Sokol: Nezamislivo je da Andrija Mandić učestvuje na svečanosti povodom ulaska Crne Gore u EU, Ivanović bio vidno nervozan naročito zbog pitanja o Danilu Mandiću
Hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu Tomislav Sokol u Drugom radiju vezi kaže da potpredsjednik Vlade CG za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović juče, na sjednici Odbora za vanjske poslove EP, zaista jeste bio vidno nervozan, naročito zbog pitanja o “mafijaškoj pucnjavi” u kojoj je, navodno, sudjelovao sinovac predsjednika Skupštine i izjavio da se bavi sepozicijom srpskog patrijarha u Moskvi u Moskvi.

"Mnogi u sadašnjoj crnogorskoj vlasti imaju lice i naličje. U Briselu i uopšte na Zapadu govore o evropskom putu i evropskim vrijednostima, a na drugim mjestima oni ili njihovi politički sponzori govore drugačije. Moji komentari i pitanja išli su upravo u smjeru da se te stvari raščiste. Dakle, da se gospodin Ivanović jasno, bez fige u džepu opredijeli", kaže Sokolovo.
Slučaj Mandićevog sinovca je stvar vladavine prava, a ona je ključna za EU integracije
Podsjetimo, odgovarajući na pitanja Tomislava Sokola, potpredsjednik Vlade CG rekao je da sada smatra da je članstvo u NATO dobro za Crnu Goru i da je Rusija agresor na Ukrajinu. Ne, o “slučaju” Danila Mandića i izjavio srpskog patrijarha u Moskvi izbjegao je jasan odgovor. Ivanović je pitao zašto se uopšte u EP poteže slučaj sinovca predsjednika Skupštine.
"Ja mislim da, ako se radi o čoveku koji je šef koalicionog partnera u većini i koji je predsednik Skupštine, ako se događaju neke stvari koje su po mnogo čemu upitne, ako je korišćeno službeno vozilo... da jeste nešto o čemu treba razgovarati. Jer nije baš pretjerano pohvalno u smislu vladavine prava. A vladavina prava je najvažniji kriterijum za ulazak u Evropsku uniju", ističe Sokol.
Sokol kaže da su se neke stvari “konačno ogolile” i da u PES-u postoje ljudi koji u Briselu pokazuju lice “koje nije ono što oni zbilja jesu”. Na pitanje da li su u Briselu taj fenomen konačno počeli da razumiju i oni koji ne dolaze iz regiona, hrvatski europarlamentarac kaže da se “lagano nadolazi” ali i da je neophodno razumjeti kontekst koji je nastao nakon agresije Rusije na Ukrajinu.
"Nakon ulaska Hrvatske u EU, kad smo mi ulovili posljednji voz, proširenje je bila marginalna tema. Niko se njime nije ozbiljno bavio. Upravo u tom periodu Vučić je zasjeo na vlast i počeo širiti uticaj na okolne zemlje. Kad je počeo rat u Ukrajini, stvari su se promijenile – zbog pitanja Ulaske Ukrajine i ruskog geopolitičkog uticaja u Briselu se opet počela ozbiljno govoriti o kontekstu Evrope u jugoistočnoj Evropi. ući u EU i pokazati da je BiH protektorat, koja je i sinoć pokazala da nema monopola sa izuzetno jakim ruskim uticajem, koja pokušava da sjedne na više stolica i koja nema nikakve veze sa evropskim standardima. Crna Gora Koja već ima niz komparativnih prednosti: članica NATO-a, koristi Euro, izlazi na Mediteran i sa dovoljno malo stanovnika da svojim ulaskom ne bi poremetila ravnotežu evropskih institucija, pošto zbog njenih šest poslanika u EP ne bi morali mijenjati osnivačke ugovore”, rekao je Sokol.
DF će pojesti PES ako ostanu sa njima
Suštinsko pitanje koje se naziva karakter aktuelne vlasti u Crnoj Gori: da li je ona istinski prozapadna ili EU koristi kao “bankomat” au srcu drži srpski svet i Rusiju. Na primjeru rezultata na izborima u Nikšiću, Sokol izvlači sljedeći zaključak:
"Imamo situaciju da će PES, ako se nešto ne promijeni, biti pojeden od DF-a. Teza da oni moraju ići sa Mandićem i Kneževićem je potpuno pogrešna. Istina je sasvim suprotna. Ako ostanu sa njima ne piše im se baš dobro. To je kontekst u kojem mi sada jesmo. Biračko tijelo PES je dominantno procrnogorsko au Evropskom DF-u - imate više poslanika u Evropskoj DF-u parlamentu”, navodi Sokol.
