VREMENA ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI SVE MANJE: Ili će Milatović i Abazović sa DPS-om ili će građani na nove izbore?
Političkim partijama u Podgorici ostalo je još samo deset dana da formiraju vlast, vrijeme curi, a dogovora za sad nema na vidiku, a potencijalnih opcija kako će se riješiti politička enigma ko će upravljati Glavnim gradom u naredne četiri godine, ostaje sve manje.
Da li će Podgorica dobiti 41. gradonačelnika, drugu gradonačelnicu, ili će prije toga uslijediti još jedni izbori, saznaćemo najdalje za deset dana. Tada ističe rok za formiranje vlasti u Glavnom gradu, a ako se po jutru dan poznaje građani bi vrlo lako mogli ponovo na brališta.
No, vremena iako je sve manje ima dovoljno da se partije dogovore, prvenstveno Pokret za Podgoricu, koji je tas na vagi nakon septembarskih izbora.
DVA SCENARIJA ZA FORMIRANJE VLASTI
Pokretu za Podgoricu sužen je manevarski prostor, te su im preostale samo dvije opcije
Prva je da opet udruže snage sa nekadašnjim partijskim saborcima Pokretom Evropa sad, Demokratama i eventualno koalicijom Za budućnost Podgorice. Ipak, imajući u vidu šta je sve izrečeno u proteklh dva mjeseca, sa konstantim sukobom na relaciji Jakov Milatović, nosilac liste Pokreta za Podgoricu i premijer Miljko Spajić, teško je vjerovati da može doći do saradnje u sudijskoj nadoknadi vremena.
Uprkos pokušajima sa strane da pomire nekadašnje lidere Pokreta Evropa sad, sukob na relaciji premijer – predsjednik države eskalirao je prethodnih dana zbog imenovanja Ivice Janovića na čelo ANB-a, pa je teško pomisliti da će prek noći, zarad formiranja vlasti u Podgorici, Milatović pristati da koalira sa Spajićem u Glavnom gradu.
Druga opcija, koja se čini koliko toliko realnijom je da Milatović preuzme odgovornost i napravi dogovor sa građanskim partijama, prevashodno sa DPS-om, Evropskim savezom i Strankom evropskog progresa.
Između ovih političkih subjekata nije bilo teških riječi u predizbornoj kampanji, iako se nekoliko puta moglo čuti da Pokret za Podgoricu i GP URA neće sa DPS-om, te da jedino pristaju da njihov kandidat Luka Rakčević bude novi gradonačlnik Podgorice.
U DPS-u nijesu bili toliko tvrdog stava, no više puta su ponovili, kako neće pogaziti sopstveno i dostojanstvo 30 odsto Podgoričanki i Podgoričana koji su ih podržali.
Da li su ovako tvrdi stavovi političkih subjekata razlog što Podgorica još nema formiranu vlast nije poznato, no pomaka u pregovorima nije bilo i što je još gore, nema i dalje.
NIjesu pomogle ni najavljene platforme, koje su pojedine političke partije predstavile, kako bi poboljšale život građana Podgorice.
Te platforme su poslužile samo kao trošenje vremena i odlaganje neizbježnog, te su ostale mrtvo slovo na papiru, jer se na pozive o formiranju vlasti shodnom pomenutim platformama, partije koje bi trebale da sjednu za sto nijesu odazivale jedni drugima.
BUDVANSKI SCENARIO I NOVI IZBORI
Nemogućnost da se politički akteri dogovore u prethodna dva i po mjeseca čini da novi izbori budu najvjerovatnije rješenje.
Iako je vjerovatno da bi teško mogli donijeti neku ogromnu preraspodjelu glasova, vovi izbori u Podgorici mogli bi biti održani u isto vrijeme kad i izbori u NIkšiću, koji bi trebali da se održe krajem marta 2025. godine.
Ukoliko Podgorica doživi ”budvanski scenario” političke partije poslaće novu poruku o nedgvornom pristupu prema građanima Podgorice. Kad se pogleda što se dešava u Budvi, gdje građani svako malo idu na izbore, koji ne donose nikakve važnije promjene u biračkom tijelu, jasno je da se novim izborima ne bi dobilo revolucionarno rješenje, koje bi omogućilo laganije formiranje vlasti.
Za nešto tako potrebna je politička odgovornost onih koji su tas na vagi, kako bi Glavni grad dobio stabilnu vlast.
0 Komentara