike ili dovođenje u nejednak položaj lica po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja, kao i pripadanja ili nepripadanja nekoj vjerskoj zajednici.

 ·Prema svi međunarodnim pravnim aktima, kao što je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i mnogim drugim, zabranjena je diskriminacija po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja. A diskriminacijom po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja smatra se svako postupanje koje je suprotno načelu slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja, odnosno svako nejednako postupanje, pravljenje razlike ili dovođenje u nejednak položaj lica po osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja, kao i pripadanja ili nepripadanja nekoj vjerskoj zajednici. A u Crnoj Gori se to bjelodano i u kontinuitetu događa drastično kršenje vjerskih prava i sloboda pravoslavnih Crnogoraca, pripadnika svoje tradicionalne CPC.

 ·Vjerske zajednice djeluju u skladu s pravnim poretkom, javnim redom i moralom. Djelovanje vjerskih zajednica ne smije biti usmjereno protiv drugih vjerskih zajednica i vjeroispovijesti ili uvjerenja, niti na štetu prava i sloboda građana i građanki drugih vjeroispovijesti ili uvjerenja. Javne institucije i vjerske zajednice treba da podstiču toleranciju, dijalog i poštovanje između vjernika različitih vjerskih zajednica, kao i između vjernika, agnostika i ateista. Međutim u Crnoj Gori SPC, sada i u neskrivenoj sinhronizaciji s novom vlašću, upravo čini suprotno, grubo kršeći elementarna prava pripadnicima CPC, čak negirajući i njeno pravo na postojanje dok je zagospodarila kompletnom sakralnom crnogorskom baštinom i stavila je u krilo Srpske pravoslavne crkve u Beogradu.

Zbog gore navedenog upućujemo apel demokraskoj međunarodnoj zajednici da zaštiti elemantarna vjerska prava i slobode vjerujućih Crnogoraca okupljenih oko svoje Crnogorske pravoslavne crkve i ne dozvoli da teški teret ostane na njenoj savjesti zbog ovakvog ugrožavanja elementarnih ljudskih i vjerskih prava jednome evropskom narodu u 21. vijeku.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.