Korać: Srbija je do guše umiješana u izbore u Crnoj Gori
Rezultat parlamentarnih izbora u Crnoj Gori posljedica je, između ostalog, i učešća Srpske pravoslavne crkve (SPC) i njenih litija, koje su uspjele da jedan broj glasača ubijede da je u pitanju samo sukob oko zakona o vjeri, smatra profesor Filozofskog fakuteta u Beogradu Žarko Korać.
On je u intervjuu Vikend novinama rekao da su za dvije najjače stranke u opoziciji građani glasali da bi vratili Crnu Goru u okrilje Srbije, okrenuli je Rusiji i prekinuli put Crne Gore u evropske integracije.
"Povjerovati da su one odjednom postale prozapadne stranke posvećene ljudskim pravima, da budem ciničan pomalo, podsjeća na priču o ljudožderu vegetarijancu, to ćete zaista teško naći na ovom svijetu", rekao je Korać.
To što sada te stranke, kako ocjenjuje Korać, tvrde da će se držati svih međunarodnih obaveza Crne Gore i unutrašnjih propisa je samo “sitno lukavstvo uma, jer još uvijek nijesu formirale vladu".
“One ne postoje od juče i aktivne su na političkoj sceni Crne Gore već niz godina i nije nikakva tajna da one i dolaze na vlast da bi ispunile svoje političke ciljeve. To što ti ciljevi ne mogu odmah da se ostvare je potpuno sporedno", smatra Korać.
Smatra i da je Crna Gora bila izložena nevjerovatnoj medijskoj kampanji iz Srbije, kakvu nikada do sada nije vidio.
“Svi mediji skoro bez izuzetka vodili su jednu besprizornu kampanju protiv vlasti u Crnoj Gori, prije svega tabloidi koje Vučić apsolutno kontroliše. Srbija je do guše umiješana u izbornu kampanju u Crnoj Gori, nezavisno od toga što se Vučić držao relativno uzdržano. To je bilo otvoreno miješanje u izbornu kampanju u drugoj državi", poručuje Korać.
Kad su u pitanju rezultati izbora, oni su, tvrdi Korać, posljedica tri stvari.
"Prije svega, učešća Srpske pravoslavne crkve i njenih litija, koje su uspjele da jedan broj glasača ubijede da je u pitanju samo sukob oko zakona o vjeri, a ne mnogo krupnije teme stvarnog puta razvoja Crne Gore u budućnosti. Mnogi od tih glasača su kao omamljenii svirkom sirene na morskoj hridi zaboravili šta je sve mitropolit Amfilohije govorio o samoj Crnoj Gori kao državi ili crnogorskoj nacionalnosti, o muslimanima i islamu kao vjeri. Pored toga svjesne vrlo ograničene podrške u biračkom tijelu, stranke poput Demokratskog fronta su se sasvim svjesno sakrile u kampanji iza nestranačke ličnosti kao što je profesor Krivokapić, koji se i nije prije toga bavio politikom i koji je bio relativno novo lice za veliki dio birača", rekao je on.
Lideri država Zapadnog Balkana, kaže on, "jako dobro znaju šta je rezultat izbora u Crnoj Gori i šta su bile glavne teme tih izbora".
0 Komentara