Društvo

RAZGOVOR SA HADŽIJOM LJAJIĆEM DIREKTOROM JU OŠ ,,DACIĆI” ROŽAJE

(15 riječi)

Razgovarao: Božidar Proročić

 

Hadžija Ljajić rođen je 01.05.1960 god.u Kaluđerskom Lazu(Husaj),opština Rožaje Crna Gora .U Dacićima završiočetri razreda osnovne škole u školskoj godini 1967-1978 (prva generacija kada je počela sa odvijanjemnastave na albanskom jeziku ) i završio sa odličnim uspjehom .S obzirom da u Rožajama nije imalo

škole na albanskom jeziku želja mojih roditelja je bila da nastavljam sa školom i donijeli odluku danastavljam osmogodišnje školovanje kod mog strica u grad Peć ,kada sam bio veoma mali kaodječak petog razreda odvojen sam od svojih roditelja i nastavio osmogodišnju školu gdje sam završio iGimnaziju „11 maj“, u jednoj od najpoznatijih Gimazija u tadašnjoj Jugoslaviji.

Fakultet odsijek za Albanski Jezik i Književnost završio je u Prištini. Poslije diplomiranja zbog lošeg materjanogstanja moje porodice i smrti moga oca 80-ti godina , otišao je za poslom u Sloveniji radio van svoje struke i ujedno upisao školu glume ,koju nije završio. Godine 1986, otvorio se konkurs i radno mjesto za predmet razredne nastavepri osnovnoj školi u Dacićima. Razlog povratka iz Slovenije bila je velika ljubav prema svomzavičaju i mjestu rođenja školi, njegovim  Rožajama i Crnojn Gori. Sada je direktor Osnovne škole ,,Dacići” Rožaje đe sa puno ljubavi pažnje i posvećenosti njeguje kulturu obrazovanja i maternjeg (alabanskog) jezika kod najmlađih naraštaja.

•Gospodine Ljajiću vaša škola u Dacićima je osnovana 1943 godine koliko je generacija do danas završilo vašu školu i koliko vaša škola zapravo znači u obrazovnom smislu na vašem maternjem (albanskom) jeziku?

Svoju aktivnu vaspitno-obrazovnu misiju škola je započela 1943 godine osnovana kao nižerazredna škola na albanskom jeziku sa odvijanjem nastave u privatnim kućama uveoma lošim uslovima za rad. Prvi učitelj koji je upisao  prvu grupu učenika ovoga kraja je bio Muarrem Šerif Krasnići koji je došao sa Kosova iz  Peći, zbog ratne situacije bio je primoran da napusti  djecu kada se vraća se u svoj kraj zauvijek...Komunisti  Albanije 1944 god.,  imenovali  njihovog  čovjeka za učitelja istih đaka a njegovo ime mu je bio Spiro Redza , zbog brojnih okolnosti nije ni on izveo prvu generaciju. Treći učitelj Avduljrrahim Daci , čovjek ovoga kraja jedini školovan u to vrijeme , imao završen vjersku školu u Skoplju uzima učenike iz predhodnih razreda.U trećoj školskoj  1944-1945 god. učenici bili su primorani da prekidaju školsku godinu zbog smrti oba roditlja pomenutog učitelja.

Poslije oslobođenja komunisti  tadašnje države Jugoslavije za učitelja imenuj Danila Grubovića koji po prvi put  uspijeva da sa đacima završi školsku godinu.Njihov broj je bio 47 ...i ako je imao velike poteškoče sa govorom zbog nepoznavanja albanskog jezika ,kao što ni učenici nijesu razumjeli tadašnji srpsko-hrvatski jezik ...

Osnovna škola „Daciće“ (Shkolla fillore „Dacaj) za ovih 77 godina postojanja dala je ogroman doprinos  u vršenju kulturne misije ne samo u našoj državi Crne Gore nego i šire. Iz njenih klupa stasali su mnogo visokoškolci,javni i kulturni radnici ,posebni napredak  u obrazovanju  postigao se odvijanjem nastave na albanskom jeziku.(Jer dok su završili čtvororazrednu školu na srpsko-hrvatskom jezika većina učenika su ostali kod svojih roditelja). Generacije učenika žive i uspješni su širom svijeta  ,po svim Evropskim zemljama, od Amerike  do Australije. Krajem  70-tih godina sa albanskom djecom ove škole  vraćaju se kao prosvjetni radnici bivši učenici ,koji sa zadovoljstvom nastavljaju sa obrazovanjem  narednih generacija sve do današnih dana.

