Istorija

Dr Goran Sekulović

KAKO BITI MARKSISTA LUCIDNIJI OD SAMOG MARKSA?

(15 riječi)

Marks i savremenost? Šta bi Marks ostavio od svoje teorije, a šta odbacio, u suočenju sa aktuelnim kretanjima u svijetu? Čini se da bi Marks danas, u skladu sa svojom 11-om Tezom o Fojerbahu, tj. u skladu sa zahtjevom da treba mijenjati stvarnost, a pred izazovom teorijskog (i, prije svega, praktičnog!) suočenja njegovih ideja sa savremenim svijetom, tražio da se taj zadatak izvrši u direktnoj relaciji istorijske prakse i budućnosti i njegovog naučnog djela. Sigurno je da bi za tezu “marksista” koji a priori i bespogovorno i danas stoje iza svakog njegovog stava rekao: “Sve što znam jeste da nijesam marksista”, jer ne bi zatvarao oči pred izmijenjenom stvarnošću savremenog svijeta koja nije verifikovala neke od njegovih ideja, budući da nije htio samo da interpretira, već da mijenja svijet.

Marks bi danas odbacio sve one i apriori i bezpogovorne kritičare svog djela, jer je uvijek samo nastavljao na aktuelno stanje, a ono je uvijek u istoriji dvoznačno, i progresivno i negativno, dijalektičko, ambivalentno, transcendentno i imanentno. U ovom smislu, Marks se uvijek nadovezivao na kritičku analizu postojećeg stanja i vezivao za progresivne snage jednog određenog istorijskog miljea u procesu izgradnje humanije i bolje čovjekove svakodnevice. Poznate su njegove riječi da on ne izvlači iz glave idealne konstrukcije svijeta kakav bi on trebao da izgleda, već se nadovezuje na stvarne interese, ideje i borbe čovjeka i društvenih snaga određenog istorijskog doba. Cilj je radikalna kritika svega postojećeg, kako u smislu da se kritika ne boji sukoba sa postojećim silama tako ni rezultata kritike.

Na Marksovo djelo gledalo se različito i protivurječno unutar samog marksizma i socijalističkog i komunističkog pokreta, odnosno unutar onih teorijskih i političkih snaga koje su pretendovale da nastave Marksovu misao ili smatrale da su njegovi legitimni nasljednici i baštinici u teoriji i praksi. Od same pojave Marksove misli bilo je nesnalaženja i njenog nepotpunog prihvatanja i razvijanja, te neuviđanja njene teorijske i praktične dubine - čak i od strane njegovih najbližih naučnih saradnika, saboraca i prijatelja - što je imalo ne male negativne posljedice, posebno čini se u praktičnom pokretu radničke klase i pri stvarnom istorijskom pokušaju ostvarenja komunističkih i socijalističkih ideja, tj. ideja Marksovog novog društva.

Pravilno i odgovarajuće shvatanje teorijske suštine Marksovog djela je u direktnoj povezanosti i neodvojivo od sagledavanja autentične biti njegovog revolucionarnog i političkog projekta novog društva. Čak šta više, bilo kakvo redukovanje teorijske i filozofske pozicije Marksa na jednoj, ima neposredne negativne posljedice za političko razumijevanje njegove komunističke, odnosno socijalističke teorije. U svojim radikalnim konsekvencijama, neuviđanje široko humanističke, eminentno revolucionarne i razotuđujuće koncepcije čovjeka kao slobodnog bića prakse kojom stvara i sebe i svoj svijet, odnosno društvo i istoriju, imalo je za posljedicu reformizam, oportunizam i isključivo “poboljšanje loše postojećeg” (Herbert Markuze) u okvirima II Internacionale, kao i brutalnu i nehumanu diktaturu otuđene partijske vrhuške i jednog neprikosnovenog vođe u okvirima III Internacionale. U oba slučaja dolazi do potpunog odustajanja od revolucionarne izgradnje novog društva i novih humanih, komunističkih i socijalističkih društvenih odnosa.

