•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
U fokusu

GORAN SEKULOVIĆ

Dok je Crne Gore

(15 riječi)

Dr Goran Sekulović

Dugo najavljivani i očekivani Sabor SPC donio je više odluka kojima je, uz izbor Joanikija Mićovića za čelnika Mitropolije crnogorsko-primorske, samo još jednom potvrđeno da je istorijska i tradicionalna pravoslavna crnogorsko-primorska Mitropolija – o kojoj govore Ustav Sv. Sinoda Crnogorske pravoslavne crkve, Ustav Knjaževine Crne Gore, dr Nikodim Milaš, Valtazar Bogišić i mnogi drugi istaknuti kanonisti, pravnici, istoriografi, dokumenti i istorijski izvori – zapravo stara, prava, istinska, istorijska autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva (CPC), za razliku od sadašnje ‘’Mitropolije’’ Crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC), koja je obična, jedna od više njih, eparhija Srpske Pravoslavne Crkve, a ne nikakva Mitropolija. Pokazuje to i odluka Sabora  SPC da Joanikije Mićović izgubi titulu ’’arhiepiskopa’’ i da se ukine Episkopski savjet tzv. ’’Pravoslavne crkve u Crnoj Gori’’ (a time novom mitropolitu i ’’funkcija’’ predsjednika Episkopskog savjeta). 

Da sadašnja ’’Mitropolija’’ niučemu i nimalo nije crnogorska, dokazuju i odluke same Srpske pravoslavne Crkve. Posebno ona kojom je Srpska Pravoslavna Crkva (Beogradska patrijaršija) 2006. g., odmah nakon obnove suverenosti crnogorske države, formirala – a tek 2010. g.!, javnosti obznanila – ‘’novu’’ crkvenu organizaciju u Crnoj Gori, tzv. ‘’Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori’’. To je bio još jedan pokazatelj da čitava Crna Gora potpada pod jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve (Beogradske patrijaršije) kao vjerske organizacije čije je sjedište izvan Crne Gore, tj. u Srbiji (Beogradu). Takođe, i dokaz da nema govora da je makar jedan dio teritorije Crne Gore pod duhovnom jurisdikcijom tzv. 

’’matične pravoslavne crkve’’ sa sjedištem na Cetinju, tj. ‘’Crnogorsko-primorske mitropolije’’, kao tobože samostalne i ‘’nezavisne’’ od Srpske pravoslavne crkve. Zanimljivo je viđeti kako je ustanovljena ova ‘’nova’’ crkvena organizacija, koju čak ni Srpska pravoslavna crkva kasnije više nije spominjala i koja joj je bila potrebna samo u funkciji da zametne tragove njene nečiste savjesti prema Crnoj Gori i sačuva uzurpirano i oteto materijalno-duhovno bogatstvo crnogorske države.

Episkopi Srpske pravoslavne crkve čije eparhije pokrivaju i dijele državnu teritoriju Crne Gore, održali su sjednicu svog Savjeta odmah nakon održanog referenduma i proglašenja Crne Gore za nezavisnu državu. Zatražili su da se Mitropolija crnogorsko-primorska i druge eparhije sa ovog ’’kanonskog područja’’ Srpske pravoslavne crkve ubuduće nazivaju samo – Pravoslavna crkva u Crnoj Gori. Odluka glasi: ‘’Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori sačinjavaju eparhije Srpske pravoslavne crkve: Mitropolija crnogorsko-primorska i eparhije Budimljansko-nikšićka, Zahumsko-hercegovačka i Mileševska’’. Što su poslije ovoga mogli da kažu oni koji su ‘’argumentovano’’ dokazivali da pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori ne treba doživljavati kao Srpsku pravoslavnu crkvu, već kao ‘’Mitropoliju crnogorsko-primorsku’’?