Od njenog osnivanja sve do zadnje tri godine,nažalost, školom su rukovodili ljudi iz drugih sredina  ,sada rukovodi njen bivši učenik  koji poznaje albanski  jezik i pismo. Tako da odmah po preuzimnju mandata  kao rukovodilac  škole  2017 -2018 god. imajući u vid nedvosmislene rezultate neprekidnog rada škole na albanskom jeziku po prvi put od njenog postojanja, kada mi je povjereno rukovođenje škole proslavili smo Jubilej povodom „Dan škole „  koji se slavi po prvi put od 26 septembra 2017 god, dan koji ima veliki značaj za našu školu kao i za život Albanaca ovoga kraja, a 26 septenbar je Evropski dan maternjeg jezika. Škola kao vaspitno-obrazovna institucija ima veliki značaj za to što jedina Institucija na albanskom jeziku u opštini Rožaje ,jer srednje škole na našem jeziku nema. Kroz učenja albanskog  jezika i knjževnost  ,istoriju ,i druge predmete naša škola je mjesto đe obrazovanja i očuvanja identiteta i postojanja  našeg naroda u ovoj lijepoj sredini na sjeveru Crne Gore.

 

• Koliko vaša škola broji đaka i šta je to na šta ste ponosni što se tiče vaših učenika?

 

U našim krajevima dva puta su se dešavale velike seobe stanovništva ,(prva za Tursku, druga neprekidne migracije su se dešavale prema  Kosovu ,i šire po cijelom svijetu zbog tog razloga broj učenika opadao stalno  .Ali poslije osamostaljenja Crne Gore ipak smo  zadovoljni  i naš narod osjeća pozitivnu podršku  od institucija naše Države . Naša škola trenutno broji 26 đaka koji su podijeljeni po razredima od prvog do devetog .Ja i moji saradnici smo ponosni na naše učenike koji su naša budućnost .

Nije sve na kvantitetu nego na kvalitetu ,većina naših đaka su odlični u svim predmetima ,uspješni u svim slobodnim aktivnostima ,na takmičenjima kao i vanškolskoj nastavi i u sportu .U priredbama koje se organizuju povodom raznih svečanosti u sklopu različitih „Međunarodnih Dana“ i drugih aktivnosti  oni učestvuju svi do jednoga.Obrazovati i vaspitavati  mlade ljude je najbolja investicija. A za sve postignuto kako učenici tako i prosvetni radnici su adekvatno nagrađeni.

 

• Koliko je plemenita i humana vaša misija i vaših kolega u obrazovanju najmlađih i otkud tolika ljubav prema prosvjetnom pozivu?

Svaki prosvjetni radnik je prije svega human ,naša misija je da vaspitavamo i obrazujemo najmalađu generaciju,buduće doktore,kolege,direktore,političare itd. Ljubav  prema  učenicima i njihovim obrazovanju –vaspitanju je neprekidna misija a to je i naša vizija budućnosti i života mlađih naraštaja koji moraju da nastave sa učenjem  azbuke svog maternjeg(albanskog jezika) ,svoje istorije postojanja  i očuvanje identiteta  svoga naroda , u državi  kojoj žive vjekovima.

 

• Imate izuzetnu saradnju i podršku od Minstarstva prosvete i ministra Damira Šehovića u čemu se ogleda njihova podrška i vaša saradnja?

