Devet opština priprema projekte prikupljanja i prešišćavanja otpadnih voda
U Crnoj Gori trenutno devet opština priprema kapitalne investicione projekte prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda. U pitanju su opštine Bijelo Polje, Cetinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Plav-Gusinje, Pljevlja i Rožaje. Kada je u pitanju planiranje projekta, Cetinje, Plav-Gusinje se nalaze u fazi izrade idejnog projekta, dok su Nikšić, Pljevlja, Rožaje u fazi izrade tenderske dokumentacije za odabir izvođača radova. Kada je u pitanju implementacija investicionih projekata, u fazi ugovaranja izvođača radova su Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, ugovaranja nadzora nad izvođenjem radova odnosno konsultanta Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Rožaje dok su u fazi izrade glavnog projekta Plav-Gusinje, Pljevlja i Rožaje.
Šest opština: Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Pljevlja i Rožaje imaju u poptunosti osigurano finansiranje kapitalnih infrastrukturnih investicija, dok Cetinje, Plav-Gusinje nemaju osigurano finansiranje,saopšteno je iz Zajednice opština Crne Gore.
Do sada su Pljevlja, Herceg Novi, Kolašin, Žabljak, Nikšić, Budva, Petnjica, Kotor-Tivat, Berane i Podgorica (za uže gradsko jezgro) izgradile postrojenja za prečišćavanja otpadnih voda. Crna Gora se u pretpristupnim pregovorima obavezala da do 2035. godine izgradi postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za sve zajednice koje imaju opterećenje otpadnim vodama u ekvivalentu od 2.000 stanovnika.
Uobičajena je praksa, koju zahtijevaju kreditori/donatori, da se uz izgradnju postrojenja, planira i obučavanje zaposlenih koji će raditi na postrojenju. Što se tiče izgrađenih postrojenja, opštine Tivat i Kotor (zajedničko) i opština Budva su osnovale posebnog upravljača postrojenjem, dok u ostalim slučajevima postrojenjem upravlja vodovodno i kanalizaciono društvo.
Zajednica opština Crne Gore u okviru RCDN projekta (Regionalna mreža za razvoj kapaciteta u oblasti vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda u jugoistočnoj Evropi), koji finansiraju Njemačka i Švajcarska, a implementira GIZ (Njemačko društvo za međunarodnu saradnju) sa NALAS-om (Mreža asocijacija lokalnih saomuprava Jugoistočne Evrope), planira da organizuje obuke za zaposlene u lokalnim upravama koji će biti uključeni u impementaciju projekta, za unapređenju međusobne komunikacije organa lokalne samouprave, organa lokalne uprave i pružalaca vodnih usluga kako bi se ključnim akterima u ovoj oblasti pružila stručna podrška za donošenje odluka od značaja za upravljanje vodnim uslugama a kvalitet ovih usluga podigao na viši nivo.
Uvodni sastanak kao prvi korak u pokretanju RCDN programa obuke za otpadne vode, je održan u Sarajevu, kada su vođene diskusije o metodologiji sprovođenja programa, usklađenosti sa investicionim prioritetima, kao i o najnovijim informacijama o infrastrukturnim projektima za otpadne vode u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Učesnici su aktivno učestvovali u grupnim sesijama kako bi definisali uloge, odgovornosti i planove implementacije, osiguravajući saradnički i prilagođen pristup razvoju kapaciteta u sektoru otpadnih voda širom Zapadnog Balkana.
0 Komentara