•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
U fokusu

Predsjednica Helsinškog odbora o situaciji u CG nakon parlamentarnih izbora

Biserko: Zapad će imati posljednju riječ, ''srpski svet'' nema realnu šansu

(15 riječi)

Mislim da Evropa i Amerika nijesu bile dovoljno angažovane na Balkanu, i tek su se angažovale poslije povećanog ruskog upliva. Pitanje Balkana Evropa sada doživljava kao bezbjednosno pitanje i to je naznaka da će Evropa da se vrati Balkanu i da riješi otvorena pitanja, kazala je Biserko

Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, Sonja Biserko gostujući u Drugačijoj radio vezi, govorila je o promjenama koje će pobjeda Džozefa Bajdena donijeti regionu, posebno kada je riječ o politici Beograda. 

Biserko je ocijenila da je ishod američkih izbora teško pao vlastima u Beogradu, što se vidjelo i po tajmingu i načinu na koji je predsjednik Srbije čestitao pobjedu Bajdenu. Vjeruje i da ''Srpski svet'' kao projekat nema realnu šansu da uspije, i smatra da je Zapadu sada jasnije o čemu se radi u Crnoj Gori.

Da li je kraj žmurenju na otvorenu agresiju Beograda na Crnu Goru?

Biserko kaže da je neobično da EU i OEBS nije reagovao na miješanje u izborni proces Srbije, SPC ali i Rusije u nešto prikrivenijem obliku nego prije četiri godine u izborni proces.

''Mislim da je i Zapadu sada jasnije o čemu se tu radu. Oni su prije svega pratili principe o smjenjivosti vlasti i u tom smislu su podržali određene aktere koji su sada skrajnuti. Zapadne zemlje će se sada potruditi da neutrališu djelovanje desne, proruske i prosrpske struje, i sigurno će očuvati nezavisnost i suverenost Crne Gore'', kaže Biserko i dodaje da bi, ako se to ne desi Crna Gora, bila pod raznim uticajima.

''Tu mislim na Rusiju, Srbiju, ali tu je i suverenistički dio, koji će se sve više otrježnjavati i organizovati, jer vjerujem da postoji taj potencijal koji će naći svoj put kao što je i dosad više puta nalazio. Sigurno će međunarodna zapadna zajednica imati svoju posljednju riječ'', rekla je Biserko.

''Srpski svet'' nema realnu šansu

Na pitanje da li će pobjeda Bajdena razbiti projekat ''srpskog sveta'', Biserko je odgovorila da taj projekat realno nema neku šansu. 

''Da je ima, vjerovatno bi imao i veću podršku međunarodnih aktera. I zbog međunarodnog konteksta koji je još fluidan, a međunarodni poredak nije konsolidovan, srpski nacionalisti smatraju da pitanje granica nije riješeno, te da treba samo čekati povoljan trenutak. To je jedna iluzija kojoj će se stati na kraj, ali Srbija, opstajući na tom projektu, gubi dragocjeno istorijsko vrijeme'', kazala je Biserko.

Na pitanje o tome da li će Vučić, kao i prije četiri godine kada je prije izbora podržao Hilari Klinton, i sada ''uskočiti u voz pobjednika'', Biserko kaže da to neće biti njegov lični izbor.

''To će biti izbor Amerike, odnosno Bajdenove administracije i kako će se ona ponašati na Balkanu. Ona sigurno neće ići na ruku beogradskim strategijama o podejeli Bosne i Kosova. Ja mislim da je i to sada skinuto sa dnevnog reda'', rekla je Biserko. 

Ona je ocijenila da su pregovori Beograda i Prištine u zastoju. 

''Beograd ima jaku Vladu i njegova pozicija ostaje podjela Kosova. To je ista ideja kao i srpski svet'', kazala je Biserko.

O Vučićevoj posjeti Podgorici 

Biserko smatra da je Vučić na sahranu mitropolita Amfilohija otišao da bi potvrdio da je on lider svih Srba i regonu.

''Ali i da bi na neki način neutralisao stav mitropolita Amfilohija koji je bio kritičan prema Vučiću. Vučić je naravno otišao u Srpsku kuću, za koju je dao pare i demonstrirao je ono što je mogao u datim okolnostima. Nije mu dozvoljeno da drži govor, mada je to jako želio'', kazala je Biserko

Na pitanje da li su moguće litije protiv vlasti u Srbiji, Biserko je odgovorila da za to postoje male šanse.

''Zato što Vučić ima veliku podršku patrijarha i jednog krila u SPC. Vrlo će biti važno ko će naslijediti mitropolita Amfilohija, Crnogorci i vaši sveštenici se nadaju da će oni to dobiti, najvjerovatnije Joanikije. Međutim Sinod će donijeti odluku, znači Boegrad može da računa uz podršku dijela crkve koji je uz njega, da to bude čovjek iz Srbije'', kazala je Biserko

SAD će zajedno sa Evropom raditi na Balkanu

Biserko je ocijenila da je ishod američkih izbora teško pao vlastima u Beogradu, što se vidjelo i po tajmingu i načinu na koji je predsjednik Srbije čestitao pobjedu Bajdenu. 

Ona smatra da Bajdenova administracija neće ići na ruku Beogradu u smislu podjele BiH i Kosova.

''Mislim da Evropa i Amerika nijesu bile dovoljno angažovane na Balkanu, i tek su se angažovale poslije povećanog ruskog upliva. Pitanje Balkana Evropa sada doživljava kao bezbjednosno pitanje i to je naznaka da će Evropa da se vrati Balkanu i da riješi otvorena pitanja'', kazala je Biserko.

Ona smatra da neće do velike promjene u smislu samostalnog djelovanja SAD, ali se mogu očekivati značajniji pomaci zajedno sa Evropskom unijom.

Bajden jeste pobijedio, ali moraće vrlo pažljivo da se odnosi prema republikancima i da traži kompromis sa njima obzirom da su oni ostali većina u Senatu.

''Bez obzira na odlazak Trampa, trampizam je ostao i na to se mora računati. Svakako se Bajden percipira kao osoba koja ima drugačiji ton, i sigurno će više vremena posvetiti kompromisu i dijalogu i to za Evropu znači bolji odnos sa Amerikom, svakako će biti bolji odnos i sa NATO-om'', kazala je Biserko.

Rusija ne vjeruje Vučiću, smatra da je on koristi 

Na pitanje da li će predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je otvoreno podržao Donalda Trampa, nakon potpisivanja Vašingtonskog sporazuma moći da se vrati u krilo Vladimira Putina, Biserko odgovara sada Rusija ne vjeruje predsjedniku Vučiću i to se vidi iz višegodišnjeg ponašanja prema njemu.

''Međutim, Rusija naravno igra svoju igru mnogo vještije nego što je predsjednik Vučić dorastao jednoj takvoj igri. Ali u svakom slučaju oni nijesu bili zadovoljni tom posjetom. Ruski analitičari smatraju da Srbija se jeste okrenula Zapadu i da ona koristi Rusiju kako bi ubrzala svoj proces približavanja EU zbog opasnosti Rusije i tome slično", navela je Biserko.

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.