 

Imamo veoma dobru saradnju sa Ministarsvom prosvjete posebno sa  g-dinom Damirom Šehovićem ,koji  neprekidno podržava našu školu i njen rad. Prošle godine je Ministrastvo prosvhete  donijelo odluku o izradi projektne dokumentacije za komplektnu rekonstrukcije škole.Projekat koji  je vrijedan preko 160,000.00 Eura.Realizacija projekta se očekuje ovih dana poslije završetka školske godine,tako da u septembru školske 2020-2021 god. učenici će početi nastavu u modernoj školi a koju su mnoge generacije prije nas mogle samo sanjati. Sa ovom velikom podrškom za našu djecu,za nas Albance, je veliki napredak i ljubav za nastavak života u ovoj sredini ,ispod najlepših  planina u Crnoj Gori ,Planine Hajle i Štedima. Bitna pomoć  Ministarsva prosvjete je i finansiranje prevoza učenika koji  putuju iz  grada na selo , naša škola je jedna od rijetkih škola u kojoj  zbog očuvanja svog  matrneg  jezika i pisma putujemo svaki dan 10 kilometara .

 

• Vaši đaci su osvojili određena priznaja, plakete i pohvale na različitim takmičenjima što ipak govori o kvalitetu nastavnog procesa recite nam nešto više o tome?

 

Što se tiče nagrada i osvojenih priznanja naša škola i ako ima mali broj učenika ućestvuje na različitim takmićenjima kako u opštini tako i na nivou države na kojima   postižu zavidne rezultate .Terba istaći da djevojčice iz naše škole su osvojile drugo mjesto u odbojci  na državnom nivou. Uspjeh učenika  je rezultat timskog rada, kreativnosti, toleranicje, i optimizma koji zajedno njeguju i učenici i nastavni kadar.

 

• Vaša saradnja sa opštinom Rožaje je značajna, u kom obimu i na koji način dobijate podršku lokalne samouprave?

 

Saradnja sa svim akterima društveno-političkog života u Rožajama pa i šire je veoma važna,jer bez saradnje sa drugima ni jedna ustanova ne bih bila uspješna .Treba istaći da naša škola je jedna od rijetkih škola u Crnoj Gori koja ima  profesionalnu saradnju  sa školama u Albaniji i na Kosovu. Zaista saradnja sa svim relevantnim institucijama je veoma važna ,kao i sa opštinom.Opština nam izlazi na susret u svim našim aktivnostima ,najviše nam pomaže lokalna RTV –Rožaje ,portal Rožaje Today i drugi .Presjednik skupštine Almir Avdić sa sardnicima učestvovao je  u izradi Idejnog rješenja projekta kompletne rekonstrukcije škole. Škola i učenici učestvuju bezplatno u različitim kulturnim dešavanjima i Manifestacijama ka što je „Zlatna Pahulja“ i drugim .Opština je sa jednim djelom finansijski  pomoglauradivši  projekat za vodosnadbijevanje, arkitektonski projekat je radila škola ,urađeni su urbanističkotehnički uslovi za realizaciju projekta .Projekat  je predat opštini u januaru 2017.god i čeka se na njegovu realizaciju. Prošle godine povodom Dana škole uručili smo brojna priznanja i pohvalnicesvim našim donatorima i zaslužnim pojednicimakao i direktiru privatne kompanije „Tofi“ Isljam Mujević,koji je tom prilikom obećao pomoć za kompletno centralno grijanje nakon rfekonstrukcije škole.

Prošle školske godine potpisan Memorandum saradnje između škola tri države Crne Gore („Daciće“- Rožaje),Albanije („Elmaz Ademi“- Kukes),Kosova („Hysni Zajmi“- Istog).

 

 

• Imate i plodnu saradnju sa Albanološkim institutom iz Prištine koliko je to važno za izučavanje i očuvanje albanskog jezika kod najmlađih?

 

Profesionaln saradnja naše škole je počela povodom 50 – godišnicejubileja i neprekidnog nastavnog rada na albanskom jeziku ,sa Albanološkom Institutom iz Prištine .Toga dana je na Manifestaciji  izmeđuostalih učesnika Albanaloškoginstituta j bio Prof. Dr: Zymer Neziri koji je donirao školi preko 200 (dvjesta) naslova lektire i druge  važne literature. Od tada imamo saradnju i nastavljamo sa aktivnostima na izučivanju i očuvanju albanskog  jezika kod najmlađih generacija ,kao i kod prosvjetnih radnika. Najveći  moj prijatelj i podržavalac naše škole je kompanija „UNIVERS“ vlasništvo  je Blerim Krasnići ,sin prvog učitelja  Muharrema Krasnićija,koji je ove školske godine donirao (objezbedio) besplatno  udžbenike svim učenicima škole. Ramiz Kelmendi direktor Elkos Group iz Rožaja  donirao je kamine za  učionice takođe podržava i sponzorišenaše mnogobrojne aktivnosti.

