Društvo

U Srbiji

Zabrinjavajući položaj crnogorske zajednice

(15 riječi)

Situacija u Malom Iđošu kao i ona u opštini Vrbas, u kojoj lokalna samouprava izbjegava ustavnu i zakonsku obavezu da uvede crnogorski jezik u službenu upotrebu, govori o zabrinjavajućem položaju u kojem se nalazi crnogorska zajednica uoči popisa stanovništva, koji predstavlja važan bilansni trenutak za njen opstanak i mogućnost ostvarivanja manjinskih prava u Republici Srbiji.

Rukovodstvo opštine Mali Iđoš i dalje ne razumije, ili ne želi da razumije, da je u obavezi da svim svojim građanima omogući ravnopravan status u ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i građanskih sloboda, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.

Crnogorska partija koja je osnovana 2008. godine u Novom Sadu, u saopžtenju podsjeća da  odlukom koju je objavila u Sl. listu od 3.3.2021. godine opština Mali Iđoš je sredstva od 6 miliona dinara za redovne aktivnosti kulturno umjetničkih društava rasporedila na 3 društva, dok je Crnogorsko kulturno prosvjetno društvo „Princeza Ksenija”,  koje djeluje u sklopu Crnogorskog kulturnog centra, izopšteno bez obrazloženja.

Nakon saopštenja Crnogorske partije i reagovanja javnosti, opština Mali Iđoš je usvojila novi zaključak po kojem se Crnogorskom kulturno prosvjetnom društvu „Princeza Ksenija” dodjeljuju sredstva u iznosu od svega 15% u odnosu na ostala kulturno umjetnička društva. Takvim postupkom opština Mali Iđoš je pored diskriminacije uvela i metod ponižavanja crnogorske nacionalne zajednice.

Na taj način rukovodstvo opštine, u kojoj je crnogorski jezik u službenoj upotrebi, pokazuje jasnu namjeru da uguši rad Crnogorskog kulturnog centra u Lovćencu koji praktično i u simboličnoj ravni predstavlja nukleus nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta crnogorske zajednice u Republici Srbiji.

U sklopu Crnogorskog kulturnog centra u Lovćencu, jedinog u Srbiji, je smještena i Crnogorska biblioteka i čitaonica sa knjižnim fondom od blizu 10.000 naslova koja predstavlja jedinstvenu instituciju crnogorske kulture u Republici Srbiji. U centru se održava i tradicionalna  Pokrajinska smotra recitatora na crnogorskom jeziku učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije AP Vojvodine. Na platou ispred centra su i biste nacionalnih korifeja Petra II Petrovića Njegoša i kralja Nikole I Petrovića. Crnogorski kulturni centar su prilikom zvaničnih pośeta Beogradu obišli najviši državni predstavnici Crne Gore.

Situacija u Malom Iđošu kao i ona u opštini Vrbas, u kojoj lokalna samouprava izbjegava ustavnu i zakonsku obavezu da uvede crnogorski jezik u službenu upotrebu, govori o zabrinjavajućem položaju u kojem se nalazi crnogorska zajednica uoči popisa stanovništva, koji predstavlja važan bilansni trenutak za njen opstanak i mogućnost ostvarivanja manjinskih prava u Republici Srbiji,zaključuje se u saopštenju..



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.