Preminuo književnik Filip David, glasan kritičar nacionalizma

Književnik Filip David, jedan od istaknutih glasova u Srbiji protiv nacionalizma, preminuo je 14. aprila, saopštilo je Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.
Uz brojne napisane knjige i scenarije, David je bio među osnivačima Beogradskog kruga 1990. koji je okupljao intelektualce koji su podigli glas protiv porasta nacionalizma i potom ratova na teritoriji bivše Jugoslavije.
David, rođen 1940. godine u Kragujevcu, u centralnoj Srbiji bio je jevrejsko-srpski književnik, esejista, dramaturg, scenarista, dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograd, redovni profesor dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i član - osnivač Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.
Dela su mu prevođena na švedski, francuski, poljski, mađarski, italijanski, albanski, esperanto, makedonski, slovenački, hebrejski, a njegove pripovetke se nalaze u dvadesetak antologija.
U okviru Adligata je skoro dve decenije aktivno pomagao stvaranje Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti.
David se sa majkom tokom Drugog svetskog rata skrivao podno Fruške gore, dok je većina braće, sestara i rođaka njegovog oca stradala u logoru na Sajmištu i u Jasenovcu.
Talenat za pisanje je pokazao još kao osnovac i srednjoškolac, dobivši već tada dvadesetak nagrada, navelo je Udruženje Adligat u saopštenju.
Diplomirao je jugoslovensku i svetsku književnost na Filološkom fakultetu i dramaturgiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.
Bio je i jedan od osnivača Nezavisnih pisaca (1989) kao i jedan od utemeljivača nezavisne književne asocijacije Forum pisaca. Napisao je više televizijskih drama i filmskih scenarija.
Objavio je knjige pripovedaka "Bunar u tamnoj šumi", "Zapisi o stvarnom i nestvarnom" i "Princ vatre", romane "Hodočasnici neba i zemlje", "San o ljubavi i smrti" i "Kuća sećanja i zaborava", knjige eseja "Fragmenti iz mračnih vremena", "Jesmo li čudovišta", "Svetovi u haosu".
S Mirkom Kovačem objavio je "Knjigu pisama 1992-1995".
Dobitnik je mnogih nagrada za prozu, između ostalih nagrade "Mladost", "Milan Rakić", BIGZ-ove i Prosvetine nagrade za najbolju knjigu godine, NIN-ove i Andrićeve nagrade.
Kao dramaturg i scenarista radio je na filmovima: "Okupacija u 26 slika", "Pad Italije", "Ko to tamo peva", "Bure baruta", "Poseban tretman", "Paviljon 6", "San zimske noći"...
13 Komentara
rg6f7 Postavljeno 30-06-2025 11:33:11
buy mobic 7.5mg online cheap - tenderness meloxicam 7.5mg cost
Odgovori ⇾o9h43 Postavljeno 28-06-2025 14:10:59
warfarin order online - blood thinner hyzaar online order
Odgovori ⇾ozlih Postavljeno 27-06-2025 04:32:54
nexium 40mg pills - https://anexamate.com/ esomeprazole 20mg cheap
Odgovori ⇾hc0st Postavljeno 25-06-2025 11:30:42
where can i buy clavulanate - https://atbioinfo.com/ ampicillin pills
Odgovori ⇾jyqbr Postavljeno 23-06-2025 12:57:04
zithromax buy online - order nebivolol 5mg online cheap cheap nebivolol
Odgovori ⇾9o37t Postavljeno 21-06-2025 09:56:46
buy amoxicillin paypal - buy amoxil paypal buy ipratropium 100mcg without prescription
Odgovori ⇾mqgfe Postavljeno 18-06-2025 12:16:17
buy cheap generic inderal - order plavix 75mg without prescription methotrexate 2.5mg us
Odgovori ⇾gan4s Postavljeno 16-06-2025 11:35:52
order motilium without prescription - cyclobenzaprine over the counter cyclobenzaprine generic
Odgovori ⇾v051f Postavljeno 14-06-2025 12:11:00
order rybelsus 14mg - periactin price order cyproheptadine without prescription
Odgovori ⇾2wfbj Postavljeno 13-06-2025 00:19:22
buy generic azithromycin - ofloxacin brand buy flagyl sale
Odgovori ⇾can i take flagyl and diflucan together Postavljeno 11-06-2025 03:32:09
More delight pieces like this would make the web better.
Odgovori ⇾buy cheapest cialis online Postavljeno 09-06-2025 09:16:09
This is the gentle of scribble literary works I rightly appreciate.
Odgovori ⇾oe80d Postavljeno 07-06-2025 10:11:15
buy clomid where can i get clomiphene tablets where can i get cheap clomid clomid without rx can you get generic clomiphene pills where to get generic clomid price where can i get clomiphene without prescription
Odgovori ⇾