Korona i dokolica

Dušan Ičević

Apsolut, zbiljnost, kodI i/ili praznoslov, ništica nacije

(15 riječi)

Naslov navodi na svakojake mogućnosti, izgovore i uobrazilje do izgona nacije.

Trpeljivo pratim na portalima svakovrsne tekstove o naciji. Učestali su prekori i poricanje nacije. Potreba i upotreba nacije se svode na oprečne iskaze, najčešće bez obrazloženja.

Ugledni kolumnisti „poigravaju“ se sa manama i izlišnošću naciona. Valjano se može raspravljati sa početnom postavkom: Što je nacija?  U mojim knjigama, na naučnim skupovima, u objavljenim tekstovima dovoljno sam obrazlagao suštinu i razvojnost nacije. Spornije su tvrdnje da je nacija izmišljena, da je konstrukt...

            I Što je nacija?

Nacija je sve. Sve je u naciji.

a)         Integral nacije:

prirodno-društveno istorijska I

etnička

klasno-socijalna

politička                                              zajednica

kulturno-duhovna

emotivno-psihološka

komunikaciona…

Integral nacije posvaja čovjeka u sveukupnosti života i djelanja. Pri tome se, ne zalazeći u sve protivrječnosti u zbilji, prosijecaju slojevitosti i značenja:

a)         izvorna i/ili izvedena    objektivna ili zamišljena

b)         rodna i/ili otuđena      izmišljena

c)         prirodna i/ili prinudna            otvorena

d)         primarna i/ili naknadna                      zatvorena

e)         voljna i/ili vještačka

f)          stvarna i/ili prividna

g)         organska i/ili nadgrađena

h)         stopljena i/ili klasno-socijalno razlomljena, slojevita

i)          etnička i/ili kompleksna društvena zajednica

Apsolut nacije: Nacija=država=društvo

b) Potreba i upotreba nacije

Sve  što stvara, čovjek je iz-mislio, prema potrwbi, i dao m značenje. Ili je razvojem ljudskoga društva nastajala odgovarajuća zajednica, organizacija

Primarna rodna na-rodna                   izvedena

dovoljna                                              potpuna          

prinudna                                 iluzorna

izvorna            ZAJEDNICA      posredna

iskonska                                               prolazna                                 

spontana                                             postojeća/opstojeća                           

suverena, vrhovna   otvorena             zatvorena

U narodu se rađa, naciji se pripada, za naciju se opredjeljuje

Totalitet nacije: Nacija je sve/Sve je u naciji

Izvan nacije nema NIŠTA

Totalitarni režimi

c)         Nacionalizacija

svega, i svačega:

Nacionalna ekonomija/tržište/valuta

Nacionalni posjed, vlasništvo

Nacionalni čovjek

Nacionalna klasa  

Nacionalna partija   nacionalna vojska

Nacionalna vjera, crkva. Pravoslavne crkve us pomjesne/nacionalneNacionalne elite   ideologija   nacionalne vođe    naciokratija

Nacionalni monopol i monopol upravljanja/vladanja

stopljeni kolektivitet    homogeno društvo   nadindividualni indivivualitet, zamjena za individualnost

socijalna razlomljenost nacije

Integral nacije   integrisana nacija    integritet nacije

Nacija omotana državom    etatizam   nacional-etatizam  

Svemoćna nacionalna država/”Država ipo”   svedržavlje

Nacionalna država i partijska država

d)         Nacionalizam:

tvorac nacije, tvorci nacionalizma

ideje   programi   pokreti   nosioci   izvođači   korisnici

poćudan i/ili poguban za naciju u ime koje nastupa

Državni nacionalizam

Politički pluralizam i nacionalni pluralizam

Nacija i građansko društvo

Multikulturalnost i/ili interkulturalnost

Multinacionalnost i/ili internacionalnost

Nacija: masovno društvo

Apsolut nacije: apsolut vladavine

Makar izgledalo glomazno što sam naznačio za poimanje i istraživanje nacijei može biti uputno zbog slojevitosti, složenosti, protivrječnosti…

U središtu rasprave jeste: Može li navedena sabirnica oznaka nacije da se „opredmeti” u bivstvu, vrednovanju i dokazivanju nacije? Očigledno pretjerivanje u nabrajanju ne daje nikakvu priliku da se nacija pojmovno i zbiljski potre. U osporavanju izledna su brojni dokazi, pa je naučno umjesno da se odmjeri svaka tvrdnja.

Svaka nacija ima sopstveni razvojni i konkretno - istorijski proces konstituisanja, te je korisno istraživati sve osobenosti u kojima se individualizovala.

            Uvodno navodim izgledna iskušenja u naučnome istraživanju nacije.

Moguće je iz svake nacije/za svaku naciju proizvesti određene definicije koje bi je, teorijski i metodološki, objašnjavale iz nje same ili za nju podobne. Opasnost je da se konkretno iskustvo proglasi za opšte pravilo. Uobičajeno je da se iz poznatih, novokomponovanih ili za određenu priliku spravljenih definicija, kao teorijsko - metodološkoga okvira, istražuje konkretna nacija, samjeravanjem sa “priznatim” klasinim nacijama i opštim karakteristikama, koliko i kako jeste nacija. Tako se univerzalizuje nacija po sebi, i, zavisno od teorijskoga modela, objašnjava, opravdava ili osporava pojedina nacija. Na jugoslovenskome iskustvu najviše ima izgleda da se zapada u stereotipe nacionalnoga totaliteta ako se samo po “priznatim” nacijama oblikuje svaka nacionalna individualnost, odnosno ako se “troplemeni narod” kao SHS osovina prihvati za jedinu nacionalnu istinu. 

Tvrdnja da je Svaka nacija izmišljena bilo je na “slobodnome izboru” kako će metodološki, na osnovu opštih načela i „pravila“, postupiti u istraživanju. Zanimljivo je svakako da se iz osobenosti nastanka i razvoja crnogorske nacije proiznese kakva, samo za nju prigotovljena ili njoj shodna, definicija nacije, koja bi se postupno dokazivala koliko ona jeste objektivno postojeća ili je još u “bivanju”. Odatle bi se, zavisno od ishoda istraživanja mogla sačiniti i kakva opštija oznaka nacije, koja bi koristila za nacije srodne po konkretno - istorijskim prilikama nastajanja. U knjizi Crnogorska nacija  (Forum za etničke odnose, 1998) naznačio sam osnovna svojstva i razvojne mogućnosti crnogorske nacije. U knjizi Crnogorska nacija: u izboru (autorovo izdanje 2016)  podrobnije sam raspravio  i potvdio zbiljnost  crnogorske ncije.

Čini se, ipak, da je naučno korektnije da se iz opšteprihvaćenih odrednica ili bar osnovnih svojstava koja se pripisuju naciji traga za okolnostima koje su dale “pravo” konkretnoj zajednici da “bude” nacija sa osobenostima  koje se prepoznavaju i „priznaju“. Pošto je nacija suviše neuhvatljiva i skliska za kakvo striktno kategorijalno određivanje, bio je pravi izazov da se iz mnoštva teorijskih učenja odabere “ono pravo” i ono dosljedno primjeni. Naravno, uvijek je moguće da se iz obilja definicija probere, prevrjednuje i, pa naizged nanovo, smisli sopstvena formulacija koja se onda dokazuje kroz predmet istraživanja. Pošto sam u ranijim knjigama i sam pabirčio po brojnim određenjima nacije, posebno “primijenio” u monografiji Crnogorska nacija  sada neću ponavljati poznate iskaze, niti se usuditi da iznalazim kakvu svoju definiciju. Zna se, uostalom, da su definicije zapravo konvencije, koje objektivno ne mogu obuhvatiti svu kompleksnost, slojevitost, razvojnost itd. proučavane društvene pojave. “Integral nacije” sam po sebi zadaje mnogo više tegoba za potpuno naučno istraživanje od bilo koje društvene pojave. U njoj se, naime, “sažimaju”, prepliću, promeću, optiču svakovrsna prirodno - istorijska, ekonomska, društvena, etnička, klasna, politička, kulturno - duhovna, emocionalno - psihološka, iracionalna, egzistencijalna, svjesno - podsvjesna itd. svojstva, porivi i potrebe. Ona je istovremeno i globalna i konkretna društvena zajednica, koju čine ljudi, spojeni u kolektivitet. Međutim, ona time nije totalna potpuna zajednica, stopljena u neprotivrječan entitet, kome je nacionalna država vrhovno dobro, a nacionalni vrhovnici “opšta volja”.

