Škrinja

Korak bliže ka Svijetu bez torture: Predstavljanje Istambulskog protokola 2022

(15 riječi)

Za Antenu M piše: Zdenka Perović

Juče je u palati Vilson u Ženevi, sjedištu Visoke komesarke Ujedinjenih nacija za ljudska prava održan događaj od globalnog značaja.

U saradnji kancelarije Visoke komesarke i Akademije za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava predstavljen je dopunjen Istambuski protokol, kao jedan od ključnih međunarodnih dokumenata u borbi protiv torture i svih oblika zlostavljanja i nekažnjivosti.

Jedan od najgnusnijih zločina čovječanstva – mučenje i drugi oblici zlostavljanja od strane službenika za primjenu zakona, ima snažan uticaj na pojedinca koji pretrpi takvo postupanje, njegovo zdravlje, dostojanstvo, kao i dobrobit njegove porodice i čitave zajednice.

Uloga zdravstvenih radnika, koji se prvi sretnu sa žrtvom, osim njihove primarne uloge je i da adekvatno dokumentuju znakove torture i na taj način zaštite ljudska prava, kao osnovu za ljudsko zdravlje i blagostanje. Efikasne kliničke istrage i dokumentacija su od ključne važnosti da bi se efikasno dokazali navodi o mučenju i drugom zlostavljanju, spriječili drugi takvi slučajevi, izvršioci pozvali na odgovornost i, u mjeri mogućeg, ispravile posledice ovog zločina. Uprkos tome, do 1990-ih nije bilo međunarodno priznatih standarda za dokumentovanje torture i zlostavljanja.

Istambulski protokol, kao prvi međunarodni dokument osmišljen je kao priručnik za efikasnu istragu i dokumentovanje torture i drugih okrutnih, nehumanih ili ponižavajućih postupaka ili kazni. Prvi koraci ka izradi priručnika preduzeti su na međunarodnom skupu 1996. godine u organizaciji Turskog medicinskog udruženja. Priručnik je inspirisan praksama Suda za ljudska prava i sudsku medicinu i Društva stručnjaka za sudsku medicinu u Turskoj. Tokom tri godine zajedničkih napora na Protokolu je radilo više od 75 stručnjaka iz oblasti prava, medicine i ljudskih prava. Objavljen je 1999. godine na šest zvaničnih jezika Ujedinjenih nacija od strane Kancelarije visokog komesara UN za ljudska prava, kao jedan od zvaničnih dokumenata Organizacije.

Priručnik je namijenjen da se koristi za procjenu osoba koje tvrde da su bile podvrgnute mučenju ili zlostavljanju, kao i za istragu slučajeva navodne torture i podnošenje validnih dokaza pravosudnim organima i drugim istražiteljima. Iako nije pravno obavezujući, priručnik predlaže minimalne, međunarodno prihvaćene standarde koje bi države trebalo da usvoje kako bi osigurale odgovarajuću dokumentaciju o mučenju za sudske postupke.

Međutim, nažalost i pored velikih napora za promociju primjene ovih standarda u svakodnevnoj praksi medicinskih radnika i tužilaca takođe, koji se prvi srijeću sa žrtvama svih oblika zlostavljanja, dokazivanje ovih slučajeva u tužilačkim i sudskim postupcima i dalje je problematično, prvenstveno zbog nepravovremenog i neadekvatnog dokumentovanja znakova zlostavljanja.

To je i jedan od ključnih razloga usporenog pristupnog procesa Crne Gore Evropskoj uniji.

Tokom prethodnih godina, u okviru brojnih projekata nevladinih organizacija sprovedene su obuke brojnog medicinskog osoblja o međunarodnim standardima tretmana žrtava i dokumentovanja slučajeva zlostavljanja, međutim ishodi njihovog rada u ovim slučajevima su i dalje neadekvatni.

Jedna od obaveza države je da obezbijedi sistemsku edukaciju zdravstvenih radnika o pravilnom dokumentovanju slučajeva zlostavljanja i njihovog prijavljivanja, što  znači valjanu edukaciju u okviru javnog obrazovnog sistema.

Na sajtu Medicinskog fakulteta može se vidjeti da je u okviru predmeta Sudka medicina u 11 semestru predviđeno da: ”Student Medicinskog fakulteta nakon kompletiranog sudskomedicinskog tečaja posjeduje sledeće ishode učenja: 1. Opisuje tjelesne povrede kod živih i umrlih osoba, dijagnostikuje njihovu vrstu i adekvatno popunjava i vodi medicinsku dokumentaciju. ……   11. Upoznat sa procedurom sa pacijentima kod nasilja u porodici, kod torture. 12. Posjeduje znanja o medicinsko-pravnom okviru krivične odgovornosti u vezi sa ljekarskim radom te jatrogenim povredama, kao i sa pravima pacijenata. 13. Razumije sudskomedicinski značaj krivičnih djela u vezi sa polnim životom i u datoj okolnosti adekvatno medicinski postupa”. Međutim, iako je ovaj program osmišljen i sprovodi se od 2004 godine, efikasno i pravosudno valjano dokumentovanje znakova zlostavljanja je i dalje neadekvatno i očigledno nije u skladu sa smjernicama datim u Istambulskom protokolu (1999).  

