Ekonomija

Đurović: Država nije bila dan pred bankrotom, sljedeći anuitet u martu

(15 riječi)

Nekadašnja ministarka za evropske integracije i profesorica na Ekonomskom fakultetu Univerzitetu Crne Gore Gordana Đurović kazala je da država bankrotira kad proglasi da ne može da plaća anuitete, a da je Crnoj Gori sljedeći anuitet u martu, te da je do tada bilo vremena i da nismo bili dan pred bankrotom.

Đurović je to rekla u Drugačijoj radio vezi na Anteni M komentarišući izjavu ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića nakon zaduživanja u iznosu od 750 miliona eura da je on "spriječio državu da bankrotira".

- Tebi hvala na dobroj namjeri, ali sprečavanje države da bankrotira je isto zakonski uređeno. Država bankrotira kad proglasi da ne može da plaća anuitete. Nama je sljedeći anuitet u martu, do marta je bilo vremena, tako da mi nismo bili dan pred bankrotom pa smo učinili odlučujući korak - istakla je ona.

Zaduženje i EU

Govoreći o zaduženju od 750 miliona eura Đurović naglašava sa su podaci o projekciji BDP-a za ovu godinu rađeni na bazi Zakona o izmjenama i dopunama zakona o budžetu iz sedmog mjeseca, gdje je bilo predviđeno da će naš BDP biti 4,6 milijardi, ali kako navodi, u međuvremenu smo imali još veće poniranje ekonomije.

- Tako da ustvari prospekt koji je išao u decembru je možda trebao biti još realniji, pa reći da je projekcije EU za Crnu Goru na nivou gotovo minus 15 odsto, a ne minus 6,8 odsto. Tako da je nivo javnog duga, ako sada BDP smanjimo, koji je trebao biti 5 milijardi, pa 4,6 milijardi, ako primjenimo uz ovu stopu inflacije pad od minus 15 odsto, mi ove godine se onda možemo nadati svemu od 4,23 milijarde. Ako stavimo ovih 750 miliona na 3,8 milijardi koje smo imali, a toliko smanjimo očekivani BDP, odosmo mi na 107 odsto zaduženosti - predočila je Đurović.

Analizirajući poruke koje je premijer Zdravko Krivokapić poslao i dobio tokom dvodnevne posjete sjedištu EU i NATO kazala je da su to, zapravo, ponovljene tradicionalne, jasne crnogorske spoljnopolitičke poruke.

Ono što smo uvijek imali problem je da, kad se spremaju neki propisi, dugo idu kod Evrope na usaglašavanje, mjeri se i vaga svaki član, a sad imamo situaciju da smo donijeli nekoliko važnih odluka, pripremljeni su neki predlozi zakona, jedno jednokratno veliko zaduženje je nastalo i EU je sve sa jednom riječju dočekala: 'To je dobro idite dalje, radujemo se saradnji'. Sve to malo zbunjuje

- Poruke su ličile na poruke koje slušamo zadnjih 15 godina, ali je bilo čudno jer su bile drugačije od predizborne retorke koalicije koja je pobijedila. Ono što smo uvijek imali problem je da, kad se spremaju neki propisi, dugo idu kod Evrope na usaglašavanje, mjeri se i vaga svaki član, a sad imamo situaciju da smo donijeli nekoliko važnih odluka, pripremljeni su neki predlozi zakona, jedno jednokratno veliko zaduženje je nastalo i EU je sve sa jednom riječju dočekala: 'To je dobro idite dalje, radujemo se saradnji'. Sve to malo zbunjuje - smatra Đurović.

Analizirala je i očigledan stav međunarodne zajednice da se u Crnoj Gori po svaku cijenu desi promjena vlasti.

- Ono što međunarodna zajednica sada dobija je gorak ukus svega toga... Ne znači da je svaka promjena dobra promjena. Mislim da će međunarodna zajednica vrlo brzo morati da prepozna razlike u podjeli dva klastera ministara, one koji će raditi proevropske poslove i one koji će u odraditi onaj dio koji je ustvari bilo predizborno obećanje (obaveze prema SPC prim.a.) i koje nisu poruke koje su poslate iz Brisela - navodi Đurović.

Sloboda vjeroispovijesti

Komentarišući saopštenje nakon sastanka ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića sa Ambasadorkom Evropske Unije u Crnoj Gori Oanom Kristinom Popom, Đurović je kazala da je saopštenje samo eho političke odluke da se nova Vlada podrži.

- To ide dotle da dobijamo standardna neutralna saopštenja koja oslikavaju ono što su prve akcije ministra. Mislim da je prvenstveno politička podrška posrijedi, mislim da je kupovina vremena sa svake strane, velika je zdravstvena kriza koja odlaže aktivnije političko djelovanje. Svi su nekako na čekanju a svi su spremni da izborna uskoro utakmica počne - rekla je Đurović.

Greške se skupo plaćaju u smislu odloženih poslova koje je naša država trebalo da uradi od 21. maja 2006. Ali greške nijesu nepopravljive - ističe Đurović

Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić danas je proslijedio Vladi izmjijenjeni Zakon o slobodi vjeropispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Kako je to zahtijevala SPC, iz Zakona su izbrisani članovi 61,62,63,64, te SPC ne mora biti registrovana u Crnoj Gori.

Đurović kaže da nijedan ministar sa tri, četiri člana zakona ne može da promijeni bit, istoriju, vrijednost i budućnost jedne države.

- Greške se skupo plaćaju u smislu odloženih poslova koje je naša država trebalo da uradi od 21. maja 2006. Ali greške nijesu nepopravljive - ističe Đurović.

Ne treba, prema njenim riječima, "gubiti ni volju, ni nadu ni energiju, već insistirati na političkom dijalogu sa međunarodnom zajednicom i unutar zemlje i spremati se za 'drugu rundu'".

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.