Istorija

Knjaz, vojvoda i jeromonah

(15 riječi)

Vizavi dešavanja u Gornjim Brčelima, neovlašćenog otvaranja grobnica, bez obzira na to da li se u njima nalaze posmrtni ostaci crkvenog velikodostojnika ili „običnih“ ljudi, sjećanje nas vraća u daleku 1986. godinu i dotada nezapamćen skandal koji se dogodio u Cetinjskom Manastiru.

Ondašnji Cetinjski list u broju od 10. juna 1986. pod naslovom „Knjaz, vojvoda i jeromonah“ donosi hronologiju dešavanja događaja u Cetinjskom manastiru.

Jeromonah Nikodim Komljenović u odsustvu mitropolita Danila (Dajkovića) i igumana Manastira Marka Kalanje, a uz pomoć radnika GRO „Komar“ iz Gornjeg Vakufa (izvođača radova na manastirskom kompleksu), neovlašćeno je razrušio, oštetio i uništio grobove knjaza Danila i velikog vojvode Mirka Petrovića. Prvo je ušao u grobnicu knjaza Danila kroz otvor koji je napravio sa bočne strane, poremetio skelet, izvadio kosti, a zatim po svom nahođenju pojedine odjevne predmete cijepao i bacao na gomile zemlje i građevinskog šuta.

Cetinjski list piše da je jeromonah Nikodim i u grobnicu vojvode Mirka ušao na istovjetan način, razvalio poklopac snduka i poremetio raspored pojedinih predmeta u grobnici u čemu je zatečen od strane igumana Kalanje.
U početku je navedeno da je iguman navodno spriječio dalje skrnavljenje, da bi se kasnijom istragom utvrdilo da je to učinjeno na insistiranje predstavnika investirora Ljuba Ivaniševića.

Cetinjski list navodi da je čitav slučaj odmah prijavljen tadašnjem Zavodu za zaštitu spomenika ali da je stručna ekipa došla tek sjutradan.

Stručni tim Zavoda zapisnički konstatuje da su na gomili šuta ispred crkve nađeni ostaci odjeće i tri metalna pozlaćena dugmeta što je sa fragmentima odjeće, koje je jeromonah smjestio sa kostima knjaza Danila, što svjedoči da je bio sahranjen u svečanoj nošnji  i da su u crkvi zatečene razrušena grobnica knjaza Danila i otvorena grobnica vojvode Mirka u kojoj se nalazio kovčeg skinutog poklopca.

U pomenutom tekstu stoji da je sve propisno popisano i fotografisano, a u Zavod odnijeti na čuvanje i konzervaciju djelovi odjeće u kojoj je sahranjen, oslikana Garibaldijeva lenta koju je italijanski vojskovođa poslao na vijest o vojvodinoj smrti, čije je junaštvo izuzetno cijenio, kao i list visokih ordena, dvije medalje i vojvodski grb.

Tri dana nakon što se saznalo za poharu, jeromonah Nikodije je u Zavod donio sablju i zlatni lanac, koji je kako je tada kazao, naknadno nađen u grobnici Vojvode Mirka.

Iz tadašnjeg republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture tvrdili su da oni ni u čemu nijesu pogriješili, već da je Zavod u cilju sanacije manastira izradio izvođački projekat koji je revidiran ali u kome nema nikakvog pomena o adekvatnoj prezentaciji grobnica u manastirskoj crkvi. Navodno, tek naknadno je utvrđeno da se crnogorski narod nije umio odužiti svojim velikanima (!!!) koje su upokojili u kako se navodi nedostojne i neestetske gromade što su i pored naknadnog farbanja masnom bojom vrijeđale pijetet prema perjanicama naše istorije.

Utvrđeno je  i da nezgrapne kamene gromade zauzimaju ionako skučen prostor u porti i crkvi manastira.

Ovo je bio povod za sastanak stručnih i odgovornih lica u vezi sa preuređenjem grobnica knjaza Danila, vojvode Mirka i Mitrofana Bana.
Tadašnja uprava manastira je tvrdila da je Nikodije postupio legitimno i tvrdila da on nije prekršio ni crkvene ni kaknonske propise.

Grobnice su pažljivo otvorene u prisustvu predstavika Manastira, sveštenog lica, koje je kosti smjestilo u pripremljene sanduke, a o nađenim stvarima sačinjen je zapisnik. saopšteno je tada iz Cetinjskog manastira

Ovakav stav uprave manastira je ostao nepokolebljiv sve dok predstavnici republičkog Komiteta za obrazovanje, kulturu i nauku nijesu obavili razgovor sa mitropolitom Danilom i ukazali na samovoljno protivzakonito ponašanje počinioca. Nakon toga mitropolit je rekao da žali što je došlo do takvog kršenja zakona, naglasivši da je to svojevrstan nemar i nedozvoljeno ponašanje jeromonaha Nikodima te da će u okviru svojih nadležnosti preduzeti određene mjere protiv njega.

Mitropolit Danilo je istakao da svešteno lice nije smjelo da otvara grobnice iako su to zahtijevali radnici firme „Komar.- stoji u tekstu.

Nikodim je navodno bio zaboravio da vrati zlatni lanac uzet iz grobnice vojvode Mirka. Zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo iz člana 229 krivičnog Zakona SRCG u sticanju sa krivičnim djelom iz člana 85. stav 1. Zakona o zaštiti spomenika kulture, Republički sekretarijar unutrašnjih poslova je protiv jertomonaha Nikodima Komljenovića podnio krivičnu prijavu opštinskom Javnom tužiocu.

Jeromonah Nikodim je prije ovog incidenta dva puta osuđivan na kazne zatvora u ukupnom trajanju od tri godine i šest mjeseci. Prvi put 1974.g. na godinu dana jer je kao kaluđer manastira Morača vršio neprijateljsku propagandu, vrijeđajući ondašnji Savez komunista i skrnaveći grobove boraca NOB-a, pri čemu je veličao četnički pokret. Zbog i krivičnog djela 1976.g osuđen je na dvije ipo godine zatvora. Taj put je prilikom povratka iz Trsta, gdje je boravio u raskolničkoj dionističkoj crkvi Dragoljuba Vurdelja, emigranta i zakletog neprijatelja SFRJ prenio i pokušao rasturiti znatne količine propagandnog materijala. Zbog samovoljnog napuštanja manastira Ostrog, Mitropolit Danilo ga raščinjava, da bi ga, na njegovu molbu i pokajanje, opet zakaluđerio i postavio za jeromonaha Cetinjskog manastira, đe po riječima igumana Marka Kalanje, uživa ogromno povjerenje i sedam godina raspolaže ključevima manastira i dostupno mu je manastirsko blago iz kojega su samo par godina ranije nestale panagije od kojih je pronađena samo jedna.

Nikodim je 1992.g. postavljen za upravnika manastira Đurđevi stupovi, umro je 2004.

Izvor : Cetinjski list, utorak 10. jun 1986.g.                     

Mladen Zadrima / RTV Cetinje



1 Komentara

arronse Postavljeno 23-03-2023 12:55:36

how does lasix work Short acting anticholinergics start working in about 15 minutes and last 6 to 8 hours

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.