Predstavljana ažurirana verzija međunarodno priznatog i veoma cijenjenog Istanbulskog protokola je rezultat šestogodišnjeg rada 180 eksperata iz 51 zemlje.

Nudi konkretna uputstva za zdravstvene radnike kako da dokumentuju torturu i zlostavljanje u različitim kontekstima, kao i vodič za države o tome kako da implementiraju Protokol.

Uopšteno govoreći, odražava lekcije naučene korišćenjem Protokola u proteklih 20 godina i jača njegove napore za efikasno istraživanje i dokumentovanje slučajeva torture i zlostavljanja. Ovo novo izdanje predstavlja dodatne smjernice za sudije, tužioce i zdravstvene radnike, u kojima se navode dobre prakse u pravnim istragama torture i zlostavljanja i pruža smjernice državama o djelotvornoj primjeni njenih međunarodnih obaveza u sprječavanju i borbi protiv mučenja i zlostavljanja.

Takođe, doprinosi jačanju implementacije međunarodnih normi i preventivnih alata za pomoć žrtvama torture širom svijeta kroz višesektorski angažman, specijalizovanu svjetsku ekspertizu i stvarna iskustva stručnjaka iz oblasti prava, medicine i ljudskih prava. Pored toga, Istanbulski protokol i prateći "Istanbulski principi" obezbjeđuju globalni standard u odnosu na koji pravni i medicinski stručnjaci mogu da se vode u istrazi i prevenciji torture.

Autorka je član Potkomiteta Ujedinjenih Nacija za prevenciju torture (UN SPT), predsjednica Radnog tijela za medicinske aspekte prevencije torture (HAPT WG) i izvjestilac za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sjevernu Makedoniju. 



14 Komentara

z62i3 Postavljeno 30-06-2025 22:28:36

generic mobic 7.5mg - https://moboxsin.com/ meloxicam cost

Odgovori ⇾

cfq6r Postavljeno 29-06-2025 00:44:30

buy cheap medex - blood thinner order generic cozaar 25mg

Odgovori ⇾

z717r Postavljeno 27-06-2025 15:16:18

nexium 40mg price - https://anexamate.com/ purchase esomeprazole pills

Odgovori ⇾

3p5ot Postavljeno 25-06-2025 23:26:48

order augmentin 1000mg online - at bio info order ampicillin generic

Odgovori ⇾

kv2qa Postavljeno 24-06-2025 03:53:28

buy zithromax sale - zithromax 500mg ca buy bystolic cheap

Odgovori ⇾

pi1fx Postavljeno 22-06-2025 00:54:38

cheap amoxicillin tablets - purchase amoxicillin online cheap order combivent 100mcg for sale

Odgovori ⇾

6wztk Postavljeno 19-06-2025 04:17:26

order generic inderal - methotrexate medication order methotrexate 5mg without prescription

Odgovori ⇾

v5jzf Postavljeno 16-06-2025 20:42:33

cheap motilium 10mg - buy generic flexeril for sale order flexeril 15mg generic

Odgovori ⇾

3et2h Postavljeno 14-06-2025 21:39:16

cheap rybelsus - buy periactin 4 mg generic buy cyproheptadine 4 mg

Odgovori ⇾

c72zb Postavljeno 13-06-2025 09:30:13

order zithromax 500mg for sale - order flagyl 400mg generic order metronidazole 400mg generic

Odgovori ⇾

does flagyl make you sick Postavljeno 11-06-2025 16:42:25

This is the kind of serenity I take advantage of reading.

Odgovori ⇾

cialis buy online no prescription Postavljeno 09-06-2025 22:22:45

More posts like this would add up to the online space more useful.

Odgovori ⇾

4wnnr Postavljeno 06-06-2025 06:24:29

how to buy cheap clomid price how to buy clomiphene pill buying cheap clomiphene price buy generic clomid without prescription order cheap clomiphene without dr prescription can i buy cheap clomiphene without dr prescription clomiphene at clicks

Odgovori ⇾

unsaniulp Postavljeno 23-02-2023 09:22:02

Similarly, current evoked firing frequency was found by finding all crossings of a 0 mV threshold within the 0 buy cialis uk 1 At median follow up of 96 months i

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.