Istorija

KAKO JE GLASNO ODSUSTVO STRAHA

(15 riječi)

Bitka na Sutjesci ili Peta neprijateljska ofanziva, odomaćeni naziv, za operacije Švarc, nacističke vojske ,u ljeto 1943.godine. Pretpostavlja se da je iz tog vremena i te neprijateljske ofanzive i fotografija koja je proslijedjena Crnogorskom portalu, sa propratnim tekstom, pod naslovom

Kako je glasno odsustvo straha:


Nepoznati stariji muškarac zarobljen sredinom 1943. od strane zloglasne 7. SS divizije Princ Eugen negdje u sjeverozapadnoj Crnoj Gori, (vjerovatno Pivi) u vrijeme operacije “Švarc” (Bitka na Sutjesci). Na poleđini fotografije je zapisano: “Einsatz Montenegro. Ein verwegener Bursche.” (“Akcija Crna Gora. Hrabar momak.”)

Nije poznato kakva je sudbina ovog čovjeka, ali ako znamo da su pripadnici 7. SS divizije sa neskrivenim zadovoljstvom ubijali, klali i spaljivali starce, žene i djecu po Crnoj Gori, onda se može pretpostaviti da nacistički gadovi nisu imali milosti ni prema njemu. Polomljena puška koju su mu nacisti okačili oko vrata, vjerovatno je bila njegova. Nadamo se da je dobro gađao.

Fotografija je pripadala SS oficiru Fridrihu Vilhelmu Krigeru, visoko rangiranom nacisti koji je, prije nego što je došao u 7. SS diviziju (u kojoj je ostao nekoliko mjeseci) boravio u Poljskoj gdje je organizovao istrijebljenje Jevreja i masakriranje poljskih ustanika. Učestvovao je u gušenju ustanka u Varšavskom getu. Izvršio je samoubistvo u Austriji maja 1945. kao komandant 5. SS brdskog korpusa u činu generala.

Fotografija kod nas, do sad, nije objavljivana – ni u nekoj knjizi, ni na nekom sajtu na našem jeziku. Ovo je prvi put da se domaća javnost upoznaje sa ovom fotografijom. Original se čuva u USA.

7. SS divizija je sredinom 1943. počinila stravične zločine u sjeverozapadnoj Crnoj Gori, prvenstveno nad starcima, ženama i djecom, u vrijeme operacije protiv partizana. Ubila je oko 1.500 civila, samo u tom kraju tokom ove ofanzive.



1 Komentara

ensusty Postavljeno 21-03-2023 11:14:17

daily cialis online If there s anything to say about going through infertility, it s that it has the potential to bring people together

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.