•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
U fokusu

STAV

ADŽIĆ: Novi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti - ništavan pravni akt

(15 riječi)

Rano jutros, bolje reći kasno sinoć, u gluvo doba noći, dugo poslije ponoći, Skupština Crne Gore izglasala je izmjene i dopune Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.

Taj čin predstavljao je, po mom pravničkom mišljenju, tipično pravno nasilje, totalnu pravnu hajdučiju. Ustavno, legalno i legitimno bi bilo da je za taj zakon glasao 41 poslanik. Međutim, tako nije bilo.

Skupština Crne Gore juče se nije mogla održati, jer nije bilo kvoruma. Suštinski, faktički ona je održana i kada se raspravljalo o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, uprkos činjenici da je radila i odlučivala bez kvoruma, sa 39 poslanika, usvojila je novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti itd.

Međutim, ona nije imala ustavni, legalni kapacitet da to sinoc uradi. Niti pravni legitimitet. Jer je jednom poslaniku prethodno konstatovana ostavka i prestao mu je mandat, a zatim nije redovnim zakonskim putem došlo do njegove zamjene, odnosno, do popunjavanja upražnjeg poslaničkog mjesta, a drugi poslanik/poslanica bila je u kućnoj samoizaciji i ona nije mogla omogućiti po poslovniku Skupštine, kvorum neophodan za početak rada Skupštine.

Državna izborna komisija nije verifikovala juče, većinom glasova, početak skupštinskog mandata novom poslaniku, nakon ostavke jednog poslanika, a predsjednik Skupštine Crne Gore je sinoć protivpravno i neovlašćeno preuzeo nadležnost posebnog državnog organa – DIK-a i to protivpravno uradio. To je sa ustavnog i zakonskog stanovišta nedopustivo, jer pravo je poštovanje propisanih formalnih i redovnih pravnih procedura. Sinoć se dogodilo njihovo flagrantno kršenje.

Bespravno je usvojen novi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

No, uprkos tome, treba reći da on može da stupi na snagu tek, ako i kada ga predsjednik države Crne Gore potpiše i isti bude objavljen u Službenom listu Crne Gore.

Mislim da će prvi put, u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima, predsjednik Crne Gore odbiti da potpiše navedeni Zakon, što bi bilo ispravno i to očekujem da će se desiti, i da će šef države isti vratiti Skupštini Crne Gore na doradu i ponovnu raspravu i odlučivanje.

Zna se pravna procedura i nadležnost državnih organa Crne Gore. Da zaključim, sinoć protivpravno usvojeni zakon, bez kvoruma održane Skupštine Crne Gore i potrebne skupštinske većine za njegovo izglasavanje ne samo da nije stupio na snagu već sa stanovišta prava predstavlja ono što je definiše kao ništavan pravni akt.

Mr Novak ADŽIĆ, diplomirani pravnik, istoričar doktorand istorijskih nauka

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.