Položeno cvijeće na grobove partizana kod Vlaške crkve
Antifašisti Cetinja obilježili 13. Novembar – Dan oslobođenja
Polaganjem cvijeća na grobove partizana kod Vlaške crkve, poginulih u borbama za oslobođenje Cetinja 1944. predstavnici udruženja “Antifašisti Cetinja” odali su počast palim borcima i obilježili 13. novembar – Dan oslobođenja Cetinja.
“Danas govorimo o kontinuitetu antifašizma, jer je on utkan u sve pore našeg grada. Cijeneći antifašizam dokazujemo da poštujemo sve velike žrtve narodnooslobodilačke borbe koje su nas dovele do pobjede i slobode, i omogućile da gradimo svoju zemlju i u njoj vrijednosti koje u središtu imaju čovjeka i njegovu ljudskost, a ne nacionalno, vjersko ili bilo koje drugo određenje. Samo u antifašističkom duhu Cetinje može opstati i ostati dosljedno sebi – sredina otvorenih pogleda, tolerantna i puna poštovanja prema bogatstvu i različitosti nacija, religija i kultura”, saopšteno je iz udruženja Antifašisti Cetinja.
Oni su naglasili da će nastaviti da promovišu antifašističke ideje i vrijednosti, internacionalizam, ravnopravnost, slobodarski duh, emancipaciju i slavnu antifašističku prošlost grada heroja.
“Borićemo se protiv istorijskog revizionizma i ukazivati na prikrivene ili otvorene fašističke prijetnje i pojave u društvu, kao što su ekstremni nacionalizam, klerikalizam, socijalna isključivanja najsiromašnijih slojeva društva ili korporativno nasilje protiv slobode, ljudi i prirode. Sve ove destruktivne socijalne i militarističke politike, koje su danas na snazi u svijetu, zahtijevaju kolektivan antifašistički odgovor”, navodi se u saopštenju.
Antifašisti Cetinja su saopštili da ih ovaj dan obavezuje da se podsjete svih koji su ugradili sebe i svoje živote u stamene temelje današnje Crne Gore.
“Slobodarsku i revolucionarnu tradiciju tkali su borci cetinjskog kraja, a iz njega, u narodnooslobodilačkoj borbi, učestvovalo je oko 5 hiljada boraca. Poneseni snom o slobodi, u toj borbi poginlo je 970 boraca, a kao žrtve fašističkog terora 525 naših sugrađana. Cetinje je dalo 49 narodnih heroja. Sa ponosom i osjećanjem uzvišenosti danas ih se sjećamo, jer njihova žrtva je putokaz za našu dalju borbu”, zaklučuje se u saopštenju.
Kod Vlaške crkve sahranjeni su šesnaestogodišnji skojevac Rajko Begović, ubijen od strane četnika uoči oslobođenja grada, kao i partizani, borci Desete crnogorske i Druge dalmatinske brigade poginuli u borbama za oslobođenje Cetinja: Panto Drecun, Dušan Vujović, Gavrilo Burzanović, Radomir Šipčić, Grga Kovačević, Ivan Pavković i Milun Vukosavljević.
0 Komentara