Društvo

Mugoša: Pojedinci kriju kontakte, tako štete cijelom društvu

(15 riječi)

(Foto: PR Centar)

Mjere koje smo juče predložili donijeli smo sa ciljem da se ova situacija riješi na najbrži način. Mjere koje su ostale i restriktivne su, one su ostale jer daju rezultate na sjeveru i jako je bitno da ih do kraja sprovedemo. One će ostati na snazi narednih sedam dana - kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.




Kako je kazao, mjera nošenja maski u otvorenom i zatvorenom prostoru, kazao je da je neophodna u ovom trenutku jer dolazi do širenja zaraze u područjima gdje nema puno zaraženih. I zamolio da se ta mjera poštuje.

Pomoćnik direktora KCCG Nemanja Radojević je kazao da je hospitalizvano 164, U Kliničkom centu 25, u Baru 35, Berama 59, Nikšiću 25, u Brezoviku 9, u Kodri dva, u Rožajama devet.

- Od 25 u KC 16 je na Infektivnoj, svi su stabilnog stanja, dok je na Internoj osam, od čega su tri vitalno ugrođena i na mehaničkoj su potpori disanja. Pacijen na orpotedskoj klinici je pozitivan, nalazi se tu iz drugih razloga, ali je pozitivan - kazao je Radojević.

Pozitivnih zdravstvenih radnika je 77. Od toga je 18 doktota, 51 medicinskih sestara ili tehničara, i osam nemedicinskih radnika.

- Od tog broja je 30 radnika iz Kliničkog centra, od čega 11 ljekara- kazao je Radojević.

Mugoša je rekao da je preporuka da se filmski festivali ne održavaju u ovakvoj situaciju.

Na konstataciju novinarke da da roditelji čiji je sin tragično stradao na Cetinju, a koji je bio pozitivan na koronavirus, nijesu dobili zvanično obavještenje o tome, Mugoša je rekao da će roditeljima izaći u susret i odgovoriti im na sva pitanja.

- Etika nam ne dozvoljava da sada razgovaramo o tim stvarima - kazao je Mugoša. 

Osim broja oboljelih, Crna Gora ima sve parametre bolje nego druge zemlje, kazao je Mugoša.

- Popunjenost zdravstevnog sistema je oko 30 odsto, a od ukupno svih oboljelih je manje od deset odsto - kazao je on i dodao da se epidemijom upravlja sasvim dobro.

Kaže da postoji maksima da "nivo oboljelih je direktno proposcijalan poštovanju pravila", a prema njegovim riječima, ako imamo veći broj oboljelih, onda ne poštujemo pravila. 

Radojević je kazao da je ukupno 164 hospitalizovanih pacijenta u odnosu na 544 kreveta, i dodao da imaju četiri neiskorišćene poljske bolnice sa nekih 400 kreveta.

Od hospitalizoavnh pacijenata 90 odsto nema tešku klinički sliku. 

- U Crnoj Gori imamo 172 respiratora i 64 u procesu distribucije, dakle 236 će biti u opticaju, a tri su samo zauzeta. Tako da smo daleko od toga da su nam kapaciteti popunjeni, ali to ne znači da se smijemo opustiti - kazao je Radojević.

Na pitanje da li će inicirati kod Vlade da se kapaciteti laboratorije prošire i da se dovedu novi stručnjaci, Mugoša je kazao da je Vlada donijela oduku za nabavku opreme i otvaranje molekularne laboratorije u Kliničkom centru, gdje će se takođe vršiti testiranje.

- IJZ je povećao svoje kapacitete skoro za deset puta. Radili smo 50 uzoraka dnevno, a sada radimo i do 800, a u prosjeku je do 550. To je ogroman nivo testiranja za ovoliku zemlju. Vlada je donije odluke da će nabaviti neku opremu koje će nam olakšati proces.Odlučeno je da se osnuje molekularna laboratorija koja bi se ovim bavila u okviru Kliničkog centra, da bi i tu mogli da se testiraju - kazao je Mugoša.

On je reakao da Crna Gora nije žalila sredstva da se uloži u borbu sa koronavirusom, i kazao da ima kadra.

Mugoša je upozorio da je broj kontakata opao, jer inficirani ne žele da ih kažu i time, kako kaže, čine loše i tim kontaktima i onima koji su oko njih.

- Molim da stanovništvo shvati da infekcija nije sramota, svakome može dase desi. Naglašavam, ponavljam i molim da ova infekcija traži poštovanje sebe i posebno drugih. Svako sakrivanje informacija može samo da šteti i nama i drugima, a posebno društvu - naglasio je Mugoša. 

Radojević je kazao da će planirana PCR laboratorija biti namijenjena za testiranje zdravstvenih radnika i pacijnata koji dolaze na hospitalizaciju a da inicijalno nijesu iz poznatih kontakata.

-U saradnji sa Medicinskim fakultetom u Podgoricu su organizovali prostor koji ispunjava standarde, kadrovski smo se osposobili, veći dio opreme već posjedujemo.  Nismo do sada to najavljivali jer ispitujemo realne mogućnosti da se to desi, a vjerujemo da jesu. Fokus ispitivanje u toj laboratorije bio bi vezan za zdravstvene radnike i za pacijente koji dolaze na bolničko liječenje a da inicijalno nisu iz poznatih kontakata -  kazao je Radojević i dodao da bi laboratorija IJZ-a ostala primarna i esecijalna za funkcionisanje sistema, ali da bi se novom laboratorijom povećao broj testiranja za 20 do 30 odsto.

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.