 

• Prošle godine su vašoj školi doniranje knjige na albanskom jeziku poklon JU Narodna biblioteka i čitaonica ,,Njegoš” i Nacionalne biblioteke ,,Đurđe Crnojević“ koliko je važan vid ovakve podrške vama a prije svega najmlađima?

 

Prošle godine našu školu je posjetiili su  po prvi put u istoriji postojanja predstavnicisavjeta Narodne biblioteke  i čitaonice „Njegoš“ iNacionalne biblioteke „Đurđe Crnojević“ donirajući za naše učenike  knjige poznatih pisaca  na albanskom jeziku , čime je naš književni fond obogaćem djelima istaknutih pisaca.

 

• U prošloj godini ste imali i posjetu Kulturno-ekonomskog centra Azerbejdžana kao i posjetu ambasde Ukrajine u Crnoj Gori vašoj školi, uz donaciju u knjigama što govori u prilkog da ste prepoznati kao škola od značaja recite nam nešto o tome?

 

Naša škola je postala prepoznata sa posjetama  Ambasadora različitih država kao što su Ambasadori Kosova,Francuske,Albanije i predstavnik Kulturno-ekonomskog centra Azerbejdžana ,ambasade Ukrajine u Crnoj Gori. Oni su pored posjeta  donirali školi veliki broj knjiga koje su za naše učenike i nastavnike posebne iz preko kojih naslova mogu bliže da prouče  kulturu i istoriju prijateljskih država .

 

• Poznato je da i mnogi predstavnici dijaspore podržavaju vašu školu recite nam kako i na koji način?

 

Naša diaspora koja se nažalost nalazi u svim državama svijeta ,većina od njih su nekada bili učenici ove škole, nikada ne zaboravljaju svoj rodni kraj i svoju otadžbinu.Treba istači da je veliki broj donatora između njih posebnoizdvajamo nekoliko humanih ljudi kao što su : Azem Lajçi-svake godine  donira novogodiçnje poklone za učenike, Šefćet(Sheki) Daci – podržava  svaku  aktivnost i objavljuje u inostransvo preko svoje zvanične stranice  pod naslovom „Ta ndihmojmë shkollën shqipe „Dacaj“ ,Xhevdet Muriqi,Maxhun Smajl  ,Selim Hoti  i drugi -Njemačka, Selim Daci,Halil Daci,Naser Vuçetaj  –Švajcarska,Ramiz Mujaj ,Florin Krasniqi –Amerika .Humanitarne organizacije kao što su „MIQT“-Herbert Pubans i Ahmet Ibrahimaj –Njemačka koji je donira za kabinet informatike,tako i u svim učionicama obezbjedio računare ,Shoqata shqiptare“Sali Qekaj“ koju vodi Oman Ferizi ,Shoqata „Besa“- predsjednik Rexhep Nikçi . Ja kao direktor škole ,učenici,roditelji i svi zaposlenieni u školi smo zahvalni svima koji na bilo koji način ulažu napore da ova škola i njeni  đaci imaju dobre uslove za normalan rad.

 

• Da li vam je bilo teško u prethodnom (Covid) periodu organizovati nastavu sobzirom da mnoga djeca žive u ruralnim područjima đe nema interneta?

 

Aktuelna situacija i  okolnosti koje su zadesile čitav svijet , zahvaljujući Ministrastvu prosvete prevaziđene su za sve nas sa projektom i platformom „Uči doma“ („Mësonështëpi“)projekat je veoma kvlitetno zamišljen i prezentovan  a naši prosvjetari su odgovorno i veoma uspješno pristupili njegovoj realizaciji.

S obzirom da većina naše djece pa i znatan broj prosvjetih radnika žive u ruralin sredinama i pored slabe internet mreže ispunili smo naše zadatke. Upornos učenika, roditelja i nastavnog kadradala je dobre i željene rezultate.Dobili smo raspored  nastavnih lekcije i putem  privatne televizije na albanskom jeziku TV Teutapratili nastavni program. Iako smo na smaom početku bili veoma zabrinuti  formirali smo tim za pomoć i realizaciju nastave zbog situacije koja je dovela do zatvaranja škola,međutim,pratili smo sve sugestije i smjernice za rad od strane Minisarstva prosvjete i veoma brzo prihvatili rad sa nastavom na daljinu postižući zavidne rezultate.