 “Engelsova interpretacija Marxa kao prvenstveno historijskog materijalista i političkog ekonomista bila je s malim varijacijama dominantna među teoretičarima Druge internacionale. Razilazeći se u pitanju da li je dobro ili loše što je Marx navodno odbacio svaku filozofiju i da li bi bilo potrebno da se on naknadno filozofski ‘dopuni’, oni su se uglavnom slagali da pravi ili zreli Marx nije bio filozof nego historijski materijalist i ekonomist. Jedini značajniji teoretičar Druge internacionale, koji je smatrao da je Marx imao i svoju filozofiju (‘dijalektički materijalizam’), bio je G.V.Plehanov, a zahvaljujući njegovom učeniku Lenjinu, ta je koncepcija postala i vladajućom interpretacijom Marxa u III internacionali. Međutim, treba istaći da interpretacija Marxa u III. Internacionali ipak nije bila tako radikalno različita od one koja je prevladavala u II. Internacionali. ‘Historijskom materijalizmu’ i ‘političkoj ekonomiji’ u II. Internacionali je dodat ‘dijalektički materijalizam’ kao njihova filozofska osnova. Nakon što se marksizam Treće internacionale u obliku u kojem ga je kanonizirao Staljin kompromitirao svojom nehumanom praksom i nakon što je nizom kritičkih analiza pokazana filozofska neodrživost (krhkost) dijalektičkog materijalizma i njegova neprimjerenost Marxu, dominantna struja u zapadnom marksizmu i u zapadnoj marksologiji učvrstila se u tradicionalnom drugointernacionalskom shvaćanju Marksa kao historijskog materijalista i političkog ekonomista...Da ne bi bilo nesporazuma, treba napomenuti: Engels je inspirator ne samo drugointernacionalske interpretacije Marxa kao historijskog materijalista i ekonomista, nego i plehanovsko-lenjinske, trećointernacionalske koncepcije o dijalektičkom materijalizmu kao filozofskoj osnovi Marxova učenja...Engels ...je smatrao da je...kod Marxa ostala filozofska praznina koju treba popuniti. Tako bi se moglo reći da su se teoretičari Druge internacionale (osim Plehanova i još nekih izuzetaka) u svojoj interpretaciji Marxa povodili za Engelsovim eksplicitnim ocjenama, dok su Plehanov, Lenjin i Treća internacionala slijedili Engelsovu implicitnu interpretaciju izraženu kroz njegove vlastite teorijske pokušaje, te su nastojali da Engelsovu neispunjenu filozofsku zamisao realiziraju.”

Tek kada se Marksovo djelo sagledava ne-dogmatski u svoj njegovoj širini i lepezi, kao stvarno, ne-pravolinijsko i ne-unaprijed osigurano i u praksi samim tim i a priori ciljno realizovano mišljenje, tek kada uporedimo realne rezultate njegovog učenja sa mnogobrojnim interpretacijama i viđenjima velikog broja teoretičara različitih ideoloških interpretacija i pogleda na svijet, možemo se približiti (ne)produktivnom značaju šarolikog broja njegovih ideja, od kojih, doduše, “neke nijesu njegove vlastite, neke pak jesu, a neke su poboljšane verzije preuzetih ideja od drugih teoretičara”.  Ovakav nam pristup najviše i pomaže da se u izmijenjenim okolnostima savremenog (post)industrijskog svijeta i sami teorijski upustimo u nešablonska i originalna istraživanja koja ne treba da anahrono i besplodno slijede Marksa, ali svakako mogu – iako ne moraju! - da na njegovom tragu ili, dakle, nasuprot njemu, što takođe može biti intelektualno podsticajno, uđu u koštac sa novim čovjekovim istorijskim izazovima. “...Mi smo (zapadna društva – prim. G. S.)...suočeni sa problemima, koliko socijalnim toliko i političkim, na koje marksizam praktično ne baca svijetlo već služi prije da nas zbunjuje...Ne mislim da pisci koji sebe nazivaju marksistima nijesu osvijetlili ove probleme; prije smatram da, ako jesu, to nije bilo primjenom ideja uzetih od Marksa koji nije imao mnogo sopstvenog da kaže bilo o slobodi ili o pravdi... Ko god želi da o slobodi i pravdi misli jasno i realno i o tome kako se one mogu povećati u modernim industrijskim društvima mora to uraditi bez potpore u marksizmu... Ako, pak, marksista postavi sebi taj zadatak, vidjeće da mu Marks prije smeta nego što pomaže u njegovom nastojanju da to postigne.”  Samo se na ovaj način može shvatiti uistinu neobičan i (pre)ambiciozan Marksov napor da na potpuno nov način priđe problematici svijeta, istorije i čovjeka što je imalo za posljedicu jedno novo i svakako autentično mišljenje - među drugim teorijama - i elaboriranje novog društva.

