Politika

ZAR STE TAKVU VLAST ŽELJELI GRAĐANI CRNE GORE?

(15 riječi)

Autor: Zoran Vulević

Čuje se smjeran, umilan glas premijera:

"Otvaram sjednicu Vlade uz blagoslov našeg visokopreosvećenog Mitropolita…"

" Sada bih zamolio našeg preuzvišenog Mitropolita da blagoslovi sve što smo na današnjem sastanku dogovorili! "

"Molim vas da se u ime toga pomolimo."

Svi se krste, što prati tiho pojanje popova i članova Vlade.

Nadrealne scene iz nekog fantazmagoričnog filma, pomislićete.

Ne, nikako ovo je prizor sa sjednice Vlade jedne evropske države u dvadeset prvom vijeku.

Nemoguće, reći ćete, ipak vjerujemo da je u pitanju neka šala. Ma kavi, ni slučajno. Ovo je to što nas čeka, što su naši glasači tražili.

Ideju da zamislim ovakav scenario sastanaka buduće Vlade upravo mi je dao predloženi kandidat za mandatara svojim izjavama od kojih neke više priliče crkvenom veledostojniku nego lideru izvršne vlasti jedne države. Tražili ste gledajte, reći će oni nezadovljni rezultatima nedavnih parlamentarnih izbora. I biće u pravu!

Ono što zabrinjava je bojazan da budući premijer nije u stanju da razdvaja svjetovno od vjerskog, državu od crkve.

Djeluje kao neko ko je vjernik iz dna duše, našto bez dileme ima pravo, i koji više nije u stanju da svoj duhovni život odvoji od običnog, svakodnevnog. Čak ni od tako visoke političke funkcije kakva je funkcija premjera Vlade Crne Gore. Ovo je utisak koji se prosto nameće nakon njegovih izjava koje vrve od pokazivanja svoje privrženosti vjeri kojoj pripada i njenom uticaju na njegov ukupan život.

Autor ovih redova je i sam vjernik i podržavalac crnogorske pravoslavne crkve, ali vjernik čija su ubjeđenja usklađena sa dometima i dostignućima naučne i crkvene misli vijeka u kome živimo. Jer, za očekivati je da ovaj vijek bude prekretnica, u kome će dogmatske struje u hrišćanstvu biti potisnute od strane crkvenih snaga koje zagovaraju moderniji pristup vjeri i potrebama čovjeka dvadeset prvog vijeka.

Nažalost, predloženi gospodin za mandatara buduće crnogorske Vlade pripada vjernicima prohujalih vjekova koji ne dovode u pitanje ma što da srpska pravoslavna crkva, koja se protivi svemu crnogorskom, kaže ili predloži. Kao da nije svjestan, ili ne želi da to prihvati, da je crkva i njeno promovisanje vjere podložno promjenama kao i sve na ovom svijetu. Imati čovjeka sa takvim shvatanjima za premjera je u najmanju ruku problematično.

Mnogi državnicii savremenog svijeta su vjernici, ali tu svoju privatnu potrebu ni slučajno ne vežu za državničke poslove koje obavljaju svjesni pogubnosti takvog rukovođenja.

Ono što posebno zabrinjava i na što želim naročito da ukažem je da insistiranje na tako intenzivnoj povezanosti vlasti i srpske pravoslavne crkve predstavlja opasnost za mir u Crnoj Gori i regionu. Imali smo,samo prije koju deceniju, bolno i traumatično iskustvo kao posledicu bezumnog bratoubilačkog rata na prostorima bivše Jugoslavije izazvanog, u najvećoj mjeri, upravo spregom tadašnjih vlasti i srpske pravoslavne crkve. Svakodobronamjeran, privrženik istine i pravde će se sa ovim složiti.

Gradjani Crne Gore, želimo li da nas u budućnost vode ljudi okoštale duhovne strukture, karakteristične za neka davna vremena koji, prirodno je, ne mogu donijeti progres i napredak ma koliko se trudili da nas u to uvjere, nego bojati se, samo novu muku i nove nemire na ovim prostorima.

Zbog svega toga se nikako ne smije dovesti u pitanje evroatlanski put gradjaske Crne Gore za koji se zalažu sve njene progresivne smage podržane od strane Brisela i Vašingtona. To je jedini izbor koji obezbjedjuje dugoročni prosperitet našem društvu i generacjaima koje dolaze.

Zato vjerujemo da će i scene sa početka ovog teksta ipak ostati u domenu nadrealnog i fantazmagoričnog ma koliko nam se, u ovom trenutku, činile bolno realističnim.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.