INTERVJU: Ranko Đonović, politički analitičar i publicista
Risto i njegovi đaci ne mogu prevariti građane Crne Gore
Dva velika opoziciona politička bloka okupljena oko Demokratskog fronta i Demokrata, ukoliko sa svojim koalicionim partnerima izdrže zajedno do 30. avgusta, rasuće se nakon izbora na veliki broj srpskih partijica. Uprkos tome što svojim propagandim predizbornim materijalom pozivaju na mir, ljubav, slogu, vjeru u boga, njihovi programi su bili i ostali anticrnogorski, kaže u intervjuu Vikend novinama politički analitičar i publicista Ranko Đonović.
On je uvjeren da svaki punoljetni građanin i građanka Crne Gore, elementarno politički obaviješteni, nemaju dilemu da je poslanička lista DF-a sastavljena daleko od Fronta, da su je kreirali kleronacionalisti u Crnoj Gori, velikosrpski nacionalisti u Srbiji, te da je svoj doprinos dala i “majka” Rusija.
Đonović je uvjeren da će aktuelna vladajuća većina u Crnoj Gori ostvariti još bolji rezultat nego na prošlim izborima, te da će građani 30. avgusta dati ubjedljivu podršku onima koji brane državu Crnu Goru, crnogorske svetinje, crnogorsku istoriju, kulturu, zapravo sve vrijednosti crnogorskog državnog identiteta.
Približavaju se parlamentarni izbori. Dva najveća opoziciona politička subjekta Demokratski front i Demokratska Crna Gora sklopila su široke koalicione saveze sa partijama koje, osim SNPa, teško da bi mogle preći cenzus. Jeste li iznenađeni savezima koje su napravili Front i Demokrate?
ĐONOVIĆ: Nijesam iznenađen. Bio bih prijatno iznenađen da se na njihovim poslaničkim listama nalaze kadrovi koje žele dobro državi Crnoj Gori, koji su proevropske zapadne orijentacije, zapravo koji su se poslije 30 godina dozvali pameti. Nažalost, greške koje čine i zlo koje nanose Crnoj Gori postali su za njih pravilo.
Kako komentarišete najnovije opozicione političke parove?
ĐONOVIĆ: Njihovi politički parovi podsjećaju me na parove iz rijaliti programa beogradske ružičaste televizije, uz izvinjenje što je i pominjem na ovom mjestu. Ipak, izvjesno je da pojačavanje ova dva opoziciona bloka manjim partijama istih anticrnogorskih programa može biti i povoljno, jer neće doći do rasipanja glasova. Bez obzira na njihov, sigurno, manje ili više loš izborni rezultat, pod uslovom da u miru izdrže zajedno do izbornog dana, poslije toga ih čeka, kao i mnogo puta ranije, veliki prasak. Dakle, od njih će nastati mnogo novih srpskih partijica koje će predvoditi “gromade” političkih lidera.
Listu Demokratskog fronta predvodi univerzitetski profesor, poznat po učešću na litijama i otporu Zakonu o slobodi vjeroispovijesti. Šta je bio motiv DF-a da za nosioca liste izabere jednog političkog anonimusa?
ĐONOVIĆ: Taj čovjek je nepoznat političkoj javnosti u Crnoj Gori. To što je njegov jedini politički “kvalitet” i političko iskustvo učešće na litijama i otpor Zakonu o slobodi vjeroispovijesti nije vrijedno pomena. To što je politički analfabeta jeste bitno i sam će, naravno, platiti najveću cijenu svog političkog angažmana. Bio svjestan tog čina danas ili ne. Sebe predstavlja kao vjernika, hrišćanina i pravoslavca, a ovakvim svojim političkim angažmanom poništio je sve tri vrijednosti ovih odrednica. Olakšavajuća okolnost mu ne može biti blagoslovRista Radovića, već naprotiv. Stanje u Crnoj Gori ocjenjuje katastrofalno lošim, kao krizu sistema i tvrdi da je život dostojan čovjeka u velikoj opasnosti. Nažalost, ne vidi očigledno da upravo oni kojima je stao na čelo i sada im daje svoj doprinos to stanje dominantno prave lošim, onoliko koliko oni mogu i umiju. Dakle, ovaj profesor kada su u pitanju politika i politička dešavanja u Crnoj Gori ne zna gotovo ništa, a misli da zna gotovo mnogo. To jasno ukazuje na njegovu buduću lošu političku karijeru. Biće da je tako i počeo svojim prvim intervjuom datom u Srbiji srpskom “Telegrafu”, listu koji je proglašen za šampiona nemoralnosti među tabloidima u Srbiji.
