Društvo

San je postao java: Čudesne “lavice” osvojile evropsku bronzu

(15 riječi)

Deset godina nakon nezaboravnih trenutaka na Olimpijskim igrama u Londonu (srebro) i Evropskom šampionatu u Beogradu (zlato), ženska rukometna reprezentacija Crne Gore osvojila je novo odličje na velikim takmičenjima.

“Lavice” su večeras u Ljubljani, u izuzetnom ambijentu koji su kreirali naši navijači, poslije produžetaka savladale selekciju Francuske 27:25!

Izabranice Bojane Popović ispunile su obećano uoči večerašnje utakmice – dale su posljednji atom snage, ostavile srce na terenu i na najljepši mogući način, potpuno zasluženo, krunisale nastup na ovogodšnjem kontinentalnom prvenstvu.

Iako oslabljene neigranjem Milene Raičević (povreda), “crvene” su prikazale vrhunsku partiju, naročito u odbrani, kontrolišući igru i rezultat od sredine prvog poluvremena.

Ni post od deset minuta bez postignutog gola u finišu meča i serija Francuske nisu slomile borbeni duh čudesnih “lavica”.

Moglo je biti sve gotovo i u regularnom toku, ali se rival nekako izvukao i golom Zadi sa sedam metara u posljednjoj sekundi izborio produžetke.

U dodatnih deset minuta naše se igrale bez isključene Itane Grbić, međutim ni to na kraju nije bio problem. Odlično je zamijenila Matea Pletikosić i Francuskinje su jednostavno morale da polože oružje.

Za igračicu utakmice proglašena je Marta Batinović, ali sve rukometašice zaslužuju čestitke.

Bravo, veliko bravo!

I Jovanki Radičević se ispunila želja, na oproštaju od dresa sa državnim grbom osvojila je jednu od najdražih medalja u bogatoj karijeri.

Tok utakmice

69.minut – promašuje Zadi sedmerac, imamo bronzu u džepu.

69.minut – Odlična akcija naših djevojaka i pogodak Tatjane Brnović. Opet je dva razlike!

67.minut – smanjuje Zadi i ona je bila sigurna sa 7m.

67.minut – Jovaaaaanka! Imamo dva gola viška i igračicu više.

kraj prvog produžetka – imamo prednost pred dodatnih pet minuta. Batinović i dalje svojim intervencijama izluđuje Minko i drugarice.

65.minut – sjajna finta i pogodak Matee Pletikosić. Ponovo imamo vođstvo – 24:23.

63.minut – izborila je Đina Jauković isključenje… napadamo sa igračem više, međutim grešku pravi Pletikosić.

62.minut – Godeč je dala gol za 23:22, a onda je uzvratila Granije. Gotovo da je istekla kazna našoj selekciji i uskoro ćemo biti kompletni.

61.minut – Počeo je prvi produžetak, igraće se dva puta po 5 minuta.

kraj regularnog toka – kakva drama, neriješeno je 22:22. Slijede produžeci.

60.minut – crveni karton Itane Grbić i sedmerac za Francusku. Zadi je sigurna na dvije sekunde prije kraja. Gledaćemo produžetke, kakva šteta, imali smo bronzu u džepu.

60.minut – sedmerac za Francusku, dvije sekunde prije kraja.

60.minut – Điiiiiiiina! Ponovo vodimo, 22:21. Nova raketa Jauković. Teče posljednji minut.

58.minut – gol Jovanke Radičevič iz sedmerca, neriješeno je…

57.minut – Preokret Francuske, Minko je probila odbranu “lavica” i pogodila za 21:20. Tajm-aut Bojane Popović. Čak 10 minuta je naša selekcija bez pogotka.

56.minut – Lasors za 20:20.

55.minut – Dva vezana gola Francuske i ponovo je neizvjesno. Vodimo 20:19, ali imamo probleme u napadu.

50.minut – Sve smo bliže ostvarenju sna. “Lavice” imaju tri gola prednosti 20:17 i igraju nestvarnu odbranu. Ulazimo u finiš meča.

47.minut – Sjajno! Pletikosić pogađa za 19:17, prethodno je Đina iznudila isključenje Kano.

45.minut – Nova kontra Francuskinja i pogodak Lasors. Grešku je napravila Matea Pletikosić i to u situaciji kada su naše imale igračicu više – rezultat je 18:17 za “lavice”.

40.minut – “Lavice” ne koriste napad za četiri gola prednosti, a onda sjajna kontra Francuskinja i realizacija Granije za 16:14.

38.minut – Prvi put na utakmici Crna Gora ima +3. Novu bombu raspalila je Đina Jauković, za apsolutni trans naših navijača u Stožicama. Vodimo 16:13.

35.minut – Izjednačile su Francuskinje na 13:13, a onda je uslijedila mini serija naše selekcije. Najprije Ema Alivodić, a onda je stigao i pogodak Đine Jauković. Marta Batinović raspoložena i u drugom dijelu, dodala je još dvije odbrane.

poluvrijeme: Kakva golčina Itane Grbić u posljednjim trenucima uvodnog dijela susreta. Crnogorska reprezentacija vodi sa 13:12 i u dobrom raspoloženju ide na pauzu od 15 minuta. Itana je najefikasnija sa četiri gola, odlična je i Marta Batinović sa pet odbrana.

25.minut – “Lavice” održavaju prednost koja je u nekoliko navrata bila i +2. Greška Matee Pletikosić, a onda Ivona Pavićević pravi faul za isključenje. Vodimo 11:10.

20.minut – Težak, ali vrijedan Itane Grbić za 9:8. Problem već drugo isključenje Tatjane Brnović, moraće naš sjajni pivot da bude izuzetno obazriv u preostalom dijelu meča.

15.minut – Period odlične igre naših djevojaka. Selektorka je napravila promjenu na golu, Marta Batinović je zamijenila Marinu Rajčić i odmah upisala interevenciju. U narednom napadu je Đina uputila projektil i pogodila za 7:6.

10.minut – Francuska je u dva navrata imala dva gola prednosti, ali “lavice” drže priključak. Poslije pogotka Đine Jauković, u situaciji sa igračicom manje, rezultat je 4:3 za Francusku.

5.minut – Povela je naša selekcija preko Grbić, a onda su Francuskinje okrenule rezultat i vode 2:1. Već tri odbrane ima Darlo.

1.minut – Počeo je meč, veliku podršku imaju naše rukometašice.

Najava utakmice

Crna Gora ima priliku da osvoji treću medalju na najvećim takmičenjima, prvu nakon 2012. godine kada je osvojeno srebro na OI u Londonu i zlato na kontinentalnom šampionatu u Beogradu.

Jasno je i kakav zadatak očekuje naše djevojke, ne samo zbog fizičkog i emotivnog pražnjenja poslije polufinala sa Danskom, već i zbog činjenice da je Francuska izuzetan protivnik, što je dokazala u glavnoj fazi u Skoplju, kada je slavila 27:19.

Sada „lavice“ žele da se revanširaju olimpijskim šampionkama, koje od 201. nisu osvojile medalju samo na Svjetskom prvenstu u Japanu 2019.

Kapitenka Jovanka Radičević posljednji put će predvoditi reprezentaciju u meču sa Francuskom, a nažalost zbog povrede vrata Milena Raičević neće nastupiti.

Od 20.30 igraće se meč za evropsku krunu, sastaju se Norveška i Danska.