Marksovo djelo je ne rijetko u interpretacijama sagledavano ne u cjelini, već samo u pojedinim sferama i naučnim disciplinama. Za jedne teoretičare on je ekonomista, za druge filozof, za treće političar i revolucionar, za četvrte sociolog, za pete ideolog, za šeste vrijednosno neutralni naučnik, za sedme teleolog i eshatolog, osmi ga definišu kao pripadnikom istoricizma, neki istraživači suprotstavljaju “dobre” i “loše” strane njegovog djela, čak štaviše, što je dakako i najlakše i duhovno najkomotnije, vrlo često se “vrednuje” po principu apsolutnog pozitiviteta ili apsolutnog negativiteta, tvrdi se da nije nimalo lak mislilac i da je na kraju ispao loš prognozer, govori se o tzv. “sastavnim elementima” i njegovog i učenja čitavog jednog pravca mišljenja koji je po njemu u nauci o društvu dobio naziv, a koji je u velikoj mjeri problematičan i diskutabilan i kojega je sam Marks u najmanju ruku ostavio upitnim, poput Heraklita zovu ga mračnim,  njegovo ukupno stvaralaštvo jedni vide kao djelo u kontinuitetu, a drugi ga dijele na najmanje dva perioda – “dva Marksa”, pa tako u toj optici “postoji” tzv. “mladi Marks” ili ideolog i tzv. “stari”, “zreli” Marks ili naučnik, te se zato postavlja pitanje koji je tzv. “pravi Marks?!, itd. Sav ovaj teorijski galimatijas oko djela Karla Marksa možda je najbolje sagledao i formulisao Mikel Difren: “Reč je dakle o tome da treba da budemo marksisti koji su lucidniji od samog Marksa.”   Drugim riječima, moramo iz Marksovog djela kao iz mračnog rudnika kopati i izvlačiti ono pravo i istinito, teorijski podsticajno, što vodi do željenih rezultata, a čega čak ni sam Marks, ili ne bar sasvim dovoljno, nije bio u potpunosti svjestan.

Sada da vidimo kako stoji sa argumentima nekih od prethodno navedenih shvatanja Marksovog djela. Marks kao prognozer? Mnogima se danas čini da je Marks “omanuo”, jer, eto, nijesu se ispunila njegova, makar očekivanja i nadanja, ako ne egzaktni planovi i utopije, o izgradnji komunističkog društva u zemljama, prije svega, razvijenog i ekonomski i politički, evropskog Zapada. “Predviđajuća i propisujuća strana Marxovih ideja nije...zadovoljavajuća. Njegova ga je vlastita teorija odvraćala od toga da predlaže ono što je nazivao ‘receptima za kantinu budućnosti’, ali su se njegova očigledna očekivanja proleterske revolucije na Zapadu do danas izjalovila i mnogi smatraju da njegova slika budućeg komunističkog društva počiva na naivnoj i jednostranoj koncepciji ljudske prirode. Ipak, Marx je u čitavom spektru znanosti o društvu sasvim sigurno jedna od najutjecajnijih ličnosti 20. stoljeća.”