Sve to ne bih bilo moguće bez svakodnevnog angažovanja nastavnika i podrške roditelja djece ,zbog čega zaslužuju sve pohvale .Nastavićemo da radimo u narednim danima sa istom energijom ,u skladu sa sugestijama  nadležnih od strane Ministarsva prosvjete ,tako da naša djeca neće ništa izgubiti u kontinuitetu u učenju i kako bi učenici postigli dobre rezultate iz svih predmeta. Eksterna provjera znanja za 9 (deveti) razred se organizovalo u pomoćnoj zgradi ambulante a đaci su pokazali veoma dobar uspjeh u sva tri predmeta .Uspješno smo započeli upis djece u prvi razred preko prvog roditeljskog portala u Crnoj Gori : Roditelji.me

 

• Vaša škola je u nedavnom požaru jako postradala odmah ste naišli na punu podršku Ministarstva Prosvjete i lokalne samouprave kakvi su planovi za rekonstruckiju škole?

 

Kako je upoznata cijela javnost u Crnoj Gori da je dana 15.05.2020 god.u popodnevim časovima u blizini naše škole vatra je zahvatila velike površine šuma.Vjetar koji je jako duvao prenio je  vatru i na naš pomoćni objekat u kom su bila smještena drva za ogrijev.I pored velikih napora vatrogasne službe da se spriječi požar, nije se u tome uspjelo objekat je bio potpuno uništen.  Brzom intervencijom vatrogasne službe požar je lokalizovan i nije zahvatio sve prostorije ,ali jedna kancelarija je u potpunosti izgorjela, kao i sav kancelarijski materjal sa svim dokumentima sa arhivom škole o svemu tome nadležni organi vode istragu.U požaru sve učionice  su pretjerpele ogromne štete tako da je nemoguća bila realizacija nastave.Nakon tog nemilog događaja ,u jutarnjim časovima toga dana,su se oglasili Ministar prosvjete Damir Šehović i Generalni Direktor prosvete Maraš Dukaj  koji su obećali da će se veoma brzo početi sa realizacijom projekta za kompletnu rekonstrukcije škole , i da će đaci u septembru dobiti  modernu školu sa svim potrebnim inventarom i nastavnim sredstvima za normalno odvijanje nastave .

„JU OŠ“Daciće“ u Dacićima Opština Rožaje je jedina  vaspitno-obrzovna škola na albanskom jeziku, koja ima dugogodišnju tradiciju državne  devetogodišnje obrazovne  škole i mora da nastavi sa radom“.U ovim teškim trenucima za našu školu , obratio nam se veliki broj institucija ustanova i pojedinaca u želji da pomognu.Među prvima su nam pritekli u pomoć ambasade Albanije , i Kosova u Crnoj Gori. Prvu  pomoć za sanaciju štete i pomoć u  rekonstrukciji škole dobili smo od Vlade Kosova , iznos financijske podrške je : 10.000 eura. Tkođe i opština Ulcinj  preko svog  gradonačelnika Ljora Nrekića je obećala podršku .I naša opština je najavila da će biti uz nas i dati podršku da što hitnije počne sa realizacijom tendera i

izaborom izvođaća radova .

 

• Gospodine Ljajiću ostali ste vjerni svom rodnom kraju i školi đe ste naučili prva slova šta bi ste poručili mladima koji često napuštaju vaše krajeve i odlaze u emigraciju kako da ne zaborave svoj kraj?

 

Zaista migracija (napuštanja )svojih ognjišta je veoma zabrinjava ne samo mene nego i cjelu regiju sjevernog dijela Crne Gore .Zbog posla i veoma lošeg  imovnog stanja , naša omladina svakodnevno ide prema inostransvu kako bih sebi obezbijedila  posao i normalan život, među njima je i značajan broj fakultetskih obrazovanih.

