Društvo

Povodom Svjetskog dana protiv pušenja

Nova opomena pušačima

(15 riječi)

Od posljedica pušenja kao jedne od najtežih bolesti zavisnosti samo u prethodnoj godini, kako navodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u svijetu umrlo preko šest miliona, a u Crnoj Gori preko 1.500 osoba.

Sa izložbe (Foto: CDPR)



Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) u saradnji sa Opštinom Petnjica i JU Centar za kulturu Petnjica organizovalo je povodom 31. maja - Svjetskog dana protiv pušenja izložbu crteža na temu „Živjeti ZDRAVO, jer ZDRAVLJE je sve!", koja je otvorena  narednih nedjelju dana u holu Centra  za kulturu Petnjica. Povod za izložbu je kao što smo naveli Svjetski dan protiv pušenja, koji se u svijetu obilježava Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija još od 1988. godine. Moto ovogodišnjeg 31. maja je „Zaštita mladih od manipulacije u industriji i spriječavanje upotrebe duvana i nikotina" (World No Tobacco Day - 31. May 2020.: „Protecting youth from industry manipulation and preventing them from tobacco and nicotine use") koji je odredila kao i uvijek Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

Ova interesantna izložba pored promocije nepušenja, kao zdravog načina života ima i svoju edukativno - preventivnu funkciju. Izložba koja je priređena treba da posluži kao jedan vid prevencije, da građani na jedan drugačiji način vide sve negativne strane pušenja po zdravlje. Naglašavamo da pušenje predstavlja takođe i veliki materijalno - finansijski udar na budžet i džep pušača i njegove familije. Pušenje (u prostoru kojem je to zabranjeno, a tih prostora po Zakonu je veliki broj) predstavlja istovremeno i nepoštovanje novog crnogorskog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda iz avgusta 2019. godine. Naglašavamo, po ko zna koji put, da je od posljedica pušenja kao jedne od najtežih bolesti zavisnosti samo u prethodnoj godini, kako navodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u svijetu umrlo preko
šest miliona, a u Crnoj Gori preko 1.500 osoba. Pušenje duvana je najranija, najrasprostanjenija i društveno najprihvatljivija loša navika čovjeka uz epitet da je to „jeftino i legalno drogiranje". U XX stoljeću agresivno se razvija industrija duvana koju prati veliko povećanje broja pušača zahvaljujući jednim dijelom i agresivnom marketingu, tako da početkom XXI stoljeća u svijetu duvan puši oko 1 milijarda muškaraca (oko 35% muškaraca u razvijenim i oko 50% muškaraca u zemljama u razvoju) i blizu 500 miliona žena (oko 22% žena u razvijenim i 9% žena u zemljama u razvoju). Pušenje duvana u razvijenim zemljama se smanjuje, a povećava se u nerazvijenim i zemljama u razvoju. Svaka popušena cigareta skraćuje životni vijek za 5 do 15 minuta, tako da pušač prosječno živi 10 - 15 godina kraće od nepušača. Dokazano je da duvan štetno djeluje na ljudsko zdravlje, tako što učestvuje u nastanku mnogih bolesti (dokazana je direktna veza između pušenja duvana i raka
pluća, zatim astme, emfizema, hroničnog bronhitisa, oboljenja kardivaskularnog sistema, infarkta srca, moždanog udara i drugih bolesti).



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.