No, šta bi se desilo da je Marks čak i “potrefio” dolazak komunizma?! Gajo Petrović o “predviđanju” i “prognozi” kod Marksa piše sljedeće: “Uz glavnu prognozu o skorašnjoj pobjedi socijalizma Marx je, kažu, dao više specijalnih, kratkoročnijih o daljnjem razvoju kapitalizma, ali i te su se prognoze pokazale kao pogrešne. Tako je Marx predviđao da će se kapitalističko društvo sve više raslojavati na dvije antagonističke društvene klase, buržuje (kapitaliste) i proletere (najamne radnike), no to se nije obistinilo. Marx je, dalje, predviđao sve veće relativno i apsolutno osiromašenje radničke klase, no bar što se tiče apsolutnog osiromašenja činjenice tome jasno proturječe. Marx je predviđao i cikličke ekonomske krize s kojima kapitalizam neće moći da iziđe na kraj, no čini se da ih je ovaj u međuvremenu prilično obuzdao. Tvrdio je da će kapitalistički odnosi proizvodnje postati smetnja za daljnji razvoj proizvodnih snaga, a proizvodne snage u kapitalizmu i dalje se uspješno razvijaju. Itd. i t. sl... No da li je Marx doista bio u prvome redu društveni prognostičar (ili možda čak jednostavno ‘nenaučni’ prorok)? Da li je on uopće tvorac prognoza koje mu se pripisuju? U kojem je smislu bio i dijagnostičar društva u kojem je živio? Nema sumnje da je Marx i dijagnosticirao i prognozirao. No da li je bit Marxova mišljenja u tim dijagnozama i prognozama ili je Marx, kad se upuštao u prognoze, djelomično čak protivurječio svom vlastitom mišljenju?... Marxovo mišljenje... proglašava se zastarjelim i neaktualnim prije svega zato što se njegove prognoze nisu ostvarile. U vezi s tim može se pitati, da li bi Marxovo učenje bilo još uvijek aktualno da su se njegove navodne prognoze ostvarile? Pretpostavimo da je bit Marxova učenja bila u prognozi da će kapitalizam u određenom roku propasti i biti zamijenjen socijalizmom, te da se ta prognoza i ostvarila. To bi, naravno, bilo jako lijepo i mi bismo danas svi slavili Marxa kao onog koji je našu sretnu sadašnjost tačno prorekao. No da li bi Marxovo učenje tada bilo još aktualno ili bi ono i u tom slučaju upravo kao ostvarena prognoza bilo zastarjelo? Da se Marxovo učenje sastojalo u nekoj vremenski određenoj prognozi (ili u skupu takvih prognoza), ne bi li ono već unaprijed bilo osuđeno na zastarijevanje u unaprijed poznatom roku (jednako kao i svaka ‘oročena’ prognoza vremena).” (podv. G. S.)

Marks, “lažni” i “pravi”, mladi, rani, kasni, zreli!? “...Činjenica da se Marxova misao očigledno u znatnoj mjeri razvijala tijekom njegova života potaknula je rasprave o tome postoji li u njegovim idejama kontinuitet ili zapravo postoje dva Marxa – mladi humanistički filozof ranih četrdesetih i kasniji, stroži i očito deterministički društveno-ekonomski teoretičar...Uzmemo li u obzir konceptualnu fluidnost i otvorenost koju je Marx naslijedio od svojih hegelovskih početaka, nije čudo da su značenje i važnost Marxove dijalektike izazvali najrazličitije interpretacije.”

Gajo Petrović raspravlja o viđenju “pravog” Marksa kod staljinističkih teoretičara i njihovom birokratsko-ideološko-kontrarevolucionarnom temeljnom ograničenju za usvajanje pravih, autentičnih, humanističkih Marksovih vrijednosti i ideja. “Kod ‘marksista’-staljinista teorija o ‘mladom’ i ‘starom’ Marxu konkretizira se u tezi da je zreli Marx, trezveni naučenjak-ekonomist, prevladao i učinio neaktuelnim mladog Marxa, apstraktnog filozofa-zanesenjaka. Kritizirajući filozofski idealizam i politički liberalizam ‘mladog’ Marxa, staljinisti se prikazuju kao dosljedni revolucionari koji se bore protiv onog nemarksističkog u mladom Marxu, protiv zloupotrebljavanja mladenačkih slabosti i zabluda Marxovih od strane neprijatelja socijalizma. Međutim, pitanje se neodoljivo nameće: nije li čišćenje mladog Marxa od ‘hegelovstva’ i od ‘građanskog liberalizma’ u stvari čišćenje Marxove misli od njene humanističke biti, njeno pragmatističko ‘prepariranje’ kako bi mogla da služi kao teorijsko opravdanje birokratske, antisocijalističke prakse.” (podv. G. S.).

