JELUŠIĆ ZA STANDARD: Jasno da je voda došla do poda, razrješenje se približava
Sasvim je izvjesno da je 30. avgusta bilo nemoguće zamisliti ovakvu situaciju. Bilo je to vrijeme velikih očekivanja, a od svega danas mahom vidimo ogoljene partijske interese. Zemlja dosta trpi, osobito sudska grana vlasti, koja na ovaj način gotovo i da ne postoji. Krajnje je vrijeme da se poslanici/ce prisjete da uredno primaju poslaničke naknade za posao koji nije odrađen, kazala je za Standard poslanica GP URA Božena Jelušić, komentarišući blokadu sve tri grane vlasti u Crnoj Gori.
”Građani to zaista nisu zaslužili, osobito u uslovima galopirajućeg siromaštva i rasta cijena, u zemlji dodatno uzdrmanoj pandemijom. Moram ipak napomenuti da je GP URA s svoje strane dao doprinos borbi protiv korupcije i kriminala, a pomenula bih zaplijenu 1,5 tone kokaina i borbu protiv kriminalnih klanova. Svima u Crnoj Gori je više nego jasno da nam je neophodna reforma Tužilaštva i da je URA uradila sve da se izabere novi Tužilački savjet. Zašto neki iz parlamentarne većine to blokiraju je pitanje za njih”, ocijenila je Jelušić u razgovoru za Standard.
Na pitanje šta je neophodno za prevazilaženje krize i zašto nema inicijativa za nove pregovore oko rekonstrukcije Vlade, Jelušić ističe da je prema njenom sudu, na političkoj sceni premalo političkih subjekata koji, prvenstveno djelima, demonstriraju istinsku državotvornost u vidu odgovornosti prema zemlji i njenim građanima.
”Govorim o oba pola političkog spektra, kojima bi Crna Gora i njeni građani morali biti zajednički interes, a nisu”, dodala je.
Jelušić ne vidi značajnije pomake na relaciji Vlada – parlamentarna većina i ističe da su reakcije javnosti na smjenu direktora Uprave prihoda i carina znak ozbiljnog razočaranja koje je zahvatilo građane.
”Svakome, ko iole zađe među ljude i oslušne što građani i građanke govore, mora biti jasno da je “voda došla do poda”. Nedopustiva su postavljenja i razrješenja bez argumenata i transparentnog odnosa prema javnom interesu. Crna Gora odista ne smije biti poput neke privatne firme u kojoj se po volji vlasnika mogu mijenjati i postavljati rukovodioci bez polaganja računa građanima koji plaćaju i tu izvršnu vlast i poslanike u Skupštini”, kazala je poslanica GP URA u razgovoru za Standard.
Ipak, kako dodaje, čini se da se razrješenje, ovakvo ili onakvo, neumitno približava.
”Zemlja naprosto ne može izdržati ovakvu blokadu, pa i haos u institucijama. I u sistemu ima dosta ljudi koji su željeli da pošteno obavljaju svoj posao i daju doprinos promjenama, a nije im se dala prilika. Igra živaca na koju su politički subjekti osudili građane može im se dodatno vratiti apstinencijom glasača. Tačno je da identiteske teme predstavljaju dobro gorivo za raspirivanje sentimenata i podjela. Međutim, usput su pale i mnoge maske i razgolićene su pojedine politke i njihovi konstrukti. A kada je o izborima riječ, svakako bi bilo značajno donijeti set izbornih zakona, uvesti sistem otvorenih lista i po mogućnosti sve izbore grupisati u jedan dan. U sadašnjim okolnostima otvorene liste mi se čine neophodnim načinom da građani zatraže da oni koje plaćaju da uvećaju kvalitet njihovih života končano na izborima polože račune”, ispričala je Jelušić.
Upitana da prokomentariše 14. poskupljenje goriva u ovoj godini i nepovoljnu ekonomsku situaciju, te gdje vidi razlog ćutanja partija vlasti koje su se kao opozicione snažno protivile ovakvim pojavama, Jelušić ističe da je problematično što se javnosti plasiraju oprečne informacije.
”Sve je očito drugačije iz opozicionih klupa. Najavljene izmjene zakona su svakako mogle pomoći da se bar neki “požari” ugase, kao što se to uradilo sa dječijim dodacima, besplatnim udžbenicima, jednoglasnom odlukom o Valdanosu, odlukom o Solani. Kada je riječ o poskupljenju goriva, kontrola koju je država mogla imati u dijelu nabavke nafte i derivata, pa da eventualno danas može smanjivati marže, nepovratno je izgubljena sa privatizacijom Jugopetrola. Ostaju akcize, a problematično je što se javnosti plasiraju oprečne informacije o tome da se one mogu, odnosno ne mogu smanjivati. Premalo je transparentnosti, a sve izgleda može kada zaprijeti masovno nezadovoljstvo osiromašenih građana”, kazala je ona.
Takođe, Jelušić je istakla da je posljednji Izvještaj EK i otrežnjujući i opominjući dokument. Dodala je da je jasno da nema dovoljno transparentnosti i da brojna rješenja nisu na valjan način iskomunicirana ni sa strukom, ni sa građanima.
”Zanimljivo je da ga odgovorni rado čitaju kao poetski iskaz, tražeći u njemu skrivene pozitivne ocjene, ili previđajući one kojih ipak ima, iako mnogo manje. Jasno je da su goruća pitanja ostala u dijelu sudske grane vlasti, pa samim tim i borbe protiv kriminala i korupcije na insitucionalnom nivou. Jasno je da nema dovoljno transparentnosti i da brojna rješenja nisu na valjan način iskomunicirana ni sa strukom ni sa građanima. Bezbjednosni sektor je ipak “prošao”, ali su ga u zemlji dočekali zahtjevi za ostavkama. Očito je riječ o nečemu što sada već možemo nazvati i “sindrom Damjanović”, u smislu da se na rezultat odgovara ili smjenom ili neprodužavanjem mandata i to je prilog paradoksalnoj autodestrukciji koju sam pomenula”, kazala je Jelušić u razgovoru za Standard.
Na pitanje koliko će posjeta specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, biti značajna za iznalaženje nekih rješenja u našoj zemlji, Jelušić kaže da joj se ne čini da je Crna Gora u tolikoj mjeri “na radaru” Sjedinjenih Američkih Država, pa ni same Evrope.
”Ipak, određena očekivanja postoje, a njih manje više svi znamo. Uostalom, lako je to vidjeti skeniranjem obima propagande na društenim mrežama, baš kao što je srazmjerno lako vidjeti da određenim centrima moći nije na srcu brži put Crne Gore ka EU. Zato trenutne političke okolnosti poprilično naliče samodestrukciji zajednice u kojoj partije međusobnim ucjenama samo nanose štetu i zemlji i građanima, dugoročno i samima sebi”, smatra Jelušić.
Mišljenja je i da će lokalni izbori koji se održavaju u tri opštine, biti smjernica za političke subjekte u kojem pravcu da se kreću. To, kako kaže, može dodatno pogoršati političke prilike, ali bi moglo i ubrzati potragu za kvalitetnijim razrješenjem političke krize.
”Očekujemo da građani ipak prepoznaju GP URA kao dosljednog političkog subjekta koji je od početka do kraja posvećen građanima i našoj državi. To je katkada moglo biti zamračeno spinovima, opet sa oba pola političkog spektra. Pokazalo se da nije preteško manipulisati građanima, ali, ponavljam, mnoge su maske ipak spale”, zaključila je poslanica Božena Jelušić u razgovoru za Standard.
0 Komentara