•   Ponedeljak,Decembar 23.
  • Kontakt
Politika

Njemački ambasador: Brine me pravac kojim se kreće Crna Gora

(15 riječi)

Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Robert Veber je komentarišući aktuelnu političku situaciju u Crnoj Gori kao i izjavu ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić, istakao da ga sve više brine pravac kojim se Crna Gora trenutno kreće kao država i društvo. On je kazao da priznati krivicu nikada nije bilo lako, ali se duguje žrtvama i istini, i poručuje morate sebi priznati istinu, priznati krivicu – ne poricati je!

“Nedavni događaji poput kontroverznih pokušaja imenovanja ulica, skrnavljenja džamija (“Nikšić biće Srebrenica”) i relativizacija genocida u Srebrenici, me sve više brinu zbog pravca kojim se Crna Gora trenutno kreće kao država i društvo. Rastuća politička polarizacija, sve veća spremnost za upotrebu nasilja nad političkim neistomišljenicima i predstavnicima medija, podrivaju građanski multietnički karakter zemlje”, naveo je Veber u izjavi dostavljenoj medijima.

Kada, kako kaže, izražava duboku zabrinutost, to onda ne čini sa visoke moralne tačke, već kao predstavnik svoje zemlje, koja je totalitarizmom, nacionalizmom i rasnom mržnjom izazvala katastrofu Drugog svjetskog rata i holokaust i koja je na sebe preuzela najveću moralnu krivicu.

“Priznati krivicu nikada nije bilo lako, ali se duguje žrtvama i istini. I samo kroz priznavanje krivice mogu se otvoriti vrata u bolju budućnost radi praštanja i pomirenja”, poručio je on.

Da biste, naglasio je on, mogli slobodno i neopterećeno da oblikujete sopstvenu budućnost, ne bi trebalo da se zavaravate.

“Morate sebi priznati istinu, priznati krivicu – ne poricati je. Time se stvara osnova za pomirenje sa susjedima, ali i za liječenje pukotina u sopstvenom društvu. Svi ste pozvani da prepoznate istinu i da tražite i omogućite pomirenje kako biste otvorili put za bolju budućnost”, zaključio je Veber.

Ministar Leposavić je u petak kazao da je spreman da prizna da je u Srebrenici učinjen zločin genocida kad se to i nedvosmisleno utvrdi, i osporio legitimitet Međunarodnog suda u Hagu.

Na taj stav Leposavića reagovale su ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.

Abasada SAD je poručila da je zabrinuta zbog komentara koji bacaju sumnju na to što se dogodilo u Srebrenici 1995.

 “Tražimo jasnoću i nadamo se da će Vlada Crne Gore nedvosmisleno osuditi masakr i nazvati ga onakvim kakav je bio – genocid”, objavila je Ambasada SAD-a.

Nakon što je Ambasada SAD pozvala Vladu Zdravka Krivokapića da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid, oglasili su se i iz Ambasade Velike Britanije navodeći da je genocid utvrđen pred dva međunarodna suda.

 “Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje jasno u svom dugogodišnjem stavu da je ono što se desilo u Srebrenici bio genocid”, navodi se u zajedničkoj izjavi ambasadorke Velike Britanije Karen Medoks i ambasadora te zemlje u Bosni i Hercegovini Met Filda.

Predstavnici političkih partija i nevladinog sektora su zatražili da Leposavić podnese ostavku zbog izjave o Srebrenici.

Iz Vlade Crne Gore se još uvijek nisu javljali ovim povodom.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.