Zapitajmo se: kako sa stanovišta jedne suverene i međunarodno priznate države objasniti da jedan dio njene teritorije – ako se Mitropolija crnogorsko-primorska tretira kao eparhija Srpske pravoslavne crkve, kao što i piše u prethodno citiranoj odluci i što jeste fakat, onda je u pitanju čitava Crna Gora – potpada pod jurisdikciju vjerskih organizacija čije je sjedište van nje? Riječ je o Zahumsko-hercegovačkoj i Mileševskoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve iz Bosne i Hercegovine i Srbije. Država Crna Gora bi se trebala ugledati po ovom pitanju na crnogorskog knjaza i kralja Nikolu I Petrovića Njegoša koji 1878. g. u pismu hrvatskom nadbiskupu Štrosmajeru, u kojem ga moli da posreduje kod Svete Stolice za obnovu Barske arcibiskupije, navodi sljedeće: ‘’Crna Gora, kao priznata nezavisna država, ne bi mogla podnositi da joj jedan dio državljana, ma i samo u duhovnom pogledu, zavisi od jedne vlasti koja se ne nalazi u njezinoj granici…’’ Današnja Crna Gora, iako je u istom rangu, dakle, suverena, vidimo, može u kontinuitetu ‘’podnositi’’ i ovo o čemu govori kralj Nikola. 

Odluka iz 2006.g. episkopa Srpske pravoslavne crkve – čije se eparhije (ili pak njihovi djelovi) nalaze u Crnoj Gori (čiji je Savjet na posljednjem Saboru SPC ukinut), i koje uzete zbirno pokrivaju cijelo područje Crne Gore (dakle, i iz stranih, drugih suverenih država, čime Srpska pravoslavna crkva dokazuje da ne priznaje Crnogorce, crnogorsku naciju, crnogorski jezik, a to znači suverenu crnogorsku državu, već isključivo gleda na Crnu Goru kao provincijalni, geografski, teritorijalni pojam ili dio velike Srbije) – o ‘’ustanovljenju’’ tzv. ’’Pravoslavne crkve u Crnoj Gori’’, naišla je tada na  veliko zanimanje javnosti. Srpski istoričar Čedomir Antić iz Beograda ovu odluku je vidio kao predvorje budućnosti u kojoj ‘’više neće biti riječi o mitropoliji ili arhiepiskopiji SPC’’. Po njemu, ‘’Pravoslavna crkva u Crnoj Gori predstavlja buduću autokefalnu crnogorsku pravoslavnu crkvu.’’ Da bi se, dakle, otklonile sve sumnje – u jednom za njih povoljnom trenutku nakon smrti Amfilohija Radovića i dolaska kleronacionalističkih, dakle, njihovih! snaga na vlast u Crnoj Gori – Sabor  SPC je osim ukinuća Episkopskog savjeta  ’’oslobodio’’ i Joanikija Mićovića ’’tereta’’ titule ’’arhiepiskopa’’. Time se izgubio čak i privid samostalnosti pravoslavne organizacije SPC u Crnoj Gori i dovelo do kraja dezavuisanje i falsifikovanje istinskog, stvarnog i istorijskog bića autokefalne Crnogorske Pravoslavne Crkve.  

Naime, sveta autokefalna crkva u Crnoj Gori, tj. Crnogorska Pravoslavna Crkva (ili kako u odluci regenta Aleksandra iz 1920. g. o njenom, u isto vrijeme, i ukinuću i insajderskom priznanju, piše: ‘’Arhiepiskopija Cetinjska i Mitropolija Crne Gore, Brda i Primorja’’), i istorijski i aktuelno, nema niti može imati bilo kakav kontinuitet ili vezu sa sadašnjom tzv. Mitropolijom crnogorsko-primorskom (ustanovljenom opet aktom kralja Aleksandra iz 1929. g. kao samo jednom od mnogih eparhija Srpske pravoslavne crkve, suštinom i bićem bez ikakve veze sa imenom ‘’Mitropolije’’, tj. nekadašnje autokefalne Crnogorske crkve), koja uopšte ne pokriva cijelu državnu teritoriju Crne Gore.

U Ustavu Srpske pravoslavne crkve iz 1931. g., u članu 12, pod brojem 20, kako piše Novak Adžić, ‘’navedena je među djelovima Srpske pravoslavne crkve i ‘Crnogorsko-primorska eparhija sa sedištem na Cetinju’. U Ustavu Srpske pravoslavne crkve iz 1957. godine, sa svim izmjenama i dopunama do 1985. godine, u članu 14. položaj Crnogorsko-primorske  eparhije Srpske pravoslavne crkve, čiji arhijerej nosi titulu mitropolita, regulisan je na istovjetan način kao u Ustavu iz 1931. godine.’’ Svi ovi akti Srpske pravoslavne crkve, dakle, nemaju bitnog značaja, jer se, i od 1920. do 1929., kao i sve do danas, od strane uzurpatorske Srpske pravoslavne crkve ne poštuje državna teritorija Crne Gore, pa je ona, između ostalog, ispresijecana vjerskim nadležnostima, kako unutar nje tako i van državnih granica, od strane raznih srpskih eparhija, kako tzv. Crnogorsko-primorske ‘’Mitropolije’’ tako i drugih iz sada novih, suverenih država sa prostora bivše SFRJ.