Trenutno u našoj mjesnoj zajednici  nema  nijednog stanovnika u tri sela :Husaj, Bandžov, i Peškovići, oni  dođu da žive u svoj kraj samo tokom odmora ljeti.

Na svom rodnom kraju đe sam se rodio i u ovoj školi naučio prva slova azbuke ,kada sam završio sa školovanjem , 80-tih godina, posla u  mojoj struci kao prosvjetni  radnik  nijesam mogao da nađem , i bez moje volje bio sam primoran da posao potražim u Sloveniji  kako bih mojim roditeljima mogao na nekakav način da pomognem. Tamo sam ostao tri godine i zasnovao radni odnos u drugoj struci. Međutim cijelo vrijeme sam pratio dešavanja u mojem rodnom kraju, jednog dana moja majka   me obavijestila  za konkurs u mojoj nekadašnoj školi, jedva  sam dočekao da se vratim i da počnem da radim u mojoj struci i za moj rodni kraj.

Ja poručujem svima ,posebno našoj omladini, da ostanu da žive u svom rodnom kraju posebno mladi koji su završili fakultete  koji  privremeno rade u inostransvo  moraju da se vrate  u Crnoj Gori i započnu  svoj posao, jer mi smo društvo u tranziciji   i lakše mogu  da se samozapošljavaju, da otvore porodični posao, ugostiteljske radnje,turističke eko katune,ski centre, planinarski smještaj  u  veoma lijepim planinama kao što su Hajla,Štedim ,Rusolija i druga atraktivna  netaknuta mjesta.Naš kraj je bogat sa svim šumskim i ljekovitim biljem kao što su :pečurke,borovnica,divlje jagoda,malina,drijen ljekovito bilje. Jer  samo tako ćemo  oževjeti naša sela ,kao nekada naši preci ,i započeti  rast broja djece u svim školama.  Naši preci su imali veoma slabu infrastrukturu puteva,vodovoda,struje itd, ali su bili vezani za svoje bratsvo,za svoje roditelje,za svoju postojbinu i za svoju Državu .

 

• Za sami kraj razgovora recite nam vašu viziju OŠ u ,,Dacići“ u novom vremenu na putu ka budućnosti?

 

Vizija naše škole treba da bude u korak sa modernim vremenom i prosvetom u kojoj će učenici imati iste uslove za radi i život kao sva djeca razvijenog društva. Nastavnici i učenici  trebaju biti prepoznati po pismenosti, po edukaciji, konstruktivnoj  komunikaciju sa svojim vršnjacima i nastavnicima,kritičkom mišljenu, odgovornom odnosu prema zdravlju i životnoj sredini, tolerancijistalnom napredku i praćenjudostignuća u informatičko-komunikaciono-tehnološkoj  pismenosti,   preduzetništvu, odgovornost prema radu i obavezama , samo tako imaće kvalitetan društveni život ,u svoj budućnost i biti uspješan za sebe, svojuporodicu,svoj kraj ,svoju državu. Naša škola treba da postane : Mjesto u kome rade stručni i kreativni nastavnici  otvoreni za permanentno usavršavanje i timski rad. Ustanova u koju učenici rado dolaze jer je nastava unjoj organizovana po savremenim nastavnim metodama , kvalitetena i prilagođena njihovimpotrebama i interesovanjama. Otvorena za nove ideje i razvoj talenata ,razmjenu i saradnju. Uslovna, prijatnog izgleda , moderna i opremljena savremenim  nastavnim sredstvima. Mjesto u kome se gaje međuetnički odnosi na nivou kulture ,tolerancije, saradnje. M isija naše škole je da postane centar obrazovno-vaspitnog i kulturnog razvoja učenika i nastavnika.

Osnovni principi su podsticanje ličnog razvoja učenika i nastavnika.Osnovna težnja naše škole je razvijanje savremenih procesa usvajanja znanja ,podsticanje kreativnosti kod učenika i nastavnika i stvaranje ličnosti sposobnih za timski rad ,sa razvijenim  socijanim vještinama  i svješću o pravima i obavezama .

Naša škola treba da postane mjesto permanentnog  usavršavanja svih učesnika  obrazovno-vaspitno procesa koji njeguju međusobno razumjevanje i uvažavanje ,toleranciju i pravo na različitost.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.