Upotereba nacije je moguća za svakakve svrhe, pa i u naučnoj obradi je uputno da se koliko je moguće, otklone dnevno-političke, partijske, etnocentrističke, nacionalističke nakane i natrune.    

Traganje za identitetom je modna “pista”. Svi hoće identitet izvan sebe. Ponovo je izgleda zanosan etnički/nacionalni identitet. Popis je sav obuzet nacionalnom pripadnošću.

U istorijskome iskustvu, ili uzvisivanjem sopstvenih razvojnih procesa u opšti uzor, teorijski se tumače, kako kome ustreba, da država stvara naciju ili svaka nacija, kad uzmogne, stvara svoju nezavisnu državu. Nacionalna država je završni čin političkoga konstituisanja nacije, iako konkretne nacije mogu postojati duže vremena bez svoje posebne države  (hrvatska, slovenačka, makedonska itd.). Nacija se svodi na etnos, odakle se proiznosi etnička nacija, kojoj se pripisuju etnička čistota ili pradavnost („Srbi narod ... najstariji”), ili korjenita nacija, kojom se označava etnička izvornost i nepromjenljivost pojedinih nacija kojima se tačno zna porijeklo, etnička supstanca i etnički sastav nenatrunjen u istorijskome razvoju (baltičke nacije).

 

II Razvojno do nacije

            Od najranijih pisanih vremena etnos se prevodi i tumači u značenjima: narod, pleme, grupa ljudi, mnogobožci, rod.

U svom ljetopisu pop Dukljanin je naporedo upotrebljavao pojmove NAROD, GENS i POPULUS da označi PLEME, VOJSKU i ROD.

Smisao natio i nationes od 13. vijeka naovamo označava jezičke cjeline. U 15. vijeku natio u Njemačkoj označava suverenu društvenu zajednicu, a populus obuhvata samo niže klase. S pravom se savjetuje da se oprezno i u društveno istorijskom kontekstu upotrebljavaju termini.

Značenja naroda i nacije se danas često izjednačavaju, ili se za naciju nema odgovarajućeg domaćega izraza, pa se ostaje na narodu.           Prvobitno plemensko društvo zadovoljavalo je svoje potrebe naturalnom razmjenom. Sve do dolaska Južnih Slovena u današnje krajeve pleme je predstavljalo organizovanu teritorijalno-vojnu formaciju, koja se povezivala u opštine i župe, koje su postepeno prelazile u lokalne jedinice centralne vlasti. Kod Slovena ( takođe i kod Romana i Germana ) proces nastajanja naroda zbivao se na prelazu u feudalizam. Osobena plemenska organizacija crnogorskoga društva izlazi iz poznatoga sociološkoga određenja, pošto sadrži privatno- svojinski tip različit od prvobitnih značenja poznatih u prelazu iz prvobitne zajednice.

Za pojam naroda kao etničke kategorije nalazi se da je bitno da je zajednica koja je povezana zajedničkom sudbinom, zajedničkim interesima i zajedničkim istupanjima prema drugima. Može se utvrditi za narod:

          a) namjesto krvne veze uspostavlja se teritorijalna povezanost,

          b) on je etnička grupacija u koju prodiru i pripadnici drugih etničkih skupina, uglavnom sličnih postojećoj,

          c) karakteriše ga zajednički jezik, ali zbog mnoge pretežno teritorijalne razdrobljenosti, i brojna jezička narečja. Jedno vrijeme je postojala i stroga podjela na posebni jezik vladajuće aristokratije (latinski i francuski) i “prostoga puka”, običnoga naroda ( u srpskom narodu na crkvenoslovenski i narodni jezik ),

          d) kod pripadnika određenoga naroda se razvijaju zajedničke psihičke osobine i svijest o pripadnosti narodu, što olakšava konstituisanje u naciju. Narod kao “nacija u mogućnosti” na višem stupnju društvene podjele rada prerasta u naciju.

Etnolog Radomir D. Rakić smatra da se u narodu – rađa, dok se za naciju odlučuje ili pristaje. Narod se rasčlanjuje u više značenja, koji ga “mješovito” određuju, dok za naciju nije nađen “čistiji” kategorijalni obrazac. Za nju, naciju, bitna je svijest, svjesno opredeljenje želja, odnosno volja i odluka, kako kaže, u situaciji zajedničkoga života izvjesne populacije, upotrebu zajedničkoga jezika, sudjelovanje u društvenome ustrojstvu, uključenost u ekonomski sistem, gajenje i življenje zajedničke kulture, nezavisno od eventualno raznorodnoga porijekla sastavnih grupa. Nabrajaju se, znači, poznati objektivni činioci konstituisanja nacije. Ipak se ustvrđuje da su za naciju “ ... odlučujući svijest o zajeništvu i želja za zajedništvom “.

Odsječne razlike između naroda i nacije se ne mogu praviti. Istorijskim razvojem se, međutim, u svakom narodu stvaraju novi odnosi, sistemi vrijednosti, nove društvene podjele rada, ekonomska, politička i kulturna integracija koje daju novi kolektivitet i subjektivitet. Tvrditi da je srpski narod isti i nepromjenljiv od XII vijeka po osnovnim svojstvima i neprotivrečan odnosno jedinstven u mentalitetu, karakteru, psihičkoj konstituciji, srodnosti načina mišljenja, osjećanja i ponašanja zastaje na prirodnoj zajednici. Dr Lukić čak poređuje narod i naciju sa kućom i sviralom, koji imaju isti ime i u fudalizmu, i u kapitalizmu, i u socijalizmu.   

Volja i želja da se „bude nacija” subjektivno opredjeljuje ljude da se bore za samostalnost i samosvojnost svoga kolektiviteta. Međutim, oni ne proishode samo iz samih sebe, nego se “nastanjuju", nastavljaju, nadgrađuju na objektivne istorijsko-prirodne, društvene, ekonomske, etničke, političke, kulturne itd. okolnosti i vrijednosti, koje i sami mijenjaju, i u kojima bivstvuju i djelaju. Ni narod ni nacija se ne mogu završiti ni zatvoriti osjećanjem ili sviješću o pripadnosti.

Nacija je, u kontekstu odnosa sa narodom, nova sinteza i integracija odgovarajućih narodnih zajednica na određenome stupnju razvijene društvene podjele rada industrijskoga tipa u kvalitativno novo globalno društveno grupisanje.    

„Etničku” zajedničnost Maks Veber, „buržoaski Marks”, razlikuje od “zajednice srodnika”. Nije prihvatio Renanovu definiciju nacije kao duhovnoga principa.

E. Renan je zapravo naciju „vratio” u prvobitnost porijekla, slavne prošlosti i moć zajedničke volje, čak je odredio moralnom sviješću. No, i on nalazi da etnografsko razmatranje nije bilo presudno u konstituisanju modernih nacija. Nije ni rasa stvorila naciju, pošto su prve nacije u Evropi izmiješane krvi, pa su i Germani stopljeni sa Slovenima u velikoj nerazgovjetnoj masi Skita. Jezik i vjera nijesu dovoljni za stvaranje nacije. Zajednički interesi, solidarnost itd. jesu značajni, ali je nadasve bitna volja.

Sintagma o „zakašnjeloj naciji”, koju H. Plezner koristi za njemačku naciju, može biti upotrebljiva i za razumijevanje jugoslovenskih nacija.

