IN MEMORIAM: Branko Abramović
Bivši ministar poljoprivrede u
prvoj Vladi Crne Gore nakon obnove višestranačkog sistema, koja je izabrana februara 1991.godine, Branko Abramović umro je prije dva dana u 78.godini i sahranjen je u Grebicama kod Nikšića.
Branko Abramović bio je ministar u prvoj Vladi koju je formirao Milo Đukanović, u februaru 1991. godine. Na toj funkciji ostao je do marta 1993. godine , a tada je ponovo izabran na čelo istog resora, ali je u ministarskoj fotelji bio samo do jula iste godine , kada je smijenjen, a odmah zatim i uhapšen. Bio je osumnjičen za, kako je
tada obrazloženo, malverzacije prilikom distribucije vještačkog đubriva.
Abramović je od izbijanja afere tvrdio da nije kriv, da mu je slučaj namješten što je i potvrđeno presudom Osnovnog suda u Podgorici 1994.kada je proglašen nevinim. Nakon presude on je u intervju za AIM, oktobra 1994.godine, ispričao kako je došlo do afere i ko je u tome učestvovao.
Afera je izbila kada je prilikom distribucije vještačkog đubriva koje je nabavljeno po beneficiranim cijenama došlo do velike pljačke. Nosilac ovog posla bila je DP „Kooperacija" ,kao organizacioni dio tadašnjeg Agrokombinata . To đubrivo neko je nezakonito preprodavao po višestruko većoj cijeni i tom prilikom kupci i država oštećeni su za nekoliko miliona maraka.
Kada je saznao za to Abramović je tražio od policije i tržišne inspekcije da uđu u „Kooperaciju " i ispitaju slučaj.Međutim, do
toga nije došlo nego je krivica pripisana Abramoviću koji je smijenjen sa mjesta ministra poljoprivrde i uhapšen, što je bio prvi slučaj hapšenja jednog aktuelnog ministra u Crnoj Gori. Odluku o njegovoj
smjeni i hapšenju,kako je tvrdio u izjavama za javnost, donio je najviši državni vrh, u kojem je jedino premijer Milo Đukanović bio protiv. U izjavi za AIM Abramović je kazao da ga je prije hapšenja jedino premijer Đukanović pozvao na razgovor.
Branko Abramović je deset godina nakon oslobađajuće presude sudskim putem naplatio odštetu za duševne bolove i drugu štetu od države Crne Gore.
B.Pejović
0 Komentara