Kultura

Objavljena knjiga Kristijana Dukaja

Manjinska prava u Crnoj Gori i postojeći mehanizmi njihove zaštite

(15 riječi)

Knjiga „Manjinska prava u Crnoj Gori i postojeći mehanizmi njihove zaštite“ autora Kristjana Dukaj, od danas je i kod nas. Knjiga je objavljena na crnogorskom i albanskom jeziku.

Rad je odbranjen na Univerzitetu u Sarajevu - Fakultetu političkih nauka, čiji je mentor prof. dr. Shaćir Filandra. Ovaj rad je odraz trenutne situacije u oblasti prava manjinskih naroda i etničkih zajednica u Crnoj Gori, odnosno toka i institucionalnih rješenja u ovoj oblasti, predviđenih Ustavom i relevantnim zakonima u zaštiti i unapređenju prava građana., pripadnici manjinskih naroda, stoji u saopštenju za medije.

Knjiga je objavljena u poznatoj izdavačkoj kući „Fiorentia“, u Skadru.

Dukaj je politikolog – magistar međunarodnih odnosa i diplomatije,  trenutno je zaposlen kao savjetnik za odnosne s javnošću u opštini Tuzi.

Drugi za knjigu:

Rad Kristijana Dukaja, prvobitno nastao ka master teza na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, a sada pretočen u knjigu, samom svojom tematikom značajan je doprinos razvoju politološkog mišljenja u širem akademskom prostoru. Naime, Dukaj je manjinsko pitanje u Crnoj Gori prvenstveno postavio kao demokratsko pitanje; mjera demokracije jednog društva je status i položaj njenih manjina, a budući je crnogorska država i društvo, baš kao i ostala postojugoslavenska društva, etnički  diverzificirana značajno je pratiti I analizirati dosege društvene I političke pluralizacije takvih zajednica. Ovakvu vrstu radova je moguće I poželjnoi opetovati kor vremenske cikluse jer se tek na taj način stiče komparativni uvid u stanje ljudskih I kolektivnih parava pripadnika manjinskih zajednica

Prof. dr. Šaćir Filandra Sarajevo FPN

Dukaj, nudi različite modele i pristupe koje su ovu obalst regulisale u saglasju sa međunarodnim normama. S toga, isti pristup, Dukaj sugeriše i preporučuje i za državu Crnu Goru. Dukaj, podrazumijeva multikulturne, multikonfesionalne i multinacionalne posebnosti u Crnoj Gori, gdje se sa javnim službama može pozitivno doprinositi proširivanju i povećanju granica tolerancije i eliminaciji etničke distance. Knjiga Kristjana Dukaj, „Prava manjina u Crnoj Gori i postojeći mehanizmi njihove zaštite“, je  jasan priručnik koji jasno ukazuje na preporuke za poštovanjem identiteta manjinskih naroda, kao i njihov razvoj i realizaciju konkretnih prava u ovoj oblasti.

Alji Saljaj

Glavni i odgovorni urednik časopisa “Koha javore”

 

I mao sam čast i privilegiju ta pročitam naučni rad „Praba namnjina u Crnoj Gori i postojeći mehanizmi njihove zaštite“, uraen od mr. Kristjan Dukaj. Nacionalne manjine služile su i služit će kao ključni faktor u očuvanju mira, stabilnosti i doborsusjedskih odnosa u regionu Blkana. Želim da na početku čestitam autora Gukaj, za način kojim je proučavao činjenice i stila kojim je napisan ovaj rad sa visokim naučnim, kulturološkim, socijalnim i političkim vrijednostima. Ovaj rad, poslužiće kao putokaz svakom stranom i domaćem diplomatu, zatim novinarima, analitičarima ili istoričarima, koji budu imali potrebe za uvidom u multi-etničku demokratiju u Crnoj Gori.

 

Ambasador
Arben ČEKU
izvršni direktor ACGG (Albanian for Good Governance)

 

Rad mladog kolege Kristjana Dukaja, smatram značajnim doprinosom dosadašnjih dometa u ovoj oblasti u Crnoj Gori koja je učinila značajne korake u poštovanju i afirmaciji ljudskih i manjinskih prava. Takodje, smatram podsticajnim ovaj i slične radove da se dalje nastavi sa unapredjenjem prava iz ove oblasti, prije svega u našem regionu poznatom po multikulturalnom i multinacionalnom sastavu.

Ass. Berina Beširović, MA, FPN-Sarajevo

B.P.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.