U svojim raspravama o Evropi i ideji nacije, Hose Ortega y Gaset se, u opsežnome tekstu, malkice posprdnuo poznatome istoričaru Arnoldu Tojnbiju, koji je naciju odredio “tek kao puku kombinaciju tribalizma i demokratije, kao da nikad nisu postojale nacije i masivna svest o nacionalnoj pripadnosti pre bilo kakvog demokratizma”. Podučava da je bila horda prije pojave plemena, koje je osobiti oblik društva, “kolektiv genealoški potiče od predaka zajedničkih svima ili najvećem delu njegovih članova”.  Koreći Tojnbija, divi se istovremeno Herodotu, koji je (Istorije, knjiga VIII, glava CXLIV) opisao grčko jedinstvo upotrebljavajući najstriktnije pojmove kojima se i danas definiše Ideja Nacije: jedinstvo krvi, jezika, vjere, hramova i zdanja, običaja i sličnosti u načinu mišljenja i življenja. Ošamućujuće je Herodotovo otkriće, koje je uvredljivo za savremene autore, pošto nijesu umjeli ništa da dodaju njegovoj definiciji. (str. 58, u fusnosti)

Naravno, svakovrsne su definicije nacije i danas. Mnoge zastaju na stereotipima poznatim iz davnina. Ni Herodotova nije dovoljno za ono što i Ortega i Gaset smatra integralnošću nacije. Svakako je uputna za razumijevanje nacionalne pripadnosti osjećanje ljudi da “žive naciju”. I Englez, i Francuz, ili Španac podrazumijevajući nalaze u naciji, “nešto u čemu se kreću i što udišu”… “Za njih je nacija – na ovaj istorijski način – njihov maternji jezik, njihova verska i herojska tradicija, njihovi ukorenjeni običaji, njihov osobeni način razmišljanja, osećanja i uživanja.” Svi navedeni vidovi inersijskoga života razvijali su i obogaćivali Ideju Nacije dok nijesu postali integralan  način bivanja čovekom. Biti Englez, Francuz ili Španac znači biti integralan čovek na engleski, francuski ili španski način.” (str. 66)

Vrijedno je Ortegino zaključivanje upravo za razumijevanje prirodno/društveno/istorijskoga „srastanja” ljudi sa svojom nacijom. 

Nalazi da su oko 1600.  godine već bile ustanovljene evropske nacije, sa dva izuzetka: Engleskom, koja je najstarija, i njemačkom, koja je zakašnjela nacija. (Isto, str. 46)

Svakovrsno značenje termina nacije u vremenskome razvoju ilustruje podatkom da se u Francuskoj govorilo o “četiri nacije”: o Francuzima, Pikarima, Normanima i Englezima, kako je zvanično bilo u organizaciji Pariskoga univerziteta od XIII vijeka. Napominje da Pikari i Normani nijesu postali nacije, kao ni Švabe i Tiringijci.

Nacija je idealni model asocijacije slobodnih građana, Navodi se da su dva uobičajena pristupa nacionalnome identitetu:

a) koji ima korijene u liberalnome nacionalizmu: pripadaju mu svi ljudi koji žive u granicama jedne države bez obzira na etničku, rasnu ili što je političko subjektivno razumijevanje nacije kao u Francuskoj.  b) koji proističe iz etnonacionalizma kao objektivno-etničko razumijevanje nacije , što se primijenjeno na osnovu određenih kriterijuma u Njemačkoj. Slijedi se Herderovo shvatanje da je nacija određena zajedničkim nasljeđem koje u većini uključuje zajednički jezik, vjeru, povijest ili etničko porijeklo.

U knjizi Mit o nacijama – srednjevjekovno porijeklo Evrope (Cenzura, Novi Sad) Patrik Geri, profesor srednjevjekovne istorije na Kalifornijskome univerzitetu (UCLA) zašao u “utrobu” srednjevjekovnih društava i našao raznolike etničke sastave u stalnim promjenama. Tako su Franci, Goti, Vizigoti, Avari, Rimljani i razni varvari koji su prohujali Evropom, i ratovali, istovremeno se spajali i dezintegrisali. Smatra da moderno pojednostavljeno shvatanje po kome se nacionalni identitet svodi i izjednačuje sa jezičkom ili kvazi-biološkom grupom projektovanom u dalekoj prošlosti, – ne uspijeva da razumije prilagodljivost srednjevjekovnih naroda. Na pitanje da li knjiga pokazuje da su nacije prije svega proizvod mašte, a ne stvarne društvene istorije, relativizuje: ne bi tako oštro razlučio “maštu” i “stvarnu društvenu istoriju”. Spori i tzv. primordijaliste, koji vjeruju da su nacije ukorijenjene, prirodne jedinice i da egzistiraju nepromijenjene kroz milenijume, i tzv. konstrukcioniste, koji vjeruju da su narodi samo nedavna tvorevina s kraja osamnaestoga i devetnaestoga vijeka, i one koji nalaze “etnička jezgra” koja su se održala kroz vjekove, pa politički u kulturno mobilisana u modernome periodu. Izričit je u stavu da je “devetnaestovjekovni ideal države etničke nacije pokazao ogromnu katastrofu”, zbog čega Evropljani i drugi moraju da pronađu alternativne osnove za uspostavljanje suvereniteta. “Najviše državnih uređenja tokom istorije nijesu zasnovani na strogim etničkim linijama i nema razloga da tako učine u budućnosti.” 

Nacionalizmi su bili istovrsni u namjeri da svoja prava dokazuju upravo u slavnoj prošlosti iz davnina. Izabrani narodi su posebno pribavljali sebi oreole svetosti da su ukorijenjeni u starim narodima, sa osnovnom etničkom supstancom. 

Istraživanja koja sam obavljao mnogo prije pojavljivanja Gerijeve knjige pokazuju da su većina nacija složene etničke strukture u razvoju.

Porijeklo većine nacija, potvrđuje Lojd Kramer, prekriveno je velom tame ili ih simbolišu polumitske figure, ali i tama i mitovi nude nacionalistima sredstva da naciju opisuju kao predmet poštovanja. Značajno je što naglašava das su misterije nacije nalik su na religijske misterije, što su istoričari često primećivali u svojim opisima strukturalnih sličnosti. Podsjeća na Ernesta Renana, koji je među prvima naglasio da sve nacije zavise od mitova o porijeklu i da se ti mitovi razvijaju zato što je rana istorija nacija ili nepoznata ili je zaboravljena. A “proces zaboravljanja problematičnog, brutalnog aspekta porekla nacije, omogućava slavljenje vrlina heroja-utemeljitelja i proizvodnju tajanstvenog osećanja solidarnosti koje ujedinjava narod u „osećanju žrtvovanja koje je neko učinio u prošlosti i onog koje je neko spreman da učini u budućnosti“. Odatle sva nacionalistička verovanja veličaju spremnost pojedinca da se žrtvuje zbog višeg razloga i da potvrdi naciju u ritualima kolektivnog mišljenja. „Postojanje nacije je… dnevni plebiscit“, objasnio je Renan, „kao što je i postojanje pojedinca trajna potvrda života. Nakon Prvoga svetskoga rata američkiistoričar Karlton Hejz je nastojao da objasni žrtve Velikog rata i snagu patriotskih ideologija tako što je definisao nacionalizam kao religiju modernosti. Polazeći od pretpostavke da svi ljudi imaju potrebu da veruju u nešto što se nalazi izvan njih samih, Hejz je tvrdio da su Prosvetiteljska nauka i racionalnost oslabile veru u tradicionalno hrišćanstvo a da nijesu izmijenile potrebu ili želju ljudi da veruju u transcendentnu stvarnost. „Religijski osećaj“ modernih ljudi većinom počinje da prihvata „naciju“ kao zamjenu ili dodatak za tradicionalnu religiju tokom i nakon razdoblja Francuske revolucije. Poput drugih bogova, ova nova transcendentna snaga postoji pre no što su ljudi rođeni i nastavlja da postoji i nakon njihove smrti, stupa u sve sfere života, daje smisao i vrednost individualnom iskustvu i zahteva i poštovanje i žrtve. „Putem svog vlastitog nacionalnog božanstva, moderni religijski nacionalista svestan je zavisnosti“, objašnjavao je Hejz. „On oseća potrebu za njegovom snažnom pomoći. U Njemu prepoznaje izvor sopstvenog savršenstva i sreće. Njemu, u striktno religijskom smislu, on podređuju sebe“. Odatle su moderne nacije zadobile moć koju je Hejz poredio sa moćima Katoličke crkve u Srednjem veku. Povrh svega, moderna nacionalna država obezbedila je „kolektivnu veru, veru u svoju misiju i sudbinu, veru u neviđene stvari, veru koja će da pomera planine. Nacionalizam je sentimentalan, osećajan i nadahnjujući“. Najsnažniji izraz ove nove „religije“ pojavio se kod miliona ljudi koji su bili spremni da umru za svoju naciju tokom ratnih vremena, ali se normalnija potvrda vere mogla pronaći u svakodnevnim životima njenih vernika. Kramer nastavlja da postavka da oni koji žrtvuju svoje živote u ratovima jesu spasioci nacije povezuje nacionalizam u najdubljemu emocionalnome sloju sa drevnim religijskim temama. Nacionalizam daje značenje smrti i pomaže smirivanju strahova od ljudske smrtnosti zato što nacija nastavlja da živi i nakon smrti svakog pojedinca; svaki život i svaka smrt povezani su sa višim nacionalnim duhom ili stvarnošću koja deluje kao da obećava beskonačno buduće postojanje. 