Kada se pogledaju ključne ideje u tzv. “ranim” i “kasnim” radovima, a to znači u “Ekonomsko-filozofskim spisima” i u “Kapitalu” kao, u osnovi, glavnim reprezentativnim djelima ova dva perioda, jasno se vidi da je Marks jedan, bez podjela i razlika. I u jednom i u drugom periodu Marks raspravlja o otuđenju i postvarenju, o ugnjetavanju i eksploataciji, o komunističkom učenju i pokretu, o čovjeku kao biću prakse i o revoluciji kao cjelovitoj re-integraciji čovjeka u svoj zavičaj i autentičan samodjelatni, slobodni i razotuđujući opredmećujući rodno-generički život.” ‘Pravi’ Marx – to je ono čime je Marx zadužio historiju...Staljinisti (i oni koji prakticiraju staljinističku kritiku istovremeno je odbacujući na riječima) suprotstavljaju ‘starog’ Marxa ‘mladome’, tvrde da je ‘pravi’ Marx onaj ‘stari’. ‘Mladi’ Marx njima je zanimljiv samo kao historijski dokumenat, kao svjedočanstvo Marxove prvobitne nezrelosti i postepenog oslobađanja od hegelovsko-fojerbahovskih zabluda. Svojom vikom protiv ‘mladoga’ Marxa oni žele zabašuriti da su se podjednako udaljili i od ‘staroga’. Jer marksizam je filozofija slobode, staljinizam – ‘filozofsko’ opravdanje ropstva. Teza da je ‘pravi’ Marx onaj ‘mladi’, predstavlja prvu, nedomišljenu reakciju probuđene marksističke misli na staljinizam. Oni koji je zastupaju tim samim prihvataju suprotstavljanje ‘mladog’ i ‘starog’ Marxa, a ujedno velikodušno prepuštaju ‘starog’ Marxa staljinistima...’Mladi’ i ‘stari’ Marx u suštini je jedan isti: Marx borac protiv samootuđenja, raščovječenja, eksploatacije... Jedinstvo Marxove bitne misli ne isključuje njen razvoj. Marxovo je djelo stalna autokritika, stalna revizija vlastitih pogleda. Podjela na ‘mladog’ i ‘starog’ Marxa vrlo nepotpuno prikazuje taj složeni proces... Bitna koherentnost Marxove misli ne znači da je ona sveobuhvatan i završen sistem. Bitna istinitost Marxove misli ne znači da je ona vječna istina za sva vremena. (podv. G. S.). Marxovo djelo puno je otvorenih problema; ono sadrži i pitanja bez odgovora, traženja bez konačnih rezultata. Neki pronalaze kod Marxa definitivna rješenja čak i tamo gdje je on upravo vidio teškoće. Međutim, ono što je za Marxa bilo samo pitanje, ne može ni za nas biti gotov odgovor, ono što je sam Marx smatrao rješenjem, može (podv. G. P.) za nas postati problem. Veliki mislioci svijetle daleko u budućnost, ali svako pokoljenje mora samo izboriti konkretno rješenje svojih problema.” 

Da bi se stiglo do Marksove autentične misli treba uvijek imati u vidu konkretno istorijsko doba u kojem je živio i stvarao i konkretne istorijske, ekonomske, socijalne, političke i druge prilike koje su mu služile kao materijal za posmatranje, analiziranje i teorijska uopštavanja. Kao i svaka druga misao i njegova je izraz jednog konkretnog materijalnog svijeta i duhovne situacije vremena koje mu je bilo dodijeljeno i dato da živi i proučava. Uz sve ovo, neophodno je biti oprezan pri apstrahovanju i eventualno olakom zaključivanju i generiranju univerzalnih teorijskih i praktičnih istina na osnovu sagledavanja i analize samo jednog istorijskog momenta i trenutka, ili pak nekog Marksovog djela koje se bavilo određenim konkretnim istorijskim događajem, procesom ili pojavom. Naročito je to čini se potrebno kada je u pitanju analiza više Marksovih političko-istorijskih djela koja nesumnjivo sadrže u sebi i revolucionarno-propagandne elemente, a govore o nekoliko izuzetno značajnih revolucionarnih, istorijskih i političkih događaja u Evropi Marksovog vremena.¬

Čini se da je paradigma upozorenja ove vrste data u sljedećim riječima Hansa Kelzena posvećenim Marksovoj analizi Pariske komune, odnosno njegovog djela “Građanski rat u Francuskoj”: “Svakako bi bilo pogrešno da se reči jednog političkog spisa, napisane ne bez agitatorskog cilja, stavljaju na zlatnu vagu.” Kelzen smatra da je to upravo uradio Lenjin.  Govoreći, pak, o revolucijama u Evropi 1848., Predrag Vranicki piše: „Historija je... pokazala da se ne može iz jednog momenta, koliko god on bio značajan, donositi definitivan sud...”

