Politika

Vukadinović: PES glavni krivac za ovo što se događa i za ogromnu krizu u kojoj se Crna Gora trenutno nalazi

(15 riječi)

Ukoliko PES uspije da se otrgne iz kandži onih koji ga čvrsto drže i sa kojima je ,,zajahao“ u parlamentarnoj većini, on može da se izvuče i postane partija koja neće biti marginalizovana i na rubu političkih dešavanja, zaključio je Vukadinović

Suprotne izjave funkcionera Pokreta Evropa sad o protestima koje organizuje neformalna studentska grupa „Kamo śutra“ pokazuju da unutar te političke grupacije postoji zdravo tkivo koje na utemeljen i zdravorazumski način tumači pojave u Crnoj Gori, smatra politički analitičar Srđan Vukadinović.

Da u Pokretu Evropa sad ne postoji jedinstven stav o protestima, koje je neformalna grupa studenata „Kamo śutra“ pokrenula nakon tragedije na Cetinju i izostanka adekvatne reakcije bezbjednosnog sektora, postalo je jasno nakon što je poslanik tog pokreta Miodrag Laković „replicirao“ partijskoj koleginici Jeleni Nedović.

Lavinu reakcija Nedović je pokrenula kada je u nedjelju rekla da „PES dijeli mišljenje Demokratske Crne Gore da iza protesta ne stoji neformalna grupa studenata“, već svim događajima „orkestrira nekadašnji visoki policijski funkcioner Zoran Lazović, koji je trenutno u pritvoru“. Izjavila je, takođe, da je na protestima „prepoznala veliki broj sunarodnika, kolega, prijatelja“ iz više gradskih odbora Demokratske partije socijalista.

Da bi cijeloj situaciji i nastupu Nedović dao bar malo umjerenosti i logike, njen kolega Laković je juče na društvenoj mreži Iks iznio svoje viđenje. U statusu je praktično otvoreno podržao proteste kao vid demokratske borbe, ali se ujedno ogradio od drugačijih stavova svojih partijskih kolega.

"Kao student sam u Beogradu, sad već davne 1991. godine, učestvovao u demonstracijama protiv režima Slobodana Miloševića. Moguće da zbog toga imam naglašene simpatije i razumijevanje za sve studentske proteste, jer su oni uvijek doprinos demokratskom sazrijevanju naredne generacije donosilaca odluka, kao i društva u cjelini", napisao je on, bez namjere da dalje elaborira iznesene stavove.

Komentarišući ove razlike u izjavama predstavnika PES-a, politički analitičar Srđan Vukadinović ističe da se upravo na tom primjeru pokazuje odnos između funkcionera koji imaju određenu profesionalnu prošlost i onih koji to nemaju.

U izjavi za Pobjedu, Vukadinović ističe i da je poslanik Leković zapravo pokušao da „ispegla nesuvisle, ishitrene i besmislene navode“ pojedinih partijskih kolega, ali i pokazao da u Pokretu Evropa sad ipak postoji „zdravo tkivo“.

"Upravo to pokazuje razliku između ljudi u PES-u koji imaju nekakav autoritet i minuli rad, a takvi su i poslanik Laković i ministarka Jakšić-Stojanović koja je napravila smjele i odlučne poteze, i onih iza kojih ne stoji nikakav minuli rad u struci i profesiji i koji su na funkcije došli bez završenog pripravničkog staža", naveo je Vukadinović.

Ističe i da se treba nadati da će unuta PES-a biti sve više tonova poput ovih Lakovićevih.

"Upravo je PES glavni krivac za ovo što se događa i za ovu ogromnu krizu u kojoj se Crna Gora trenutno nalazi. Nijesu krivi ni Demokratski front, a ni Demokrate, jer je njihova politika već prepoznata kao retrogradna. Ukoliko PES uspije da se otrgne iz kandži onih koji ga čvrsto drže i sa kojima je ,,zajahao“ u parlamentarnoj većini, on može da se izvuče i da, istina okrnjen, jer više nikada ne može imati podršku kojom je raspolagao na izborima u julu 2023. godine, postane partija koja neće biti marginalizovana i koja neće biti na rubu političkih dešavanja", zaključio je Vukadinović.

