Orao i svinja za sva vremena

Piše: Slavko Mandić
Zanimljivo je kako se preśednik Republike Hrvatske Zoran Milanović śetio Njegoševe pjesme Orao i svinja. Ostao je iznenađen i njegov domaćin, čini se i malo zatečen značenjem, jer je nekad najteže protumačiti jasnu poruku. Pogotovo ako ti baš i nije poznat opus kosmičkog pjesnika, pa grčevito prebiraš po glavi kako odgovoriti na nešto što u potpunosti pokazuje tvoju neznavenost. Teško je zaista se snaći, naročito ako baš i nijesi snalaženju vičan.
Milanović ležeran, reklo bi se krajnje opušten i šarmantan na svoj ubjedljiv način, dominantan svakako, dokazan u svojim stavovima, više se odmarao dok je vodio zvanične razgovore u Vili Gorica a potom odgovarao na pitanja pojedinih novinara, koji su o Njegoševoj pjesmi znali taman koliko i njihov preśednik. Pa su valjda zato preskočili da ga pitaju što ga je ponukalo da se baš ovoga dana, na ovome mjestu śeti da kolegi, samo po funkciji, punudi za razmišljanje ovu vrstu sadržaja? Milanović nije površan. Još je manje nedorečen. On apeluje na svijest visoke funkcije kojoj se obraća. Da se konačno probudi i pokuša da shvati riječ velikog pjesnika i njeno značenje prihvati kao testament koji mu je nakon gotovo dvjesta godina došao na izvršenje.
Hrvatski preśednik je zračio prijateljskom toplinom i željom da budemo orao, što je u biti crnogorskog istorijskog trajanja. Da se isčupamo iz kandži hegemonizma onih mračnih sila koje pokušavaju vijek ipo da nas ponište i da nam potru svako śećanje na ono što jesmo i što smo vazda bili. Orlovi, a ne svinje. Da svoju domovinu, kojoj smo 2006. godine vratili dostojanstvo i čast, obraz i ponos, odlučnost i hrabrost orla, cijenimo i poštujemo iznad svega. Da ne budemo svinje, koje se valjaju samozadovoljno u vlastitom brlogu, čekajući da im tuđin napuni korito. Da ne budemo ljudska sramota i bijeda. To je u osnovi poruke, koju neki zli glasnogovornici gluposti pokušavaju slavodobitno da protumače kao neprihvatljivi sarkazam i skandal kakav se ne pamti prilikom ovakvih susreta.
Da su znali da je Njegoš tada pisao nekim čudom vasionskim, promatrajući ovo vrijeme danas, bilo bi im jasno što je orlu svinja poručila, kada se naloka iz tri put punjenog korita. Pa bi možda razumjeli da im ni po kome nije da svinjski misle i isto tako, zbog korita punijeh, prodaju bud zašto svoju đedovinu i očevinu.
„Šta tu čučiš na goloj litici,
nesretniče i gladni ajduče,
izgnaniče pod opštim prokletstvom?
Što je tvoja žalosna sudbina?
Prazna slava i grabež krvavi,
pa i s krvlju ručak bez večere.
Pomiri se i predaj ljudima,
viđi ka se živi obilato:
meni na dan tri korita daju,
sve punije jedno od drugoga;
pa cio dan u glib do ušiju,
prevraćam se, na svijet uživam;
ni što mislim, ni glavu razbijam,
no iza sna na puno korito.“
Jesmo li se na to sveli, da nam korito bude mjera čojstva i junaštva? Izgleda jesmo. Jer da nijesmo, ne bi nam se ovo događalo. Hrvatski prijatelj je to razumio, i kao neko ko istinski voli Crnu Goru i pojmi njenu sjajnu istoriju, tradiciju i kulturu, ali i strašne nepravde koje su joj činjene sa svih strana, igrajući na ivici diplomatskog žileta, znajući kako će ga tumčiti svinjska ideologija, poručio nam da budemo orao, jer to jesmo u biti, to možemo i moramo. Hvala mu na tome iskreno i ljudski.