Sama stvarnost, praksa je najbolji sudija, najpouzdaniji kriterijum za ispravnost neke teorije. Na osnovu toga mogu se klasifikovati dvije osnovne velike grupe ideja, metoda i drugog istraživačkog oružja kod Marksa kada je u pitanju proučavanje društva što se tiče njihove vitalnosti i danas, ili ne-vitalnosti i ne-važenja. Kod grupe ideja koje više nijesu žive i produktivne možemo vršiti i dalju podjelu na one koje nijesu bile žive ni tada kada su uobličene i na one koje su bile žive kada su formulisane, jer su bile teorijski izraz ondašnjeg istorijskog stanja, ali više nijesu žive danas budući da je promijenjeno ranije istorijsko stanje (industrijsko društvo i pretežni manuelni rad). Od onih ideja koje su žive i danas možemo svakako spomenuti klasnu borbu, polarizaciju, tj. eksploataciju (naravno, samim tim i ideju nejednakosti, nepravde, poniženja, ataka na dostojanstvo čovjeka, itd.), globalizaciju, svakako i otuđenje. Od onih koje nijesu bile žive ni u trenutku formulisanja, svakako diktaturu proletarijata.

Od onih koje više nijesu žive, tu su one ideje koje se tiču promjena u domenu rada u postindustrijskom i informatičkom, digitalnom društvu. Više nijesu karakteristični raniji profesionalni, masovni i slični obrasci tradicionalne, moderne, industrijske društvene podjele rada – na osnovu kojih je Marks i mogao da traži i predviđa buduće ukinuće društvene podjele rada – već lični, individualni, postmoderni, postindustrijski i drugi novi vidovi podjele rada. U klasičnom industrijskom društvu bila su karakteristična dugotrajna i isključiva, jedna jedina zanimanja za veliki broj ljudi i na toj osnovi i odgovarajući vidovi otuđenja radnika.

U postindustrijskom društvu na osnovu ubrzanog razvoja informatičkih tehnologija dolazi do redukcije radne snage, sve veće nezaposlenosti, mienjanja modela dosadašnjih klasičnih zanimanja u poluzanimanja, djelimičnih zaposlenja (‘part-time’) i rada po potrebi, kako onih koji rade tako i onih koji upravljaju radom, ponovnog afirmisanja kućnog rada kao posljedice kompjuterizacije poslovanja), mnogo češćeg mijenjanja rada i zanimanja zbog čega obrazovanje postaje mnogo značajniji faktor), rad više nije u centar ni lične ni društvene pažnje u visokorazvijenim zemljama, dok u nerazvijenim zemljama ima puno siromaštva i elementarne borbe za opstanak, tako da je opet otuđenje, samo drugačije intonirano i proizvedeno, u centru pažnje (između ostalog, u razvijenim zemljama i zbog nemanja smislenog rada), zatim sve prisutnijeg premještanja radnih preokupacija iz tržišnog u socijalni domen (sektor usluga, neprofitabilne organizacije, zdravstvo, obrazovanje, dobrovoljne organizacije, hobi-aktivnosti, neke proizvodne aktivnosti, građevinarstvo, proizvodnji hrane...), i ne na posljednjem mjestu feminizacija i internacionalizacija rada. U svim ovim promjenama, međutim, ima i izvjesnog ostvarivanja nekih Marksovih zalaganja i predviđanja, tj. ostvarivanja određenih vidova humanog i socijalnog, stvaralačkog i slobodnog rada: prevladavanje otuđenosti rada redukcijom nametnutog rada, širenje netržišnog rada u neprofitnim organizacijama, istiskivanje ljudi iz sfere rada i pretvaranje postmodernih društava u ljudske zajednice gdje oni koji rade čine sve izrazitiju manjinu, itd.

Da rezimiramo: Kako biti marksista lucidniji od samog Marksa? Izgleda jedino koristeći Marksa protiv Marksa, kako to sugeriše Jovan Džon Plamenac. To znači suočiti ono neadekvatno Marksu iz samog Marksovog djela – koje je nastalo suprotno onome što je čak i sam izjavljivao i pisao i što je bit njegovog mišljenja, a kamoli što kao takvo postoji, dakle, u odnosu na tu bit, u potpunoj suprotnosti – sa bitnim intencijama, sadržajima i porukama njegovog mišljenja, čega on ponekad ne samo da je bio nedovoljno svjestan, već najčešće apsolutno i nije bio svjestan, nasuprot tome smatrajući da su upravo takve – sa stanovišta autentičnosti i istinitosti njegovog djela kontraproduktivne i štetne – kategorije izuzetno korisne i potpuno u funkciji praktičnog ostvarenja njegovog učenja. U tom smislu, Marks se ne može amnestirati za mnoge kasnije deformacije i promašaje u praksi socijalističkih društava i projekata širom svijeta.

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.