 

III Etničnost nacije

 

Najviše rasprava o naciji nastaje zbog zavezivanja za etnos. Nacija jeste i etnička zajednica, ali se ne može svesti na etnos, niti njime zatvoriti, makar koliko on bio bitan za „prepoznavanje“ i samosvojnost konkretne američka nacija nacijâ, švajcarska itd.  nacije), a i svaka nacija u sebi sadrži srodne i različite etničke sastojke.

Samo 4% “čistih” nacija živi na svijetu.

Nacija je kompleksna zajednica u neprekidnom mijenjanju.      

Zna se, naime, da u svijetu postoje brojne nacije nastale u pretapanju mnoštva etničkih, nacionalnih, rasnih, jezičkih, vjerskih itd. skupina (južnoameričke mestičke, mulatske itd. nacije,

U Ustavu SFR Jugoslavije se nije koristio pojam nacije, nego se zamjenjivao narodom. Tako se dolazilo do terminoloških zabuna i zamjena, koje su otežavale naučnu komunikaciju./ 

Za raspravu nije nužno da se kategorijalno utvrđuju značenja svih pojmova koji se koriste. Rod, pleme, savez plemena itd. su u uzgrednome tretmanu.

            Kakve su razlike između naroda i nacije kao etničkih zajednica ?

Među teoretičarima nema saglasnosti o razlikovanju ili nerazlikovanju naroda i nacije. Smatra se da nema razlike u kvalitetu veza između pripadnika istoga naroda i nacije. Prof. Radomir Lukić nalazi da su teritorijalna i ekonomska veza, jezik, kultura, osjećanja bliskosti, ljubavi, solidarnosti, narodna ili nacionalna svijest itd. manje više jednaki i istorodni i u narodu i u naciji. On ne prihvata shvatanje da je narod etnička, a narod istorijska kategorija. Valja se takođe osloboditi mehaničkog prenošenja zakona nastanka velikih evropskih nacija na druge nacije. Za Srbe je neprimjenljivo razlikovanje naroda i nacije. Po Lukiću je  “... nesumnjivo da su Srbi imali već u XII - XIII vijeku sva svojstva koja se smatraju svojstvima nacije, i to upravo kao Srbi, bez obzira na razlike u plemenima, koje su još postojale”.1            

2) U praktičnoj političkoj upotrebi, kategorija naroda znači da su i danas Srbi isti, i svi su Srbi kakvi su bili onda, i za svagda.

Ako se izuzmu zajednice jezika, koja se ne poklapa sa objektivnim krvnim srodstvom, te zajednička religijska vjera, uticaj zajedničke čisto političke sudbine i sjećanja na nju koje su nezavisne od krvnoga srodstva, onda od “etničkih razlika” ostaju one u fizičkome izgledu i veoma upadljive razlike u svakodnevnome načinu života. No, priznaje da vjera u zajedničko porijeklo “povezano sa sličnošću običaja” povoljno utiče na zajedničko etničko djelanje. Etnička zajedničnost nije “zajednica” kao što je grupa srodnika, nego je samo faktor koji olakšava udruživanje u zajednicu zajednice, prije svega u političke zajednice. 

Princip zajedničnosti kod Vebera izgleda obuhvata opštiji pojam od zajednice ili bar proces stvaranja zajednice zajednica.

Razlike između etničkih zajednica su, osim pomenutih činilaca, izazvane i različitim ekonomskim i političkim uslovima egzistencije kojima se mora prilagoditi neka grupa ljudi. Značajno je za proučavanje konkretnih odnosa među etničkim zajednicama Veberovo zapažanje da se “iza svih etničkih” suprotnosti krije na neki način ideja o “izabranome narodu", na koju “podjednako može subjektivno pretendovati svaki pripadnik svake od tih grupa koje se uzajamno preziru”.

M. Veber takođe ne izjednačuje narod jedne države i naciju. Nacija “nije identična ni sa zajednicom koja govori jednim jezikom ( primjer su Srbi i Hrvati), ali ona može da se temelji na razlici u drugom velikom kulturnom dobru masa”: na vjeroispovjesti, mada se ne može nikako prenebregnuti što su se razvijale u posebnim, iako hrišćanskim, vjerskim krugovima. Veber nastavlja, kao i za “etničku” zajedničnost, da dokazuje da ni “nacionalna pripadnost ne mora da počiva na stvarno krvnoj vezi, da specifičan zajednički antropološki tip nije nevažan, ali ni dovoljan ni potreban za osnivanje “nacije”. Postoji, naravo, sklonost da se u ideju “nacije” uključuje i predstava o zajedničkom porijeklu i o suštinskoj sličnosti, ali samo osjećanje pripadnosti jednoj etničkoj zajednici ne stvara “naciju”.

  1) Ideja “nacije” kod njenih pristalica stoji čak u veoma intimnim odnosima sa interesima “prestiža”. Značenje “nacije” obično je zasnovano na nadmoći ili bar nezamenljivosti “kulturnih dobara”, pa oni koji su moćni u ideji države, u političkoj zajednici izazivaju ideju države, a oni koji u jednoj “kulturnoj zajednici” uzurpiraju vođstvo (misli na “intelektualce”) propagiraju “nacionalnu” ideju.

