Politika

Poslanici razriješili ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava

Leposavić više nije ministar, DF najavio bojkot Skupštine

(15 riječi)

DF, kako je rekao Slaven Radunović, neće ulaziti u parlament dok ne dođe do dogovora sa nekom novom većinom, bez DPS

Vladimir Leposavić

Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Lepsoavić je, glasovima crnogorskih poslanika, razriješen sa te funkcije zbog relativizacije genocida u Srebrenici.

Za razrješenje Leposavića glasalo je  80 poslanika, 43 za, 27 je bilo protiv, dok je uzdržanih bilo 10.

Poslanik DF Slaven Radunović najavio je bojkot parlamenta zbog ove odluke.

-U našem parlamentu se desila velika prevara glasača od 30., avgusta. Napravljena je neprincipijelna koalicija od DPS i djelova vlade Crne Gore i zato pozivam ovog momenta sve koji su dobili glasove 30. avgusta da se oslobodimo DPS, da se u najkraćem roku skupimo i vidimo šta ćemo dalje - rekao je Radunović. Do tada, kako je rekao, DF neće viđe ulaziti u plenum.

-Ako imate novu većinu samo izvolite sa njima. Ko hoće sa DF, može da se dogovori, ima nas 41.Ovo važi i za rukovostvo parlamenta, jer sada resetujemo stanje i tražimo novi dogovor. Neka vam je srećan  DPS - rekao je Radunović. 

Podršku inicijativi premijera Zdravka Krivokapića dali su predstavnici opozicionih partija, kao i Građanskog pokreta URA.

Iz vladajućih Demokratskog fronta i Socijalističke narodne partije bili su protiv.

Relativizacija genocida u Srebrenici i dovođenje u pitanje kredibiliteta Haškog tribunala od ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića u Skupštini Crne Gore krajem marta, rezultiralo je serijom oštrih reakcija sa značajnih međunarodnih adresa.

Leposavićevu ostavku tražile su tada gotovo sve političke partije osim onih koje čine parlamentarnu većinu, ali i neke organizacije civilnog društva, a sam ministar, pa i Vlada, nevješto su pokušavali da se izvuku iz skandala.

Kasnije je i sam premijer Zdravko Krivokapić tražio ostavku Leposavića zbog relativizacije genocida u Srebrenici, što je ovaj odbio, a što je natjeralo predsjednika Vlade da podnese Skupštini prijedlog da se ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava razriješi sa te funkcije.

Krivokapić je tokom rasprave u Parlamentu rekao da Leposavić prilikom spornog izlaganja o događajima u Srebrenici nije iskazao potreban nivo odgovornosti koju nosi ta funkcija i poručio poslanicima da o inicijativi glasaju po svojoj savjesti.

Kazao je da nije mogao da sanja da će njegov izbor biti doveden u ovu situaciju.

- Da sam to znao, birao bih nekog kao što je uvaženi kolega Momo Koprivica, ali ne možete uvijek da vodite računa u trenutku kada se opredjeljujete za eksperte kakav će vaš izbor biti. Vodio sam se ključnim elementima - da je profesionalac, ima ljudskosti i sve to svjedoči u bilo kojem trenutku - naveo je Krivokapić.

Leposavić je tokom rasprave rekao je da je u Ministarstvu pravde, ljudskih i mnjinskih prava bio suočen sa teškim pitanjima, ali da je odlučio da odgovara samo pravedno. Rekao je da bi mu lično lakše bilo da ne bude službenik Vlade.

- Cijenu koju plaćam, plaćam ja, a Vlada će opstati - poručio je Leposavić.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.