Mediji su objavili da je bilo problema prilikom sastavljanja koalicione liste DF-a. Na drugom mjestu na listi je Medojević, na trećem Marko Milačić… daleko ispred udarnih pesnica ovog političkog subjekta tokom proteklog saziva crnogorskog parlamenta. Šta Vam ovo pokazuje?
ĐONOVIĆ: Koaliciona poslanička lista DF-a sada je sastavljena, takva je verifikovana od strane Državne izborne komisije i to je to. Šta se dešavalo tokom sastavljanja?
Uvjeren sam da svaki punoljetni građanin i građanka Crne Gore, elementarno politički obaviješteni, nemaju dilemu da je ova poslanička lista sastavljena daleko od DF, da su je kreirali kleronacionalisti u Crnoj Gori, velikosrpski nacionalisti u Srbiji, a vjerujem da je svoj doprinos dala i “majka” Rusija. Dakle, trojac Risto, Aleksandari Vladimir(Božović), odnosno njihovi dobro instruisani opunomoćenici. Kako bi inače oni koji su stvorili taj i takav Front bez riječi nestali, kako da četnički vojvoda umjesto na čelu bude na začelju kolone i tako dalje. I sve to čak i bez najmanjeg šuma. No, ako je i tako, pošto je u politici sve moguće, naročito lošoj politici, tada je realno pretpostaviti da je sa čelnicima Demokratskog fronta napravljena po njih uspješna politička trgovina (čitaj politička korupcija), čime bi oni promijenili mjesto stalnog boravka, uz dobra radna namještenja “tamo daleko” ili tamo još dalje. Ne bi to bilo ni prvi put ako pogledamo kroz istoriju Crne Gore.
Kako komentarišete listu Demokratske partije socijalista? Ima li tu za Vas iznenađenja?
ĐONOVIĆ: Demokratska partija socijalista je partija koja je napravila najviše reformskih demokratskih iskoraka od svog osnivanja do danas. Ovaj DPS sem svog imena nema ništa programski isto sa onim DPS-om s početka devedesetih. Oni koji se stalno pozivaju na te devedesete godine, ne vidjevši očigledne promjene, nijesu politički čistunci, a još manje ljudski, već politički slijepci ili oni koji hoće da vrate Crnu Goru u mrak devedesetih. Pripadam onima koji uzdignutog čela mogu govoriti o tom periodu i to veoma glasno. Toliko da se zna.
Prethodni izbori 2016. godine uveli su u crnogorski parlament od strane DPS-a veliki broj naprednih mladih ljudi koji obećavaju napredak Crne Gore. Nadam se i kroz izvršnu vlast. Vjerujem da je nova poslanička lista DPS-a na istom tragu. Usuđujem se reći, kako ja vidim stvari, da je kandidatkinja za poslanika sa DPS liste Gordana Đurovićvrijedna u parlamentu više nego kompletni poslanički klubovi mnogih drugih parlamentarnih partija.
Demokrate su se takođe odlučile za široku koaliciju i svoju su kampanju nazvali “Mir je naša nacija”, dok njihov propagandni materijal izaziva dosta oprečnih komentara. Šta Vi mislite?
