Društvo

RADOJEVIĆ

U bolnicama 185 pacijenata, 13 u teškom stanju

(15 riječi)

(Foto: PR centar)

U bolnicama u Crnoj Gori liječi se 185 kovid pozitivnih pacijenata, od kojih je 13 u teškom stanju kazao je dr Nemanja Radojević iz Kliničkog centra Crne Gore.

On je, na konferenciji za medije NKT-a, naveo da je od 185 hospitalizovanih pacijenata velika većina stabilno, dok je njih 13 u teškom stanju.

“Popunjenost naših zdravstvenih kapaciteta trenutno je na nivou od jedne trećine”, naveo je Radojević.

Radojević kaže i da je 78 zdravstvenih radnika pozitivno na Kovid 19, od tog broja je 17 ljekara i 52 medicinska radnika. U samoizolaciji je 79 ljekara.

 

Radojević je naveo i da umiru pacijenti svih dobi, ali da je učestalost smrtnih ishoda veća među starijom generacijom.

"Vidjeli smo i da su osobe srednje dobi ugrožene, a umirali su i ljudi bez hroničnih bolesti. Ova infekcija napada sve grupe i epidemiološke mjere važe za sve", rekao je on, dodajući da je jedan mlađi pacijent, bez drugih oboljenja, iz beranske bolnice u teškom zdravstvenom stanju.




Za ozdravljenje nisu više potrebna dva negativna testa

U prvom talasu se insistiralo na dva uzastopna negativna PCR testa, ali pomoćnik direktor IJZ Senad Begiće kaže da se za ozdravljenje, više nigdje u svijetu ne insistira na tome.

Stavovi zdravstsvenih agencija, kako ističe Begić, ukazuju na to da smo previše strogi kada su pitanju kriterijumi za oporavak i oni smatraju da je oporavljena osoba, ona koja tri dana nema povišenu temperaturu i kod koje je prošlo 10 dana od potvrđene infekcije. 

“Jer postoje naučni dokazi da ti pozitivni PCR testovi u kasnim fazama, dosta vremena nakon obolijevanja, izgleda da ne dokazuju kompletan virus nego da dokazuju određene djelove virusa, odnosno genetskog materijala virusa, koji je posljedica raspadanja virusa u ljudskom organizmu. Stav SZO je prilično jasan, oni te osobe koje su i 30 do 40 dana nakon infekcije PCR pozitivne ne smatraju opasnim po okolinu, te da je to što PCR detektuje, kod takvih osoba, dio virusnog materijala, a ne sam virus”, pojasnio je Begić.

Kod privatnika samo testovi na antitijela

Govoreći o testiranjima u privatnim laboratorijama Begić navodi da je riječ o serološkim testovima koji ne služe za dokazivanje zaraznosti, to su testovi koji se baziraju na otkrivanju antitijela na korona virus.

“Ti testovi ne služe za otkrivanje toga da li je neko zarazan ili ne. Ti testovi služe samo da otkriju da li je neko bio u kontaktu sa virusom i da li je nakon kontakta razvio antitijela na korona virus. PCR otkriva prisustvo genetskog materijala virusa u respiratornim putevima”, naveo je Begić.

Begić o primjeru čojstva

Begić je na konferenciji za medije naveo i primjer kako je kazao “čojstva porodice koja je izgubila najmlađeg člana”.

Riječ je o majci koja je u udesu u Nikšiću izgubila 18-ogodišnjeg sina, za kojeg se kasnije utvrdilo da je bio kovid pozitivan.

“Porodica je zvala i ukazala na činjenicu da je jako bitno da i oni, iako pogođeni tragedijom, ostaju u samoizolaciji i da smo iznenađeni da u svoj količini bola imamo takve primjere društveno odgovornog ponašanja, koji su čak IJZ-u ukazali na neke zakašnjele reakcije zdravstvenog sistema”, naveo je Begić.

Zbog toga je pozvao sve da prijave svoje kontakte.

“Kada god imate simptome respiratorne infekcije ostanite kući”, zaključio je Begić.

Vlasnici kafića da osiguraju poštovanje mjera

Na pitanje da li su razmatrali zahtjev ugostitelja, da se produži radno vrijeme kafića, Begić kaže da IJZ stalno dobija zahtjeve privrednika koji su pogođeni mjerama.

"Što se IZJ tiče, da se mjere koje su propisane u kafićima sprovode adekvatno, IJZ ne bi imao ništa protiv da kafići rade od 0 do 24, ali te mjere podrazumijevaju održavanje distance i nošenje maski od strane gostiju i osoblja. Ključnu ulogu imaj sami vlasnici koji moraju da poštuju mjere i preporuke IJZ i da uvažavaju očekivanja gostiju", poručio je Begić.

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.