2) M. Veber u naciji spaja političku ideju države i interese “prestiža” koju izdašno podržavaju kulturni poslenici. On

            Narod, koji povremeno stavlja pod navodnike, jeste “kolektiv konstituisan na osnovu određenog repertoara običaja i tradicija što su ga slučaj ili istorijske okolnosti stvorili. Narod živi po inerciji i to je sve”. Nijedan od tih običaja nije dogovoren po sebi. Nastao je mehanički.” Navodi način tetoviranja ili oblačenja, način sklapanja braka, izvođenje obreda lake religiozne sadržine, način govorenja i gestikuliranja. Makar što je vidljivi izraz ponašanja pripadnika naroda u navedenim oblicima, narod se ipak ne svodi na etnografske detalje. Zanimljiva mu je opaska ili zgusnuta postavka, kako sam kaže, “da se jedan narod zapravo sastoji od čistih umišljaja…”, pošto je moglo biti i drukčije /?!).  Još je čudnija tvrdnja da je evropska nacija takođe “niz umišljaja i riznica navika i običaja u kojima je prošlost skamenjena.”(Hose Ortega y Gaset, Evropa i ideja nacije, Artist, Beograd 2003, str. 47, 76, 13-14)

Prati Ortega i Gaset istorijski razvoj evropskih nacija, i seže do stare Grčke, do odnosa Polisa i Nacije, koje razlikuje. Poznate su karakteristike polisa. Daje im i posebne osobine. “U suštini, za Grke, kao i za Rimljane, Grad je kolektiv ljudi i bogova. Grad koji kao pravna tvorevina pojedince čini građanima, politai,  i od bogova čini politai, građane….” Nacija je drukčija, pošto “u Naciji energija, agilnost njenih pripadnika, nije usmerena samo na pravo i na spoljnu politiku, na odbranu grada ili na osvajanje drugih Gradova, nego poletno živi integralni način bivanja čovekom, što i čini sadržinu njene kolektivne Ideje, trudi se da je pročisti i obogaćuje; ukratko, kao ideal koji treba ostvariti, kao samu sliku njene prošlosti, produžava je prema budućnosti, nastojeći da je dovede do savršenstva, čime se inertnost te prošlosti neprekidno preobražava i postaje cilj i uzor do daljnjeg.” (Isto, str. 71-72)

Suprotstavlja zapravo Ideju Grada i Ideju Nacije: Grad čine ljudi, u Naciji se ljudi rađaju. Nacija se stalno stvara, značajna je Ortegina zamisao.(Isto, str. 69-70) 

            Za raspravu je: Koliko je čovjek rođen u narodu ili u naciji?     

Za etnički supstrat nacije svakako je bitno sociološko razumijevanje etniciteta, koje Siniša Malešević opsežno obrađuje u svojoj knjizi  Sociologija etniciteta. Nakon instruktivnoga Uvoda, raspravu raspodjeljuje u osam poglavlja, svaki sa potrebnom razradom, pitanjima na koja daje odgovore i Zaključkom. Najprije je Klasična sociološka teorija, poimenice mišljenja Marksa, Dirkema, Zimela (koji se eksplicitno nijesu bavili etnicitetom), i Vebera (koji sveobuhvatno razmatra etnicitet), potom Neomarksizam: kapitalizam, klasa i kultura (poltička ekonomija nejednakosti, gramšijevskonasljeđe, sa pitanjem Da li je etnicitet ipak klasa?), Funkcionalizam: etnicitet, modernizacija i društvena integracija (sa pitanjem: Da li će modernizacija prouzrokovati nestanak etniciteta?), Simbolički inerakcionizam: socijalna konstrukcija stvarnosti etničkih grupa (sa pitanjem: Da li je etnicitet samo društvena konstrukcija?), Socijalna biologija: etničke grupe kao proširene porodice (sa pitanjem: Da li je etnicitet šire srodstvo?), nastavlja se Teorija racionalnog izbora (sa pitanjem: Da li je etnicitet samo trik za nekontrolisano prisvajanje dobiti?), Teorija elite: etnicitet kao politički resurs (sa pitanjima: Ima li mesta za etnicitet u klasičnoj teoriji elita?i Da li je etnicitet samo predmet manipulacije elita?), Neoveberovska teorija: etnicitet kao statusna privilegija (sa pitanjem: Da li su etničke grupe statusne grupe?) i Antifundacionalistički: dekonstrukcija etniciteta (sa pitanjem: Dekonstrukcija ili destrukcija etniciteta). Završno je Sociološka teorija i etnički odnosi: Kuda odavde (sa dodatnim pitanjem: Ko ima univerzalni ključ?) (Siniša Milašević, Sociologija etniciteta, Fabrika knjiga, Beograd 2009)

Već samo nabrajanje Sadržaja knjige upućuje na sveobuhvatnost i složenost etniciteta, sa mogućom primjenom u “integralu” nacije. Za moje istraživanje su posebno korisni Antifundacionalistički pristupi i završna razmatranja.

 

IV Izmišljena nacija

Sve su nacije izmišljene! 

Ugledni kolumnista lista Danas Aleksej Kišjuhas započinje svoju opreku naciji navodom: “U srpskom svetu se ovih sedmica moglo čuti da su Bošnjaci, Crnogorci i Vojvođani izmišljene ili veštačke nacije”.   Prigovara onima koji “u našoj državi-naciji, šatroistorijskom dokazivanju da mnoge postjugoslovenske nacije „ne postoje“ posvećena je hrpetina pseudoliterature, novinskih tekstova i televizijskih minuta po frekvencijama koje su, pa, nacionalne”. Navodi Šešelja i šešeljoide, patrijarha Irineja koji Crnogorce definiše kao „(geografske) Srbe iz Crne Gore“. Posebno je  “Otac nacije Dobrica Ćosić u belešci iz još 1986. godine (Promene, 1992) napisao: „Svi koje smo oslobađali, kojima smo omogućili da postanu nacije sa svojim državama, proglašavaju nas okupatorima i hegemonistima“ i „Socijalističke nacije, Makedonci, Crnogorci, Muslimani, proizvode najreakcionarnije i najbezumnije laži o sebi, odnosno svom identitetu, nepostojećem u istoriji“. Naizgled je čudan zaključak autora: “Ironija istorijske nauke jeste da su svi oni zapravo – u pravu”.Ali, umiruje, iz krajnje pogrešnih i velikosrpskih razloga.

Navedeni Bošnjaci, i Crnogorci i Vojvođani zaista jesu izmišljene nacije… zato što su sve nacije na svetu – izmišljene”. 

Sve nacije su veštačke tvorevine, izmišljene u procesu koji  Istoričari i društveni naučnici nazivaju etnogenezom. Bio je jasan, praktičan i konkretan plan i program društvenih elita, političara i pesnika, a koje su narajcano prihvatile ideologiju nacionalizma u 19. veku. Umećem: Otkud nacionalizam prije nacije? Objašnjava: Zajedničke osnove na kojima jedna populacija kreira naciju 1) jezik, 2) etnicitet, 3) religija, i/ili 4) pripadnost prošlom (srednjovekovnom) političkom entitetu.

Nacionalne vođe tada odabiraju zajednički kriterijum ili izmišljaju, konstruišu ili kreiraju. U fazama etnogeneze je: prvo, čisto kulturna, literarna i folklorna, i obično nema političke ili nacionalne implikacije. Drugo, pojavljuje se niz pionira i militanata nacionalne ideje, i početak političke kampanje za nju. Treće, nacionalistički programi zadobijaju relativno masovnu podršku (obično kod srednje klase). Nacije su ovako konstruisane odozgo, a ne odozdo, to nije učinio običan i radni čovek. I sama reč nacija potiče iz 18. veka. Rođendan političke ideje nacije i godina rođenja ove nove svesti bila je 1789, godina Francuske revolucije.

Krajem 18. veka, Evropu je preplavila romantična strast za čistim, jednostavnim i nepokvarenim seljaštvom i narodnim jezikom u svojevrsnoj populističkoj renesansi i političkom projektu – izgradnje nacija.

Navodi istorijske prilike u kojima evropske nacije nastaju.  Dok nacionalni pokreti širom Evrope tipično bujaju kao reakcija na Napoleonova osvajanja.

Sve navedene nacije su podjednako – veštačke,, baš kao i srpska nacija, a koja takođe nastaje u ovom formativnom periodu 19. veka.

Natavlja “procesima izgradnje postjugoslovenskih nacija sa svojim šatro zasebnim jezicima i neretko izmišljenim istorijama i tradicijama – i naučno-fantastično ulazimo u vremeplov”.

Isto ovako (nakaradno), formirane su i sve ostale evropske nacije, od francuske preko nemačke do srpske – samo par stoleća ranije.

Navodi svjedoke: Masima d’Azelja koji je prvom italijanskom kralju poručio: „Stvorili smo Italiju, a sada moramo da stvorimo Italijane“. Poljski  otac nacije, maršal Jozef Pilsudski: „Država je ta koja stvara naciju, a ne nacija državu“.