Srbiju interesuje slaba Crna Gora, Hrvatska jaka, suverenistička Crna Gora u EU
Tomislav Sokol naglašava važnost razumijevanja pozicije Hrvatske u odnosu na Crnu Goru.
Upozorava da Knežević i Mandić žele da stvaraju sliku da je Hrvatska protiv Crne Gore i njena ulaska u Evropsku uniju.
"Istina je potpuno suprotna! Ako je nekoj zemlji u interesu, suverenistička Crna Gora – to je Hrvatska! Tu su fundamentalni interesi Srbije i Hrvatske u Crnoj Gori dijametralno suprotni! Jako je važno razumjeti da hrvatsko i srpsko djelovanje u Crnoj Gori nije isto. Srbija interesuje slabu Crnu Goru, koju oni mogu staviti na slabu Crnu Goru, koju oni mogu staviti na slabu Crnu Goru, koju oni samo ne mogu staviti na europski standard. ne ispunjava svoju kontrolu u EU ničije 'drugo oko u glavi' Jer Hrvatska nema nikakvih pretenzija na Crnu Goru i bilo bi suludo da ih ima u Crnoj Gori manje od jedan odsto i ideja da stvaramo nekakvu veliku Hrvatsku s vezom”, navodi Sokol u DRI.
Sokol napominje da je Hrvatska mogla zaustaviti zatvaranje više poglavlja ali je blokadom samo jedne poruke da želi Crnu Goru u EU. Ne, ne sa notorno antievropskim, pororuskim i prosrpskim snagama u vlasti. To tako ne može ići, kaže gost DRV i poručuje:
"Ja uopšte ne mogu zamisliti da Andrija Mandić sudjeluje u nekakvoj ceremoniji Ulaska Crne Gore u EU. Meni je to, jednostavno, neprirodno, a mislim da je to neprirodno i Mandiću i njegovom biračkom tijelu. Samo što je on očito dobro instruiran da se pravi fin, ali zato ima onog Kneževića koji izigrava radikala. Ali, mislim da je to sve da je jak suveren. samostalna Crna Gora u EU Ali to se ne može realizovati dok u vlasti imate ove koji pričaju o Evropi a ponašaju se potpuno drugačije”, rekao je Sokol.
Proglašenje Bečića za personu non grata pokazuje da Hrvatska nije naivna
Na pitanje kako će sasvim izvjesna koalicija PES sa prosrpskim i proruskim DF u Nikšiću uticati na odnos Zagreba prema predstojećim odlukama o zatvaranju pregovaračkih poglavlja, Sokol upozorava na „smanjenje“ očekivanog broja (Maida Gorčević je juče najavila „najmanje šest“ iako je svojevremeno govorilo devet već u junu) pokazuje da u Bruiselu postoji svijest o Crnoj Gori.
"Što se tiče Hrvatske, u Hrvatskoj je svima sve jasno. Ili barem nama iz vladajuće koalicije. Ali, mi moramo voditi računa o situaciji u kojoj jesmo. Moramo održavati bilateralne kontakte sa onim vladom koja je. I zbog hrvatskih manjina i zbog otvorenih pitanja... moramo razgovarati sa vladajućom koalicijom. A pošto u njoj imamo PES, DF i Demokratiju", tako je i PES-a, razgovarao sa predstavnicima DF-a.
Sokol dodaje da oni na taj način komuniciraju.
"Ali, razumijemo situaciju, mi na taj način komuniciramo. Hrvatska prati kako se razvijaju stvari u Crnoj Gori iu skladu sa tim će djelovati. Važno je da se uspostavi fini balans, da ne ispadne kako se Hrvatska želi miješati u unutrašnje stvari Crne Gore na način kako da radi Srbija. Moramo jako voditi računa da se isticanjem problema koji ne stvaraju nekakav otpor prema Hrvatskoj. Tako da ne stvori nekakav otpor prema Hrvatskoj.
Isto tako, dodaje da njima nije u interesu da Crna Gora trajno ostane izvan EU, kao dio srpskog sveta.
“Mi, dakle, šaljemo jasnu poruku da podržavamo Crnu Goru ali da su problem neke političke snage u njoj. Zato je Hrvatska i proglasila za persone non grata Mandića, Kneževića i Bečića…To što je Bečić stavljen na tu listu pokazuje da Hrvatska nije naivna, da jako dobro zna šta se zbiva i da ćemo djelovati na način koji je racionalan, uravnotežen i neće dovesti do samoga Sogorijana.
0 Komentara