Jocović: Interes privrede je naći i otkloniti sumnje da postoje monopoli, a ne baviti se maržama

Suština su monopoli, mi treba da odgovorimo da li postoje monopoli u Crnoj Gori. Interes privrede je da nađu i otklone sumnju da postoje monopoli, a njegovo postojanje utvrđuju funkcionalne institucije, poručio je dekan Ekonomskog fakulteta Mijat Jocović tokom jučerašnjeg panela posvećenog temi analiza cijena i poslovanja trgovinskih lanaca u Crnoj Gori.
Povod za panel kome je prisustvovao i premijer Milojko Spajić bila je njegova izjava da je studija profesora Ekonomskog fakulteta “sramna”. Jocović, koji je profesor Privredrenog prava, je naglasio da je jučerašnja diskusija samo jedna u nizu aktivnosti koju Ekonomski fakultet organizuje sa cijem da pokrene akademski, stručni dijalog na aktuelne ekonomske teme.
“Kad nam kažete kao predsjednik Vlade timu, ne fakultetu, da radimo sramne studije ja moram da vam odgovorim da sam razmišljao dvije nedjelje od kad ste nam to rekli i sjetio se Iva Andrića i jedne njegove rečenice da je u ćutanju sigurnost. Možda je bolje da smo ćutali, možda je bolje da smo izabrali da ne radimo ovu studiju ali onda postavljam pitanje mojim studentima, kojih je danas najviše ovdje, jer ja se njima obraćam: Kakvi vi bi mi bili profesori vama da smo izabrali da ovu studiju ne radimo? Kakvi bi bili profesori da smo rekli ne znamo da radimo ovo i drugo da smo rekli nemamo stav, bojimo se da ga saopštimo? I treće, kakvo mi onda društvo pravimo ako profesori kažu da su nekompetentni, da nemaju stav i da ne smiju. To je pitanje za sve nas. Dakle, mi nijesmo imali dilemu da li treba da radimo ovu studiju”, kazao je on.
Međutim, istakao je, da je mnogo važnije ili podjenako važno sa tim pitanje karaktera ove studije i šta su analizirali i kako ve ovu studiju.
“Ova studija i ograničenje marži otvara jedno suštinsko pitanje o kojem vidim da ne govorimo. A to je pitanje karaktera ekonomskih institucija koje mi stvaramo u državi Crnoj Gori. Dakle, mi treba da postavimo pitanje kakve mi institucije ekonomske treba da stvaramo, a odgovor na to pitanje treba da daju kreatori politika”, naveo je on.
Profesor Jocović je pojasnio da su tržište, konkurencija, svojina i ugovor najvažnije ekonomske institucije.
Te institucije, istakao je on, moraju da budu otvorene, moraju da podstiču tržište, moraju da podstiču konkurenciju.
“I moje pitanje ako tržište funkcioniše bez monopola i bez zloupotreba, odnosno ako imamo tržište na kom postoje zloupotrebe i monopoli onda se javljaju ekonomske moćne grupe koje sprečavaju progres društva. Šta je vaš, a šta je naš zadatak? Naš zadatak je da na to ukažemo, a vaš zadatak da pravite otvorene ekonomske institucije. I to je smisao”, rekao je Jocović,
On potom pita kakav je karakter prava u privredi?
“Preciznije kakva je mjera ograničavanja marži? Da li je to mjera kojom se podstiču slobode, ili je to mjera kojom se ograničavaju slobode? Da li je funkcija prava u privredi da potčinjava privredu političkoj i moći države, što može da bude legitimno? Ili je funkcija prava u privredi da otklanja nesavršenosti tržišta?”, upitao je dekan Ekonomskog fakultet.
Jocović je otkrio koji je njegov stav kao profesora Privrednog prava.
“Suština su monopoli, mi treba da odgovorimo da li postoje monopoli u Crnoj Gori u bilo kojim tržištima, ne samo tržištima maloprodaje prehrambenih proizvoda? Da li neko zloupotrbljava tržište, da li su profiti biznisa nesrazmjerni njihovim troškovima i na taj način da štitimo tržište. To je poruka i biznisima. Mislim da ćete imati podršku cijele privrede i akademske zajednice. Dakle, interes privrede je da nađu, da otklone sumnju da postoje monopili. Ko utvrđuje monopole? Utvrđuju institucije, funkcionalne institucije, ne utvrđuju profesori Ekonomskog fakulteta da li postoje zloupotrebe na tržištu”, kazao je Jocović.
Pojašnjava zašto se ne mogu naći zloupotrebe na tržištu, iz marži, iz bilansa.
“Ne traži američki regulator kada sankcioniše Microsoft ili vodeće svjetske kompanije, ne gleda on bilanse Microsofta. On gleda nedozvoljene tržišne prakse. To je naša poruka vama. Mislim da je to poruka koja treba da pođe sa ovog skupa”, jasan je Jocović.
On poručuje da žele da prave društvo u kojem se stvaraju otvorene institucije.
“Treba da kao društvo postavimo pitanje želimo li ovakav Univerztet, želite li ovakav Ekonomski fakultet na kome raspravljamo otvoreno, na kom se ne bojimo da pričamo i da iznosimo argumentovano mišljenje? Ili treba da se bojimo da iskažemo svoj stav? Današnja argumentacija je u funkciji progresa našeg društva. Mi smo državni fakultet cilj našeg fakulteta nije da kritikuje politiku bilo koju nego je cilj da obezbijedi progres društva”, naveo je Jocović.
Otvoren fakultet, ističe on, znači otvorene ekonomske institucije.
“Ne možete sa zatvorenim fakultetom praviti otvorene ekonomske institucije jer pravite zatvorene ljude koji se boje da misle, koji se boje da govore. Mi smo pravili bezbroj ekonomskih seminara trebalo je da nam kao premijer kažete da je studija sramna pa da dođu mediji. Dakle, ja vas pozivam dođite kao ekonomista, svake srijede su bili seminari. Hajde da diskutujemo u ovakvom ambijentu na aktuelne ekonomske teme”, zaključio je Jocović.
Na to je premijer Spajić kazao da mislim da je njegova izjava pomogla da “organizujemo ovako dobar ambijent i da napravimo dobru atmosferu.”
izvor: cdm
0 Komentara