Sadašnja Crnogorsko-primorska ‘’Mitropolija’’ Srpske pravoslavne crkve nije ona nekadašnja autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva, već obična, jedna od mnogih, eparhija Srpske pravoslavne crkve. Nazvana je ‘’Mitropolijom’’ isključivo radi istorijske prevare i obmane, ne bi li se nekako zatrlo sjećanje na autokefalnu Crnogorsku (pravoslavnu) crkvu. Zato Srpska pravoslavna crkva falsifikuje svoju cetinjsku eparhiju-ispostavu-‘’Mitropoliju’’ i ispostavlja je i predstavlja kao nekadašnju ’’autokefalnu Crnogorsku pravoslavnu crkvu’’, tj. ’’Avtokefalnu pravoslavnu Mitropoliju u Crnoj Gori’’ ili ’’autokefalnu Arhiepiskopiju Cetinjsku i Mitropoliju Crne Gore, Brda i Primorja’’ (samo, naravno, bez pominjanja autokefalije i crnogorstva!), a sadašnju (i vazdašnju, jer je nasilno i nepravedno ukinuta), Crnogorsku pravoslavnu crkvu kao ‘’sektu’’. Crnogorska pravoslavna Crkva je, podsjetimo se, obnovljena na Lučin dan 1993. godine.

I ‘’epizoda’’ iz 2006.g. sa formiranjem ‘’Pravoslavne crkve u Crnoj Gori’’ i njenog Episkopskog savjeta i njihovim ukinućem od prije nekoliko dana uz vrlo važno ukinuće i arhiepiskopskog položaja čelniku ’’Mitropolije’’ crnogorsko-primorske SPC (kakav svetac takav i tropar!), pokazuje da se u ‘’sporu’’ između Crnogorske i Srpske pravoslavne crkve uopšte ne radi o pitanju autokefalnosti – i tobože o tome da li će ili ne Srpska pravoslavna crkva ‘’dopustiti’’ autokefalnost Crnogorske pravoslavne crkve ili će možda sadašnja ‘’Mitropolija’’-(obična) eparhija Srpske pravoslavne crkve dobiti autokefalnost (što je u biti pseudoproblem kao što je ranije bio i da li će se Crna Gora ‘’odvojiti’’ od Srbije i osamostaliti) – već o klasičnom uzurpatorskom, nasilnom, nelegalnom i nelegitimnom činjenju Srpske pravoslavne crkve, ali i nekadašnje  države Srbije i države-kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (Jugoslavije) prema državi Crnoj Gori i autokefalnoj Crnogorskoj crkvi. Sve je ovo bilo utkano i sačinjavalo i svakako sačinjava još uvijek! biće obnove crnogorske državne nezavisnosti. I sačinjavaće dok je Crne Gore!

Krajem druge i početkom treće decenije dvadesetog vijeka, nestala je autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva i suverena crnogorska država, a pokušalo se zatrijeti ime crnogorskog naroda. Pokazalo se i pokazuje da je sudbina Crnogorske pravoslavne crkve neodvojiva od obnove njene crnogorske države i njenog crnogorskog naroda.



Povezani članci...

3 Komentara

bwNsaEGGf Postavljeno 13-08-2023 04:52:13

cialis super active SSRIs available in the US for treatment of depression include citalopram Celexa, and others, escitalopram Lexapro, fluoxetine Prozac, and others, paroxetine Paxil, and others and sertraline Zoloft

Odgovori ⇾

NKDsSjAyD Postavljeno 10-07-2023 05:03:07

On the contrary, there are several conditions related to the perimenopause that could benefit from the use of modern contraceptives, mainly hormonal, with the goals of avoiding unintended pregnancies and giving further possible benefits beyond contraception menstrual cycle control, a reduction of vasomotor symptoms and menstrual migraines, a protection against bone loss, a positive oncological risk benefit balance purchase cialis online cheap

Odgovori ⇾

Fanito Postavljeno 14-06-2021 12:10:54

Veoma dobra, tačna i posebno korisna analiza akademika Sekulovića!

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.