Društvo

Uskoro nastavak čišćenja nekadašnjeg Brodogradilišta Bijela

Umjesto u Španiju, grit ide za Norvešku

(15 riječi)

Francuska kompanija Valgo nakon osam mjeseci  zastoja dobila je dozvolu za izvoz grita, otrovnog otpada iz nekadašnjeg  Brodogradilišta Bijela. Grit koji nastaje pjeskarenjem brodova, umjesto u Španiju odvoziće se  u Norvešku, potvrdila je Crnogorskom portalu PR služba kompanije Valgo.

Pauza je uslijedila nakon što je Španija usljed administrativnih razloga obustavila prijem opasnog otpada, zbog čega je traženo drugo rješenje. To je  Norveška čija je Agencija za zaštitu životne sredine napokon dala saglasnost za dovoz kontaminiranog zemljišta iz Bijele.

Prvi brod sa ovim otpadom krenuće  za Norvešku kada situacija sa epidemijom virusa to bude dozvolila, saopšteno je  iz “Valga”.

U Španiju je inače do sada izvezeno 38.350 tona opasnog kontaminiranog grita, a  predviđeno je da se izveze ukupno oko 80.000 tona ovog materijala.

Zbog odbijanja Španije da se nastavi sa daljim transportom grita iz Bijele, od 6. avgusta prošle godine nije isplovio ni jedan brod. Ovo  nije prouzrokovalo značajnije kašnjenje u relizaciji ovog posla, samo će pojačati dinamiku odvoza sa više brodova i u kraćim periodima između ukrcaja nego što je to bilo prilikom odvoza u Španiju.

Posao remedijacije tla u Bijeloj trebalo bi da bude završen do sredine ove godine.

Projekat remedijacije zemljišta i odvođenja grita iz Bijele započeo je u martu prošle godine, u okviru projekta „Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje“,  koji finansira Svjetska banka, a posao je vrijedan 32 miliona eura.

Čišćenje nekadašnjeg  Brodogradilišta u Bijeloj je od velikog značaja za očuvanje životne sredine,  jer je ovo bila jedna od crnih ekoloških tačaka u Crnoj Gori.

Iz “Valga”  nam je saopšteno i  da se ova kompanija strogo pridržava instrukcija o radu koji su u ovom trenutku propisani zbog korona virusa i da nijedan radnik koji je angažovan u Bijeloj nije otpušten,  niti im je umanjena zarada.



B.Pejović



13 Komentara

zb6on Postavljeno 30-06-2025 16:15:59

brand meloxicam 15mg - mobo sin mobic 7.5mg over the counter

Odgovori ⇾

dppgc Postavljeno 28-06-2025 18:37:18

oral warfarin 5mg - https://coumamide.com/ hyzaar without prescription

Odgovori ⇾

6nb52 Postavljeno 27-06-2025 09:04:29

generic nexium - https://anexamate.com/ buy nexium

Odgovori ⇾

f13pq Postavljeno 25-06-2025 16:33:15

buy generic augmentin over the counter - https://atbioinfo.com/ ampicillin pills

Odgovori ⇾

1zq7x Postavljeno 23-06-2025 19:12:57

buy generic zithromax - buy generic tinidazole 500mg nebivolol 20mg uk

Odgovori ⇾

1v68k Postavljeno 21-06-2025 16:12:51

amoxil without prescription - amoxicillin over the counter ipratropium tablet

Odgovori ⇾

hbd84 Postavljeno 18-06-2025 18:55:03

inderal for sale online - methotrexate 2.5mg for sale where to buy methotrexate without a prescription

Odgovori ⇾

75b3z Postavljeno 16-06-2025 15:25:37

buy generic domperidone over the counter - order generic domperidone cyclobenzaprine generic

Odgovori ⇾

j0vcn Postavljeno 14-06-2025 16:07:40

rybelsus price - periactin over the counter buy generic periactin

Odgovori ⇾

9tjby Postavljeno 13-06-2025 04:04:13

oral azithromycin - purchase floxin generic buy metronidazole pills for sale

Odgovori ⇾

benadryl and flagyl Postavljeno 11-06-2025 08:58:11

More peace pieces like this would insinuate the интернет better.

Odgovori ⇾

generic cialis sale Postavljeno 09-06-2025 14:43:27

This is the amicable of serenity I enjoy reading.

Odgovori ⇾

raque Postavljeno 06-06-2025 22:50:57

cost of cheap clomiphene for sale where can i get clomid tablets how can i get clomid price how can i get cheap clomid no prescription where buy cheap clomid no prescription get generic clomiphene without a prescription where to buy generic clomid

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.