Zastaću da raspravim valjanost i zbiljnost postojanja nacije.

Univerzitetski profesor, politikolog Čedomir Čupić bio je gost Svetislava Basare u emisiji Crveni karton na Kurir TV.

U razgovoru su se, između ostalog, dotakli i pojma naroda, odnosno nacije, za koje je Čupić izneo svoju teoriju. “Nacija kad je nastala s francuskom buržoaskom revolucijom, bila je jedan veštački pojam koji je trebalo da ujedini ljude u okviru jedne velike države”. Primjer su Francuzi, bili plemena, koji su se “posle francuske buržoaske revolucije ujedinili, u stvari i pre toga, oni su faktički napravili naciju. To je izmišljeno, svaka je nacija izmišljena. Narodi nisu”. Zastaću: Ako su naciju faktički napravili i prije toga, kako može biti samo izmišljena? Valjda je imala kakavu “građu”? Nastavlja sa tvrdnjom da u Evropi postoje tri bazična naroda: Sloveni, Romani i Germani, u okviru imate takozvane etničke grupe. Poimenice Srbe, Lužičke Srbe, Poljake, Slovake, Slovence, Ruse i tako dalje. Ne pominje Crnogorce, valjda su u one itd. Nema ništa protiv da neko drži do svojeg porekla, što treba da bude privatna stvar. Pravi razliku “između jakog osećaja za pripadništvo svojoj naciji od nacionalizma. Nacionalizam je ideologija”. Pomoću nacionalizma se gradi politički život i stvaraju ideje koje mogu da budu vrlo opasne.” Kultivisani  čovjek će nacionalni osjećaj “uvek ostaviti u privatnom delu života… vezano za običaje, svoje pripadništvo plemenu, etničkoj grupi ili narodu”.

Jedina smislena podela ljudi je po tzv. univerzalnim vrednostima. Vraća na pet univerzalnih ideja koje Grci su izvojili: istina, pravda, dobro, ljubav i lepota. Posebno obrazlaže istinu. Univerzalne ideje su postale sloboda, ljudsko dostojanstvo, solidarnost i ravnopravnost. Ako se ljudi drže devet univerzalnih vrednosti, onda oni žive čovečni, oljuđeni život. 

V Pravo i pravila nacije

Razvoj ljudskoga društva se predstavlja u prirodno - istorijskome slijedu roda, plemena, odnosno saveza plemena, naroda, nacije i čovječanstva. Po određenoj tipologiji, rod i pleme su postojali u vrijeme prvobitne zajednice, savez plemena na prelazu iz nje u klasno društvo, što dovodi u feudalizmu do formiranja naroda, koji opet na prelazu iz feudalizma u kapitalizam ili neposredno u socijalizam kao nacija u mogućnosti na višem stupnju društvene podjele rada prerasta u naciju, a ona, nacija, u zamišljenome besklasnome društvu će se stapati “u novo više jedinstvo” bez nacionalnih oznaka, i dovesti do čovječanstva i čovjeka kao direktnoga građanina svijeta. Sve se one smatraju etničkim zajednicama, osim naravno, čovječanstva. Postoje još i shvatanja po kojima je nacija organska i vječita zajednica, koja će trajati sve dok bude čovjeka.   

Etničke grupe su sastavljene od ljudi istoga ili sličnoga, mada i sasvim različitoga, porijekla, jezika, običaja, tradicije, zajedničkih kulturnih karakteristika. Etnosu se pridaje i doživljaj zajednice, smisao života, religijska pripadnost. Sociolozi svrstavaju etničke zajednice u globalne ili totalne društvene grupe, u kojima se obavlja proces svih životnih djelatnosti na datom stupnju razvitka. Svaki od oblika ljudske zajednice ima svoje osobenosti, ali razvojem poprima i raznovrsna značenja.

Privlačno je za negatore crnogorske nacije da se primijeni narativ izmišljena. Međutim, korektno je da se naučno obrazloši.

Prvo pitanje za one koji spore crnogorsku naciju, ili koju bilo naciju, jeste:

Po kojemu se pravu ili protokolu, ili priručniku, ili propisu priznaju ili ne priznaju nacije?

Jesu li Ujedinjene Nacije zvanični “presuditelj” ko ima status nacije? Crna Gora je punopravni i ravnopravna članica OUN.

Priziva li se kakav međunarodni sud koji bi bio nadležan da po određenoj proceduri odlučuje ko je/ko nije nacija?

Ili je proizvoljna i samovoljna “arbitraža” onih koji sebi daju pravo da odlučuju o drugima, što je navika imperijalnih, kolonijalnih, postkolonijalnih itd. sila.

U naučno - teorijskome bavljenju „integralom” nacije nastojao sam da utvđujem koje su sve okolnosti i odrednice bitne za njeno potpuno spoznavanje. Što sam više zalazio u sklisku i, skoro, bar za striktno kategorijalno definisanje, neuhvatljivu fluidnost nacije, dolazio sam do onoga Teslinoga paradigmatičnoga odgovora na pitanje: Šta je struja?, da kaže: da ne zna. Naime, bavljenje određenom materijom ponekad dovede do nespokojnoga saznanja da se neprekidnim istraživanjem samo otkrivaju novi slojevi koji ne dovode do “konačnoga” odgovora nego uvode u nove neizvjesnosti kao “predjele sna”. Tako je izgleda i sa fenomenom nacije. Naravno, ne kanim niti da se poređujem sa Teslom, niti da u doskočicama nalazim opravdanje za svoje nedovoljne pripravljenosti u odgonetanju “univerzuma” nacije. Mnogovrsna značenja nacije i njena svakovrsna upotreba u svakodnevnome životu, pogotovu za političke svrhe, ipak upućuju na “olakšavajuće okolnosti”, koje mogu da primire savjest, ali ne mijenjaju ništa u faktičkom poslu. Za mene može biti još nepovoljnije što sam suzdrživ prema svakome “dovršenome” definisanju nacije, odnosno što ne prihvatam dosadašnje definicije nacije kao savršene ili potpune. Ispada da niko nije “dovoljno pametan” da objasni šta je nacija.    

Makar kako se tumačilo moje snebivanje prema oprobanome kategorijalnome određivanju nacije, sklon sam da opisno a ne doslovno problematizujem moguća značenja i tumačenja nastanka, razvoja i svojstava nacije. Čak ako bi se napravila kakva konvencija o osnovnim poimanjima nacije u idealno - tipskome modelu, svaka nacija posjeduje konkretnosti koje nije moguće sabiti u kakvu za sve obavezujuću formulu. Crnogorska nacija takođe posjeduje osobitosti, koje nije moguće obuhvatiti i objasniti konvencionalnim tipovima. Otuda ima dovoljno razloga da se otkloni stereotipno tretiranje nacije kao takve.

Za naučno tretiranje nacije u opštem teorijskom značenju, te svake nacije konkretno, a osobito “sporne” crnogorske nacije, valja imati mnogo naučne akribije. Ako je svakome naučniku najviše stalo do istine, onda upravo za naučno spoznavanje sveukupnosti nacije valja mnogo truda i istrajnosti da se istorijska, ekonomska, etnička, klasno - slojevna, politička, kulturna, emotivno - psihološka itd. zajednica, svestrano naučno - stručno istražuje. “Integral” (navodnike stavljam da se ne bi poređivalo sa matematičkim terminom) nacije je toliko sklisak, pa skoro i neuhvatljiv, za striktno određivanje i smještanje u kakve svevažeće formule da kakav oprobani kategorijalni aparat vjerovatno neće davati pouzdane podatke. Brojne nesaglasne teorije i definicije nacije pokazuju koliko je ona tegobna za naučno fiksiranje. U knjizi Kuda ide nacija  sažeo sam osnovne ideje o mogućemu naučnome definisanju nacije.  

