Ekonomija

Ivančević: Umjesto upravljanja destinacijom – imamo raspad sistema

(15 riječi)

Izvor: Pixabay

Dok iz Ministarstva turizma stižu trijumfalne poruke o realizaciji ,,polovine planiranih aktivnosti“, Vladin izvještaj pokazuje znatno drugačiju sliku: do kraja juna sprovedeno je tek 33 odsto obaveza, bez ijednog usvojenog zakona iz sektora.

Prema oceni poznatog turističkog radnika Dragana Purka Ivančevića iz Odbora za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore, sezona je dočekana nespremno, bez vizije i podrške, ključne stubove ponude – kvalitet i konkurentnost – ozbiljno su uzdrmani. Zakonodavna reforma turizma ne postoji ni na papiru, a strateški dokument kasne ili je potpuno zanemareni.  

Turistički radnici očajni

- U isto vrijeme, dok konkurentske zemlje jačaju partnerstvo s privredom i grade imidž, Crna Gora se zatvara u tišinu administracije i „poklon paketiće“ na aerodromima. Umjesto upravljanja destinacijom – imamo raspadni sistem. Umjesto reformi – protokolarni marketing. A umjesto partnerstva sa privredom – tišina - kazao je Ivančević za Pobjedu .   

On dodaje da su turistički radnici očajni jer su suočeni s ogromnim problemima ove godine. Ostavljeni su da se sami bore za opstanak, bez ikakvog strateškog upravljanja destinacijom.

- U ovako loše pripremljenoj sezoni, ne može se očekivati ništa bolje. Od Ministarstva turizma smo očekivali barem minimum – ne nužno proaktivnu politiku, ali makar iskrenu procjenu stanja, priznanje problema i spremnost da se o njima razgovara. Umjesto toga, suočeni smo sa ćutanjem, odsustvom komunikacija i ignorisanjem turističke privrede. Danas nas pojedini turoperatori izbjegavaju, a Crna Gora kao destinacija se suočava sa ozbiljnim padom na dva ključna fronta: kvalitetu i konkurentnosti - poručuje Ivančević.

Za oba pada – iu kvalitetu iu konkurentnosti – kako tvrdi, odgovorna je država, odnosno Vlada Crne Gore i resorno ministarstvo, koje nije obezbijedilo ni osnovne uslove za funkcionisanje turističkog prometa.

- Direktni akteri u turizmu – hotelijeri, ugostitelji, turoperatori i drugi – dali su sve od sebe da pripreme svoje kapacitete. Međutim, nijedna od tih komponenti ne može biti valorizovana ako nije ukomponovana u celinu kvalitetnih destinacija. A kad govorimo o kvalitetnoj destinaciji, problemi su brojni i višestruki: od loše infrastrukture i nedostatka čistoće, preko haotičnih raspodjela kupališta, do nezaustavljive sive ekonomije. Nijedno od pitanja na koja smo ukazivali nije ozbiljno adresirano - ističe Ivančević . 

Crnogorski turizam se, kako je dodao, nalazi u fazi opasne stihije.

- Ne postoji ni strategija, ni vizija, ni minimum upravljanja. Veliki evropski turoperatori, bez kojih nije moguće planirati sezonu od šest meseci, sve više zaobilaze Crnu Goru i okreću se konkurenciji u regionu. Ako se ovakav trend nastavi, pad će biti neizbježan u narednim godinama - kaže Ivančević dodajući da se turizam ubija nestručnošću i nečinjenjem.

- Posljedice će se osjećati godinama – jer kad jednom izgubite imidž na tržištu, trebaće godine i ogromni napori da se na povrati. U okruženju nas dočekuje konkurencija koja je organizovana, stabilna i kvalitetna, a mi tonemo u improvizaciji i politici ignorisanja realnosti. Bez ozbiljne državne odluke, bez partnerstva sa privredom, bez rezova i reformi – ne možemo govoriti ni o povratku Crne Gore na turističku mapu Evrope. Potrebno je hitno osmisliti drugačiji model upravljanja destinacijom, gdje će država biti garant kvaliteta i konkurentnosti, i gdje će se politika turizma prilagoditi realnim tržišnim uslovima - naručio je Ivančević.

Nema nikakve strategije

On naglašava da najnovije ocjene turističke sezone samo potvrđuju ono što mjesečno upozoravamo – ne postoji nikakva strategija vlasti, niti institucionalna podrška turističkoj privredi.

- Nažalost, sve ono što smo ranije ukazivali sada se obistinjuje. To je rezultat stihije, nepostojanja upravljanja i odbijanja da se čuju glasovi iz privrede. Zbog toga danas trpimo pad u dva najvažnija stuba turističke ponude – kvalitet i konkurentnost. A bez njih, nemamo ni razvojnu šansu. Ako se ništa ne promijeni, u godinama koje dolaze postaćemo destinacija za kratke izlete i tranzitna putovanja – što ne može biti osnova za dugoročni razvoj. Potrebno je da se hitno vratimo ozbiljnom planiranju, kako bi Crna Gora imala turističku sezonu od šest mjeseci i održivi turizam, koji je ključan za cjelokupnu ekonomiju države - zaključuje Ivančević . 

U izvještaju o realizaciji programa rada Vlade za prvi i drugi kvartal 2025. godine, s izvještajem o realizaciji zaključaka Vlade Crne Gore za prvi kvartal 2025. godine stoji da je Ministarstvo turizma u prvih šest mjeseci 2025. godine realizovalo samo polovinu planiranih aktivnosti, pri čemu nijedan od ključnih zakona iz oblasti turizma nije usvojen. Ovo potvrđuje slab stepen zakonodavne realizacije i kašnjenja u strateškim planovima razvoja sektora, posebno u pogledu zakonodavnih okvira i strateških dokumenata koji se odnose na cjelokupni razvoj i upravljanje turističkim destinacijama.

Do kraja juna Ministarstvo turizma ispunilo je tek trećinu planiranih obaveza, odnosno četiri od 12 aktivnosti. Ovo znači da je već u tom trenutku bilo evidentno kašnjenje, posebno u normativnom dijelu, jer nijedan zakon iz oblasti turizma nije usvojen ni u proceduri.

Ministarstvo turizma do juna ove godine usvojilo je izvještaj o realizaciji programa podsticajnih mjera u oblasti turizma za 2024. koji obuhvata analizu efekata podsticajnih mjera prethodne godine, uključujući subvencije i projekte podrške. Usvojen je plan priprema ljetnje turističke sezone 2025. u aprilu, zatim polugodišnje informacije o realizaciji prioritetnih projekata iz oblasti turizma kao i polugodišnje informacije o realizaciji projekata na unapređenju turističke infrastrukture.

Nijedan od četiri ključna zakona (o turizmu i ugostiteljstvu, o boravišnoj taksi, o turističkim organizacijama, o planinskim stazama) nije bio u proceduri. Akcioni plan za razvoj ruralnog turizma, kao i izvještaji o sprovođenju strategije razvoja turizma – nijesu bili završeni.

Ovo potvrđuje višemjesečno pisanje Pobjede da je sezona dočekana bez ključnih strateških i zakonodavnih mjera, što je dodatno otežalo poziciju turističke privrede.     izvor: pobjeda



1 Komentara

SMM World Panel Postavljeno 28-07-2025 09:40:12

This is one of the most insightful pieces I’ve read on this topic. I appreciate the effort you’ve put into crafting itcheapest panel

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.