Dvije pozicije iste stranke komentarisao je poslanik Socijaldemokrata i Evropskog saveza Boris Mugoša.

"Čije mišljenje dijeli koleginica kad četiri mjeseca ne zakazuje sjednicu Administrativnog odbora oko zahtjeva tužilaštva da se skine imunitet Kovačeviću? A oko PES-a, nije ni čudo što nemaju svoje mišljenje, jer odavno uglavnom slijede mišljenja DF-a i Demokrata", naveo je Mugoša na društvenoj mreži Iks.

Laković, koji je šef Poslaničkog kluba PES-a i ujedno na čelu skupštinskog odbora za bezbjednost i odbranu, i ranije je iznosio drugačije stavove u odnosu na ono što se može čuti od većine njegovih partijskih kolega.

Iako nije naišla na veći pozitivan odjek, ne treba zaboraviti na njegovu odluku da ne glasa za Rezoluciju o Jasenovcu, ističući da na takvom tekstu treba raditi sa posebnim osjećajem i o svemu dobro promisliti.

Očigledno da Laković svojim istupima već izvjesno vrijeme pokazuje drugačije i poželjnije „lice“ vladajućeg PES-a.

Studenti traže dokaz da iza njih stoje strukture bivšeg režima

Neformalna grupa studenata „Kamo śutra“ zatražila je od svih činilaca vlasti da „pruže dokaze za tvrdnje da iza njihovih protesta stoje strukture bivšeg DPS-ovog režima.

U suprotnom im predlažu da, kako su saopštili za TV Vijesti, upute javno izvinjenje studentima zbog ugrožavanja njihove bezbjednosti i crtanja meta.

izvor: portalanalitika



13 Komentara

m33hm Postavljeno 30-06-2025 04:43:31

mobic order - https://moboxsin.com/ mobic 7.5mg tablet

Odgovori ⇾

iaf9o Postavljeno 28-06-2025 07:29:34

purchase medex for sale - https://coumamide.com/ cozaar 50mg cost

Odgovori ⇾

6g5ao Postavljeno 26-06-2025 21:13:56

purchase esomeprazole generic - nexiumtous esomeprazole 20mg pill

Odgovori ⇾

165so Postavljeno 25-06-2025 04:25:32

buy augmentin 625mg without prescription - atbioinfo buy acillin cheap

Odgovori ⇾

1w7q7 Postavljeno 23-06-2025 03:24:38

order zithromax 500mg online cheap - buy nebivolol generic buy bystolic 5mg pills

Odgovori ⇾

jy3gi Postavljeno 21-06-2025 00:00:28

where to buy amoxil without a prescription - ipratropium 100 mcg brand buy combivent 100 mcg pill

Odgovori ⇾

fycln Postavljeno 18-06-2025 02:31:37

inderal 10mg pills - clopidogrel 75mg uk buy methotrexate 10mg for sale

Odgovori ⇾

cvkns Postavljeno 16-06-2025 05:51:45

motilium 10mg for sale - order domperidone online cheap order flexeril online cheap

Odgovori ⇾

cz1o2 Postavljeno 14-06-2025 06:08:52

order semaglutide 14 mg pill - semaglutide 14 mg oral buy periactin 4 mg pill

Odgovori ⇾

w45j8 Postavljeno 12-06-2025 18:38:58

buy azithromycin cheap - buy zithromax 250mg pills how to get metronidazole without a prescription

Odgovori ⇾

buy generic metronidazole Postavljeno 10-06-2025 19:16:57

I am in point of fact enchant‚e ' to gleam at this blog posts which consists of tons of useful facts, thanks representing providing such data.

Odgovori ⇾

cheap cialis sale Postavljeno 09-06-2025 01:04:42

The depth in this piece is exceptional.

Odgovori ⇾

utt2p Postavljeno 07-06-2025 23:16:25

where can i buy cheap clomiphene tablets clomid price how to buy cheap clomid tablets cost generic clomiphene for sale where can i get generic clomiphene price can i get clomid prices where can i buy generic clomiphene pill

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.