Korona i dokolica

Crnogorski golmanski rekorderi: 1.V.Giljen 2.Radulović 3.Božović....

(15 riječi)

Golmani su često na meti kritike. Njihove greške su ne rijetko uticale na ishod utakmica, a kada su odbrane bile na visini zadatka, pa i iznad, to je uglavnom prolazilo nezapaženo. Statistika UEFA priznaje samo rekorde u prvoligaškom takmičenju, pa smo napravili dvije tabele. Na jednoj su čuvari mreže iz Crne Gore čiji se rezultati "vrednuju", na drugoj je spisak golmana čija je mreža bila izuzetno čuvana, ali ostalo im je za utjehu da su u nekom periodu bili spominjani.

Autor Budimir Bućin

Ovo priznaje UEFA

1. Vladan Giljen, Sutjeska 1019 minuta. Golman Sutjeske po  nesavladivosti crnogorski je rekorder. Postavio ga je 6. decembra 2017. godine na utakmici protiv Budućnosti. Kada ga je u 16. minutu savladao Ilija Tučević stavljena je tačka na  izuzetnu seriju. Te godine Sutjeska je bila prvak sa rekordnom razlikom od 22 boda u odnosu na drugoplasiranu Budućnost.

2. Mileta Radulović, Grbalj 845 minuta Drugi na listi je čuvar mreže, tada Grblja. Njegov učinak je 845 minuta bez primljenog gola. Kao i Giljen nije imao sreću da produži seriju upravo protiv Budućnosti, kada ga je 10. novembra 2012. u 10. minutu savladao Flavio Žunior. Grbalj je godinu završio na 4. mjestu, a Radulović je primio samo 21 gol, ubjedljivo najmanje u Ligi. Iste godine  Mileta Radulović je i u Kupu bio na visini zadatka 180 minuta nije primio gol.

Mileta Radulović

3. Nemanja Popović, Mogren 815 minuta. 2009. Mogren je bio prvak Crne Gore, Nemanja Popović sa najmanje primljenih golova u Ligi-24. Gol koji je značio tačku na rekord primio je u posljednjem kolu u Bijelom Polju, kada su Budvani slavili  titulu.

Nemanja Popović

4. Mladen Božović, Budućnost Podgorica 795 minuta,

Četvrti na UEFA  listi (iz Crne Gore) je bivši reprezentativac Mladen Božović. Tada je branio za Budućnost (2007. godina). Bila je to prva sezona u samostalnoj Crnoj Gori. Budućnost je polusezonu završila na prvom mjestu, ali zbog nekih nesporazuma u Klubu ekipu je napustio trener Miodrag-Grof Božović. Na kraju Zeta je slavila titulu. No, Božović nije samo rekorder u crnogorskom fudbalu, odlaskom u Partizan čuvao je mrežu "crno bijelih" 915 minuta bez primljenog gola i tada postavio rekord Srbije.Zanimljivo da je vlasnik prethodnog u Partizanu bio Ivica Kralj, sa 840 minuta.

Mladen Božović

Na UEFA listi redosljed "naših "golmana je Giljen, Radulović, Popović, Božović.......

A na listi, koju evropska Kuća fudbala ne priznaje, redosljed crnogorskih golmana bio bi drugačiji. Ni jedan od pomenute četvorice ne bi bio iznad četvrtog mjesta.

Pomenućemo te golmane koji su "u sjenci", ali njihovi rezultati zaslužuju punu pažnju.

1.Milo Djurović - Mornar Bar (1710 minuta) (2000. godine Mornar iz Bara izborio je kao pobjednik Južne regije  plasman u Crnogorsku ligu, sa fenomenalnom gol razlikom 84:0. Za taj rezultat medju najzaslužnijima  bio je čuvar mreže Milo Djurović sa 1710 minuta uspješnog stojanja ispred  gol linije Barana.

2.Nikola Delibašić, Mornar Bar(1226 minuta) Drugi na toj listi je Nikola Delibašić. Nikšićanin je čuvao mrežu Mornara iz Bara. Te 2017. godine primio je gol protiv Mladosti iz Lješkopolja i postavio rekord od 1226 minuta.

3.Vlatko Raičević, Mladost Podgorica (1216 minuta)Treći na listi je Vlatko Raičević. Njegov rekord je 1216 minuta postignut u dresu sa bojem jedan Podgoričke Mladosti. Bilo je to u novembru 1988. godine.

4.Predrag Vuković, Bokelj Kotor (1155 minuta)  Četvrti je Predrag Vuković, svojevremeno golman Bokelja sa 1155 minuta. Na 11 utakmica 1987. godine nije primio gol.

5.Zoran Aković, Berane (1014 minuta) Listu zaključujemo sa Berancem Akovićem. Njegov lični rekord je 1014. minuta, postignut 2008. godine.

A  trojica u svijetu, čiji su rekordi na snazi su:

1. Deni Verlinden (Briž) - 1.390

2. Edvin van der Sar (Mančester junajted) - 1.311

3. Abel Resino (Atletiko Madrid) - 1.275

Ko su sljedeći?

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.