ĐONOVIĆ: Demokrate i dalje uspijevaju da ostanu po svim političkim pitanjima nejasni, nedorečeni, kontradiktorni, manipulativni… Kao da se približno pridržavaju Volterove dileme “Nije li politika, zapravo, samo vještina da se laže u pravi čas”. Saglasan tome je i njihov predizborni slogan “Mir je naša nacija”. Njihova predizborna aktivnost za izbore 2020. počela je tačno onog dana kada su završeni izbori 2016. godine. Mandate koje su dobili od građana Crne Gore, kako bi se borili za njihove interese, potrošli su tako što nijesu ulazili u parlament sem da podignu nemale plate. Aktivnost im je bila da agitujući po Crnoj Gori love za sebe nove glasače, podrazumijeva se u najvećoj mjeri od DF-a. Takođe, jasno su podržali zahtjeve SPC, da crnogorska crkvena imovina pripada državi Srbiji, da Crna Gora slavi datum održavanja izdajničke Podgoričke skupštine i tome slično. Tim svojim stavovima dovoljno su rekli sve o sebi, pa i za laičku javnost. Pojačanje koje su doveli u prelaznom roku (predizbornoj kampanji) potvrđuje prethodno rečeno.
Jeste li iznenađeni činjenicom da na izborima učestvuju politički subjekti koji su tvrdili da neće učestvovati, koji su pozivali na bojkot? Kako to objašnjavate?
ĐONOVIĆ: Nijesam iznenađen, jer njima ništa ne znači ono što su prethodno rekli. Za njih je to samo izjava riječ, a to za njih nema vrijednost, pogotovo ne obavezu. Nažalost. Nekad to ne bijaše tako.
Šta ovi izbori nose sa sobom, odnosno kakve izazove? Šta je to što bi građani Crne Gore trebalo da imaju na umu kada 30. avgusta izađu na birališta?
ĐONOVIĆ: Pravo pitanje za građane Crne Gore je da li da ponovo odbranimo Crnu Goru i to ponovo olovkom, slavnom prošlošću i svijetlom budućnošću, u nadi da na sljedećim izborima to pitanje neće biti postavljano. Tako nešto je vrlo moguće ako sada građani daju ubjedljivu podršku onima koji brane državu Crnu Goru, crnogorske svetinje, crnogorsku istoriju, kulturu, zapravo sve vrijednosti crnogorskog državnog identiteta.
Blagoja Jovovića izvukli da nas svađaju sa komšijama
Kako komentarišete činjenicu da beogradska vlast daje ulici u Zemunu ime Blagoja Jovovića, koji je, navodno, pucao u Antu Pavelića? Šta stoji iza tog poteza? Kako komentarišete i ocjenu srpskog publiciste i analitičara Dragomira Anđelkovića koji je javno saopštio da je politički dobro da se da ime ulici “čovjeku Srbinu iz Crne Gore” koji je pucao u Pavelića, praveći aluziju da je “Đukanović postmoderni Pavelić”?
ĐONOVIĆ: Odluke srpskih vlasti da se Blagoju Jovovićupodižu spomenici i daju imena ulica služe kako bi našu državu svađali sa komšijama, pa i dalje, đe god mogu. Ovakvi kakav je Dragomir Anđelkovići njemu slični dosljedni neprijatelji Crne Gore na krajnje beščastan način remete svaki pokušaj unaprjeđenja odnosa koje bi trebalo da uspostave države Srbija i Crna Gora. Tako nešto je moguće, samo ako to iskreno hoće država Srbija. Nažalost, na tako nešto moramo i dalje čekati.
Rezultati koji zaslužuju podršku
Kakve su Vaše procjene rezultata izbora? Vidimo da se pojavljuju istraživanja koja pokazuju da DPS može ostvariti bolji rezultat nego 2016. godine, čak i apsolutnu pobjedu…
ĐONOVIĆ: Vladajuća većina ostvariće bolji rezultat na predstojećim izborima nego što su ga imali na prethodnim, jer to zaslužuju njihovi rezultati i na spoljašnjem i na unutrašnjem planu, kao i uspješno savladavanje izazova počev od pandemije novog korona virusa, do pokušaja destabilizacije preko Srpske pravoslavne crkve.
Da li će Demokratska partija socijalista ostvariti apsolutnu pobjedu ili će to biti sa svojim današnjim koalicionim partnerima, manje je bitno. Ako DPS ostvari i samostalno apsolutnu pobjedu, vjerujem da bi izvršnu vlast formirao po dosadašnjem principu, nadam se sa malo manje ucjena koje su manjinske partije u prethodnom sazivu ispostavljale.
0 Komentara