Zbog svih navedenih okolnosti preporučljivo je svaku naciju istraživati u razvoju, u konkretno - istorijskim prilikama i u kompleksnim svojstvima, pa tako moguće “oblikovati” u prepoznatljivi identitet. U svome naučnome bavljenju nacijom pošao sam od opšteteorijskih značenja i postepeno dolazio do svojevrsnoga mozaika višenacionalnoga jugoslovenskoga društva. Za sebe sam ispisivao (“iscrtavao”) vrstu krokija pojedinih jugoslovenskih nacija, ali sam u monografskim obradama zastao kad se ispred mene ispriječila ogromna istorijska građa, brojna teorijska učenja, i obilje savremenih protivrječnih procesa, koje nije moguće tako lako savladati, čak ni timskim radom, ako se zaista hoće da korektno naučno obrađuju i interpretiraju. Možda zbog toga i nema potpunijih studija o svakoj jugoslovenskoj naciji, ako se izuzme i smatra “uspješnom” Kardeljeva rasprava o slovenačkoj naciji. Naravno, ne zanemarujem istraživanja, studije itd, o makedonskoj, muslimanskoj i dr. nacijama, obimne istorije srpskoga, hrvatskoga itd. naroda, te u novije vrijeme posebne tematske rasprave o crnogorskome narodu ili naciji, crnogorskome nacionalnome pitanju itd., ali one su sve pretežno istorijskoga ili dnevno - političkoga karaktera.  

            Metodološke teškoće nastaju kada se hoće da saberu, proberu i prevrjednuju sva dostupna građa i mišljenja, pa pokuša da izvede kakva nova sinteza ili bar provjera određene hipoteze. Kada se samo koriste naučna istraživanja lagodnije se dolazi do “umjesnoga” zaključka. Međutim, u opštoj politizaciji i pluralizaciji, posebno u višepartijskome organizovanju i u predizbornim političko- propagandnim nastupima, nastalo je toliko oprečnih i prevrtljivih izjava o svemu, pa i o crnogorskoj naciji, da se nije bilo baš lako snaći, a ni odoljeti čaru podr(a)žavanja dnevno političkoga žargona i rezona u naučnoj raspravi o naciji. Politizacija nacije i u izborno - političke svrhe i mnogi nanosi ideologizovane i iracionalne upotrebe nacije i njene instrumentalizacije nacionalizmom za interese određenih grupa i slojeva zarad osvajanja ili održanja vlasti otežava da se razložno raspravlja o svemu, ali je možda utoliko umjesnije da se pokuša da se upravo naučno egzaktno “savlađuje” fluidna materija.      

            Tačno je da nacija nije samo etnička grupa, nego slojevita prirodno/društveno istorijska politička, kulturno-duhovna zajednica u razvoju i izboru. Proglasiti da je nacija samo vještačka političko-ideološka tvorevina iskaz je koji nema nikakvu naučnu vjerodostojnost, makar što rektor može da navede i domaće mudrijaše koje po uzoru na Benedikta Andersona, i crnogorsku, pa i srpsku, naciju proglašavaju za iluzorne zajednice. Izvan je svake naučne utemeljenosti stav da je nacija državno uređenje i identitet u okviru državnih granica. Neznaveno je svesti naciju na državno uređenje, koje može biti svakajako, mirno i nasilno promjenljivo, demokratsko i diktatorsko. 

U modi su u razvrstavanju mogućih uzroka i načina nastajanja, oblikovanja i razvoja nacije modeli primordijalizma i konstrukcionizma.

Primordijalisti (primordial: praiskon) smatraju da je nacija stara tvorevina. Modernisti shvataju da je ona proizvod novoga doba: industrijskoga i razvoja štampe, standardizacije i prihvatanja novih jezika.

Primodijalisti se naslanjaju na tradiciju Johana Gotliba Herdera, Žan Žaka Rusoa, Maksa Vebera, dok u savremenosti najviše sudjeluju antropolozi Edvard Šils, Kliford Gerz, sociolozi Antoni Smit i Adrijan Hestings.

Opisno, za primordijaliste nacija počinje od iskona, i trajna je. Nacionalan se postaje rođenjem, govorenjem jezika, poštovanjem običaja, pisanih i nepisanih pravila, poštovanjem uspostavljenih hijerarhija, dijeljenjem sječanja, poštovanjem ženidbenih običaja, biranjem prihvatljivoga partnera iz istoga kruga, igranjem narodnih kola, jedenjem slavskoga kolača, kićenjem božićne jelke... /Odista pozamašan inventar/ Nacionalne crte su konstantne. Ljubav prema naciji je zajednička crta. Nacija je sudbina...

Organistički pristup potiče od uticajnih radova Ernesta Gelnera, Elija Kedurija, Džona Brojlija, Erika Hobsboma, Benedikta Andersona i Antoni Gidensa.   Većinu pomenutih autora obilato koristim u raspravi.

U istraživanju koje sam obavljao, dodajem, treći „model“ uveliko  primjenljiv: imperijalni, u kome se nastoji da veličanjem svoje nacije kao izvorne, i uvećanjem teritorija koje joj iskonski pripadaju poriču i potiru, ili proglašavaju za vještačke, čak izrodice, pa i proklinju one nacije koje imaju svoju samobitnost, samosvojnost. Tako se srpska nacija uzvisuje da nastaje od pranaroda iz kojega su proizašle i crnogorska, makedonska i muslimanska nacija, koju osobito nacionalni istoričari hoće da nametnu.

Zamišljena i izmišljena nacija pojmovno nijesu istovjetne.

Zamišlja se moguće postojanje, izmišlja se ono što ne postoji. Tvrdnja da je i crnogorska nacija izmišljena i razvoju. 

Navodiću, sa svojim opaskama, mišljenja pojedinih autora.

                                                                       

           

 

            VI Crnogorska nacija na poprištu                                                 

 

            Obnova tzv. etničke nacije u tradicionalističkome tretmanu srpskoga ili nesrpskoga etničkoga poimanja crnogorske nacije zadaje osobite tegobe u kompleksnome razumijevanju suštine postavljene teme. Činilo se da je uputnije istraživati kompleksnost društveno - istorijskih okolnosti nastajanja i razvoja crnogorske nacije, nego sve zatvarati u krugove “čistih” etnosa. Čak ni ona shvatanja koja Staru Crnu Goru uzimaju za središte oposebljavanja crnogorske nacije, ne mogu zastati na kakvome odjelitome etničkome supstratu koji bi izopštio neposredno i neprekidno sudjelovanje srpskoga etnosa, pogotovu na teritorijama današnje Crne Gore koje su bile naprimjer u sastavu srednjovjekovne raške države, ili Sedmoro Brda, djelova Hercegovine, Primorja itd.

Za savremeni razvoj crnogorske nacije, odnosno za izričitije ispoljavanje crnogorskoga nacionalnoga bića značajni čin je tzv. ujedinjenja Crne Gore i Srbije, kada su Crnogorci izgubili svaki državni i nacionalni identitet. Svečano, i dejstvujuće, objavljeno je na završetku nelegalne i nelegitimne Podgoričke skupštine 1918. godine: “Od danas više nijesmo Crnogorci nego Srbi”. O karakteru, načinu i značaju ujedinjenja ili prisajedinjenja još traju rasprave među naučnicima. Crnogorci su tada spoznali da su “zagubljeni” u jedinstvenoj zajedničkoj državi, zapravo postali bezimena masa i zabačena provincija u Kraljevini SHS, odnosno Kraljevini Jugoslaviji. U posebnome odjeljku, nakon pregleda svih programa ujedinjenja Crne Gore i Srbije, razmatra se kakav je bio ekonomski i politički status Crne Gore u unitarnoj i federativnoj Jugoslaviji i kakvi su savremeni procesi.

