Francuski investitori zainteresovani za inovativne projekte

Delegacija francuskih privrednika,
na čelu sa Filipom Gotjeom, izvršnim direktorom MEDEF International, posjetila
je 20. marta Privrednu komoru Crne Gore, gdje je sa predstavnicima Komore
razgovarala o mogućnostima za razvoj ekonomskih odnosa.
– Prilika za razgovore o ekonomiji sa jednom od vodećih svjetskih sila, kao što je Francuska, od velike je vrijednosti za nas – kazao je direktor Sektora za međunarodnu saradnju Dušan Radonjić. On je zahvalio Francuskoj na podršci evropskom putu Crne Gore, ističući odličnu saradnju između Privredne komore i Ambasade Francuske, koja je rezultirala organizacijom brojnih poslovnih foruma i posjeta privrednih delegacija.
Radonjić je gostima predstavio ekonomiju Crne Gore, naglasivši da je visoko oslonjena na usluge, prije svega na turizam, ali i da postoji ambicija za diversifikacijom i jačanjem proizvodnih djelatnosti, sa fokusom na održivu poljoprivredu, energetiku iz obnovljivih izvora, ICT i druge sektore u kojima postoje dobre prilike za investicije i saradnju sa francuskim privrednicima.
– Moramo zajedno raditi na tome da privučemo više francuskih turista i investitora u Crnu Goru, jer imamo mnogo toga da ponudimo. Crna Gora je vrlo privlačna investiciona destinacija, ne samo zbog geografske pozicije, članstva u NATO-u i budućnosti u EU, već i zbog povoljne legislative za ulagače – kazao je Radonjić.
Direktor MEDEF International Filip
Gotje je istakao da je ovo njihova prva poslovna misija u Crnoj Gori, koja je
okupila veoma raznovrsne predstavnike privrede.
– Zainteresovani smo za sve prilike koje nudite za ulaganja. U delegaciji su predstavnici građevinskih kompanija, kompanija za upravljanje otpadom, vodama, finansijama i drugih sektora, koji žele da bolje razumiju vaš investicioni ambijent. Možemo vam pomoći u obezbjeđivanju finansija za crnogorsko-francuske projekte, posebno u oblasti poljoprivrede. Želimo da budemo zastupljeniji u crnogorskom turizmu, kao i u drugim sektorima – rekao je Gotje.
Predstavnici francuske delegacije
izrazili su spremnost za podsticanje inovacija, ističući da kroz sistem
garancija mogu pomoći u razvoju preduzetništva i povezivanju sa francuskim
ekonomskim ekosistemom.
– Veoma nam je stalo do efikasnosti i povjerenja, što smatramo ključnim za uspješnu saradnju. Drago nam je što u vašoj zemlji već postoje temelji za stabilnu poslovnu saradnju, i rado ćemo podržati vaše kompanije u daljem razvoju i finansiranju inovativnih projekata – poručili su članovi delegacije.
Slavica Pavlović, direktorica
Sektora udruženja u Privrednoj komori, naglasila je da crnogorska poljoprivreda
ima veliki potencijal za ulaganja i jačanje kapaciteta.
– Vjerujemo da zajedničkim naporima možemo unaprijediti ovaj sektor i stvoriti nove prilike za razvoj – kazala je Pavlović.
Igor Banović, predsjednik Odbora
udruženja saobraćaja Privredne komore, istakao je da u oblasti saobraćaja
postoji širok spektar prilika za investitore.
– Sektor saobraćaja nudi brojne potencijale za unapređenje infrastrukture i poboljšanje povezanosti, što može značajno doprinijeti ekonomskom razvoju – rekao je Banović.
On je ocijenio da Luka Bar uskoro može postati veoma atraktivna za investicije, što će omogućiti potpuniju valorizaciju njenih kapaciteta. Takođe je informisao francuske sagovornike o planiranim infrastrukturnim projektima, poput rekonstrukcije željeznice i izgradnje autoputeva.
MEDEF International je neprofitna
organizacija finansirana iz privatnih sredstava, koju je osnovao MEDEF –
Francuska konfederacija poslodavaca. MEDEF International je
najreprezentativnija organizacija francuskog privatnog sektora na međunarodnom
nivou, a njen cilj je promocija stručnosti francuskih kompanija u inostranstvu
kroz kolektivne aktivnosti. Organizacija podržava trgovinu, tehnološku saradnju
i investicije, te dugoročna partnerstva, posebno na tržištima u razvoju.
0 Komentara