A možemo, rekao nam je Njegoš toliko godina unatrag. Kroz odgovor orla svinji, koja mu je na kraju kratke ispovijesti kazala koje su privilegije podaništva: “prevraćam se, na svijet uživam; ni što mislim, ni glavu razbijam, no iza sna na puno korito.“
Oraj tresnu, pa prikupi krila, s prezrenijem odgovara svinji:
„Mož se hvalit ka pošteno živiš
pred svinjama, ali ne pred nama,
jerbo naše pleme ponosito
takvoga se gnušava života.
Nego ti se čuditi i nije:
svinjski misliš, a svinjski govoriš.
To ti sada daju i goste te,
al’ ne zato rašta ti pomišljaš,
no dok malo nakupiš slanine,
pa će odmah maljugom po ciku.
To pogađaš, mi smo grabitelji,
pod vselenskim živimo procesom
opasnosti i krvoprolića;
to su naše igre i pirovi.
No likovi naši ponositi
jesu simvol zemnog veličastva,
na krunama carskijem blistaju;
jošt se krune diče i ponose
što su lika našega dostojne.“
To izreče, pa hitro poleti,
ka krilata iz luka strijela,
u svojemu nad oblakom carstvu.
Osta svinja u gadnom brlogu
čekajući u čelo sjekiru.
Ima orlova Crna Gora, sasvim je sigurno. Ne bi marilo da malo više rašire krila i jače tresnu s krša crnogorskog i poruče s neba plava da će svako ko krene da joj slobodu uzima i krčmi njenu mukom sticanu zaostavštinu, polomiti zube. Milanovićeva poruka je da se vrnemo da budemo to što su nam bili đedovi i prađedovi. Dobronamjerna i jasna. Sa usklikom na kraju: DA JE VJEČNA CRNA GORA! Hvala TI preśedničke prijateljske Hrvatske Republike!
Kako li se samo naš preśednik ośećao dok je slušao riječi svoga gosta? Da li se bar jednom zapitao je li u brlogu ili na suroj litici? Odakle se jedino sloboda jasno vidi.
Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga al zube polomi! Za one koji nijesu čuli, a ima ih, i to na visokim funkcijama, ovo je Njegoš kazao poručujući jasno svima koji se drznu, što ih čeka. U Gorskom vijencu, koji je, za neupućene napisao i tako stekao svjetsku slavu. Crnogorac, nego ko!!!
13 Komentara
3eqgn Postavljeno 30-06-2025 08:03:37
buy meloxicam generic - mobo sin buy meloxicam pill
Odgovori ⇾kjjon Postavljeno 28-06-2025 10:48:28
coumadin uk - anticoagulant order cozaar 50mg online cheap
Odgovori ⇾xisz4 Postavljeno 27-06-2025 00:52:44
nexium 40mg price - https://anexamate.com/ buy esomeprazole without prescription
Odgovori ⇾e97ew Postavljeno 25-06-2025 07:56:08
augmentin 375mg drug - https://atbioinfo.com/ ampicillin for sale online
Odgovori ⇾dz80g Postavljeno 23-06-2025 08:07:57
order zithromax 250mg generic - nebivolol 5mg tablet buy cheap nebivolol
Odgovori ⇾vge7x Postavljeno 21-06-2025 04:59:42
amoxil usa - valsartan 160mg cost order combivent 100 mcg without prescription
Odgovori ⇾skm41 Postavljeno 18-06-2025 07:18:04
propranolol us - buy cheap generic propranolol methotrexate 5mg sale
Odgovori ⇾k9nbo Postavljeno 16-06-2025 08:40:10
brand domperidone 10mg - motilium for sale online cyclobenzaprine sale
Odgovori ⇾a57bz Postavljeno 14-06-2025 09:08:09
semaglutide usa - periactin order buy cyproheptadine without a prescription
Odgovori ⇾z0eps Postavljeno 12-06-2025 21:27:32
order azithromycin 250mg - ciprofloxacin 500mg usa metronidazole pill
Odgovori ⇾signs that flagyl is working for diarrhea Postavljeno 10-06-2025 23:20:14
I couldn’t hold back commenting. Warmly written!
Odgovori ⇾cialis description of pills Postavljeno 09-06-2025 05:06:54
More posts like this would force the blogosphere more useful.
Odgovori ⇾sjeiw Postavljeno 07-06-2025 20:52:29
cost of clomiphene tablets order generic clomiphene pills cost generic clomiphene pills how can i get clomid without prescription cheap clomid online clomiphene buy can i order cheap clomid without rx
Odgovori ⇾