Društvo

Gjeka: Još jedan krupan korak Crne Gore na putu ka EU

(15 riječi)

 Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Gjeka je uputio pismo namjere direktorici Agencije za temeljna prava Evropske unije (Fundamental Rights Agency – FRA), Sirpi Rautio, putem zvaničnih kanala u Briselu, u kojem je izrazio eksplicitnu namjeru Vlade Crne Gore da pokrene proces pristupanja Crne Gore Agenciji, u svojstvu posmatrača.

 Vlada Crne Gore je usvojila inicijativu i zadužila ministra Gjeku da preduzme naredne korake u proceduri pristupanja Crne Gore Agenciji.

 Prilikom sjednice Zajedničkog konsultativnog odbora (ZKO) između Evropske unije i Crne Gore, Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC) održanom u Briselu u novembru 2024. godine, naglašeno je važnim da se Crna Gora kao predvodnica u pregovorima o članstvu pridruži Agenciji za temeljna prava Evropske Unije u svojstvu posmatrača.

 Ovaj predlog ima za cilj da nikad potrebnijom ranom integracijom u ovaj EU mehanizam za praćenje prakse uživanja i zaštite temeljnih prava potvrdi posvećenost Crne Gore u oblasti ljudskih prava i vladavine prava, što je od velikog značaja za konsolidaciju dosadašnjih rezultata, te dalji napredak na evropskom putu.

 Prema  Jedinstvenom programu rada Agencije za 2024-2026., u 2024. godini planirane su aktivnosti s akcentom na strateško predviđanje u oblasti temeljnih prava u kontekstu priprema za mandat novih institucija EU u periodu 2024-2029.

Dobijanje statusa posmatrača u Agenciji za temeljna prava – FRA, bilo bi značajno za dalji integracioni put Crne Gore u Evropsku uniju i doprinijelo bi daljem promovisanju i zaštiti ljudskih prava u našoj državi, kao i nastavku usklađivanja sa standardima i praksama EU u ovoj oblasti.

 

 

 

 

Crna Gora prepoznaje Agenciju za temeljna prava kao nezavisan centar referentnosti i izvrsnosti za promovisanje i zaštitu ljudskih prava u Evropskoj uniji i šire. Agencija ima važnu ulogu u promovisanju dijaloga i saradnje među različitim akterima u oblasti ljudskih prava, uključujući zemlje članice EU, institucije EU, organizacije civilnog društva i međunarodne organizacije. Dobijanje statusa posmatrača bi Crnoj Gori omogućilo aktivno praćenje svih ovih procesa, i dalo dodatni impuls za dalje sprovođenje reformi u skladu sa EU standardima.

 Ovogodišnji  Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila i završna mjerila za dva najvažnija pregovaračka poglavlja 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 Pravda, sloboda i bezbjednost potvrdio je lidersku poziciju Crne Gore u regionu Zapadnog Balkana  kada je riječ o procesu pristupanja EU. Vladavina prava je naš ključni prioritet uz snažni institucionalni sistem koji garantuje zaštitu temeljnih prava svih naših građanki i građana i pristupa pravdi uz poštovanje najviših standarda.

 Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava snažno je posvećeno svim aspektima zaštite ljudskih prava.  Usklađivanje zakonodavnog i strateškog okvira sa evropskim standardima i EU acquis-em u oblasti borbe protiv diskriminacije, rodne ravnopravnosti, zaštite prava nacionalnih manjina, zaštite lica sa invaliditetom,  LGBTIQ lica, kao i njegova puna implementacija su od suštinske važnosti.

 Dobijanjem  statusa posmatrača pristupilo bi se stručnim kapacitetima Agencije, a dalja saradnja bi svakako doprinijela unapređenju naših državnih kapaciteta u cilju jačanja postojećih standarda u skladu sa normama EU i Poveljom Evropske unije o temeljnim pravima.

 Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava sprovešće potrebnu proceduru za pristupanje Crne Gore Upravnom odboru Agencije EU za temeljna prava u svojstvu posmatrača i time napraviti još jedan važan korak za Crnu Goru ka članstvu u Evropskoj uniji.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.