Politika

MITRIĆ I ADŽIĆ

Đukanović nije prekršio Ustav

(15 riječi)

Profesor prava u penziji i bivši predsjednik Ustavnog suda Blagota Mitrić kaže da time što je vratio Skupštini zakone na ponovno odlučivanje, predsjednik Milo Đukanović nije prekršio Ustav.


                                                "Đukanović postupao po svakoj riječi Ustava"

Poručuje da je norma iz člana 94 potpuno jasna i nedvosmislena i kaže da je predsjednik dužan da proglasi zakon u roku od sedam dana od dana usvajanja, odnosno u roku od tri dana ako je zakon usvojen po hitnom postupku ili da zakon vrati Skupštini na ponovno odlučivanje.

Potpuno je, kaže, neupitno da je Đukanović postupao po svakoj riječi tog člana, jer je i rok od tri dana ispoštovan.

Zato, kako tvrdi, ne postoji pravni osnov za podnošenje inicijative za ocjenu ustavnosti.

Adžić: Novokomponovani zakoni doneseni suprotno pravnom poretku

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, odlukom da Skupštini na ponovno odlučivanje vrati niz zakona koji su usvojeni 29. decembra, niti blokira institucije sistema niti radi bilo šta na štetu ustavno-pravnog poretka Crne Gorem, kazao je za Danas srnogorski istoričar i pravnik Novak Adžić.

Đukanović je, navodi, državnički reagovao poštujući do kraja pravni poredak „a ovi koji su navrat nanos donijeli set zakona uradili su to suprotno ustavnom i legislativnom poretku“.

„Novokomponovani zakoni“ su, kaže Adžić, doneseni na način suprotan pravnom poretku, odnosno skupština je „odlučivala, a nije imala kvorum i povređen je član 90 Poslovnika Skupštine“.

Kako navodi Adžić, „nelegalna i nelegitimna skupština u tom trenutku je odlučivala sa 39 poslanika, a za kvorum je potrebno 41“.

„Jer, kao što znate“, ističe, „parlamentarna opozicija je bojkotovala to zasijedanje“.

„Sa pravne tačke gledišta Ustav Crne Gore jasno kaže da predsjednik može da odbije da potpiše neki zakon i vrati ga skupštini na ponovno odlučivanje i izglasavanje“.

A nadležnost je predsjednika, navodi Adžić, da kada ih skupština ponovo usvoji te zakone potpiše.

Ovdje je sporno, kaže, obezbjeđivanje kvoruma da bi skupština mogla legalno donositi akte.

„Taj kvorum nije postojao jer je predsjednik skupštine Crne Gore neovlašćeno preuzeo nadležnosti Državne izborne komisije (DIK) gdje je on verifikovao mandate, a na to nije imao pravo prije nego što ih ne verifikuje DIK“, poručio je Adžić.

Obaveza predsjednika Mila Đukanovića je da proglasi zakone ili da ih vrati Skupštini na ponovno odlučivanje, čime štitiinteres građana, poručio je zamjenik predsjednika DPS-a Duško Marković.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.