Gubljenje državne samostalnosti, način ujedinjenja u zajedničku državu i neravnopravan status Crne Gore, koja je postala bezimena, pretvorena u jedno od mnoštva teritorijalnih jedinica, 33 oblasti, u unitarno - centralističkoj jugoslovenskoj državi, kod Crnogoraca su izazvali osjećaj nezadovoljstva i potrebu da se i nacionalno identifikuju, što se opsežno obrazlaže u studiji. Posebno se razmatra doprinos KPJ nacionalnom priznavanju Crnogoraca i značaj Trinaestojulskoga ustanka i NOB za potvrdu crnogorskoga nacionalnoga bića.  

Nove političke partije u svojim programskim opredjeljenjima i izbornim proglasima izjašnjavale su se i o crnogorskoj naciji i državi. Pojedine političke stranke i naučnici nudili su ponovno ujedinjenje Crne Gore i Srbije. Obije teme će se razmotriti u istorijskoj vertikali i nagoviještenim procesima razvoja ili raspada Jugoslavije i integracije u Evropi. U slijedu postavljenih osnovnih pretpostavki za istraživanje crnogorske nacije činilo se da je korisno da se da pregled sporova o etnosu Crnogoraca koji su ranije postojali, tinjali ili se nanovo otvorili. Za razumijevanje “integrala” nacije korektno je takođe da se naznače osnovna određenja koje se koriste. Posebnu vrijednost imaju mišljenja uglednih srpskih naučnika o uslovima i razlozima za nastajanje crnogorske nacije, što sam razmotrio u knjizi Crnogorska nacija. U središtu istraživanja, i ranije i sada, jeste koliko su oslobodilačke borbe, i osobeno ekonomsko-politička organizacija crnogorskoga društva, etika čojstva, i naročito nezavisna država omogućili da se kod Crnogoraca stvori svijest, osjećaj i uvjerenje posebne nacionalne individualnosti.

Poopštavam: Nacija nije ....   usud no izbor. Nije po rođenju no po opredjeljenju.

U narodu se rađa, za naciju se pristaje.

Rađa se čovjek koji ima svakolika svojstva i svekolike potrebe.

Čovjek je i nacionalan, ali mu nacija nije prva i jedina potreba, niti potpuna zajednica.

Poricanje crnogorske  nacije koje nesustalo “javljaju” velikosrpski bojovnici, najviše oni sa naučnim titulama, sa svojim ovještalim iskazima o tvorevini Vatikana, Kominterne, komunista izvan je naučnoga diskursa. Međutim, paranaučno je i svođenje da je iluzorna zajednica.

                                                     

Za moje istraživanje mitologizacije nacije, primjenljivo uveliko i na  poimanje i tumačenje apsolutne autohtonosti i samorodnosti crnogorske nacije, jeste ritualno uzdizanje nacije kao vrijednosti po sebi. “Nacionalizmi su… prisvojili religijske tradicije razvijajući svoje svete simbole (zastave), svete tekstove (ustavi, deklaracije nezavisnosti), svete figure („očevi osnivači“, vrli heroji), zle figure (izdajnici ili jeretički rušioci), sveta mesta (nacionalni spomenici, groblja), javne rituale (nacionalni praznici i svečanosti), osećanje misije (odgovornost za širenje nacionalnih ideala), mobilišuće krstaške ratove (sukobi sa onima koji se suprotstavljaju nacionalnoj misiji) i osećanje žrtve (krv onih koji su umrli spasila je naciju te ona može da živi)”. Uprkos i drugačijim mišljenjima, Kramer nahodi da  “nacionalističko verovanje zahteva jezik, književnost i grupu tumača koji potkrepljuju nacionalnu pripovest kao što teolozi ili sveštenici potkrepljuju teološku pripovest. Zapravo, nacionalizam je religija koja se oslanja na jezik i pripovesti intelektualnih elita. 

U svakome društvu objektivno postoji više nacionalnih, etničkih itd. skupina čak i tamo gdje nacija čije ime nosi konkretno društvo, tačnije država predstavlja pretežno većinu stanovništva, odnosno pripadnika, podanika i slično. Nacija jeste globalna društvena zajednica, globalna društvena grupa, pa u određenome značenju i globalno društvo. Ne može se, međutim, izjednačiti sa društvom ili društvo svesti na naciju u svim oblicima i sastojcima. Tek u striktnome etničkome čišćenju koje se najavljivalo i izvodilo u jugoslovenskim nacijama u ratu, i nakon rata, izrodila se potpuna stopljenost nacije u jedinstven kolektivitet i poistovjećenje nacije i društva.

 

 

U modi crnogorskih “naciologa” je da izdašno koriste knjigu, bar u navodima, Benedikta Andersona Nacija: imaginarna zajednica/Imagined communities , koja je posvećena razmatranju porijekla i širenja nacionalizma.  Knjiga je objavljena 1983. godine i pobudila veliku pažnju istraživača. U predgovoru za hrvatsko izdanje, Silva Mežnarić napominje da bi se Andersonov esej, kako sam autor naziva, mogao smjestiti u savremenu literaturu o nacionalizmu time a) što je refleksija a ne teorija o porijeklu i raširenosti nacionalizma, b) što je pisan i smišljen u najboljem maniru britanske istoriografske škole, i c) što je prvi koji do kraja artikuliše pokušaj u savremenoj zapadnoj literaturi o naciji i nacionalizmu koji postavlja pitanje: „zašto se posvuda bivanje zajednicom u političkom horizontu nadaje kao bivanje nacijom“, kako je i naslovila svoj osvrt. Bivanje nacijom danas, str. 5) Što Anderson zamišlja u tretmanu nacije? U modi crnogorskih “naciologa” je da izdašno koriste knjigu, bar u navodima, Benedikta Andersona Nacija: imaginarna zajednica/Imagined communities, koja je posvećena razmatranju porijekla i širenja nacionalizma. Imaginarno znači: izmišljen, uobražen, nerealan, nepostojeći, izmaštan, zamišljen, nestvaran, sanjarski, umišljen, fantastičan. Izbor je prema potrebi. Za Andersona, na kojega se ugledaju ponavljači, nacija je zamišljena zajednica.

Polazi od toga da su nacionalnost ili bivanje nacijom (nation-ness), baš kao i nacionalizam, kulturne tvorbe posebne vrste (moj kurziv, D. I.) Upravo je nacija kao kulturna tvorba najčešće rabljena u diskursima crnogorskih autora. U prvome izdanju moje knjige navodio sam Andersona za Kulturno oblikovanje nacije (124-125) U pojmovima i definicijama Anderson se opredjeljuje: u antropološkom duhu nacija je „zamišljena politička zajednica“ koja je „zamišljena kao istovremeno inherentno ograničena i suverena“.  Anderson na pitanje zašto je nacija zamišljena politička zajednica odgovara: „Zamišljena je zato što pripadnici čak i najmanje nacije nikad neće upoznati većinu pripadnika svoje nacije, pa čak ni čuti o njima, no ipak u mislima svakog od njih živi slika njihovog zajedništva.“ (Benedikt Anderson, Nacija: zamišljena zajednica, Plato, isto, str. 17) Odmah potom pominje Renana, koji je poznat po definiciji nacije kao duhovnoj tvorbi, pa Gelnera sa tvrdnjom da nacionalizam izmišlja naciju i tamo gdje ne postoji. Prigovara Gelneru što zamišljanje poistovjećuje sa izmišljotinama i lažnošću umjesto sa zamišljanjem i stvaranjem (sve stavlja pod navodnike), pa bi ispalo kao  da postoje istinske zajednice koje se suprotstavljaju nacijama na štetu nacija. Možda je suština Andersonova shvatanja kada postavlja da zajednice valja razlikovati po načinu na koje su zamišljeni (moj kurziv, D. I.) a ne po lažnosti i istinitosti. Zastajem da ustvrdim, namah, da su nacije zbiljske zajednice ljudi koji u njima žive, stvaraju ih i razvijaju za svoje potrebe cjelovitosti. Ako se pripadnici lično ne poznaju, znaju da imaju zajednička svojstva, interese, namjere, vrijednosti, institucije, djelatnosti...

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.