Šta je krivotvorio, a šta sakrio ministar Krapović o hapšenju dvojice vojnika na Kosovu
Piše: Darko Šuković
Povodom hapšenja dvojice pripadnika Vojske CG na Kosovu posljednji se oglasio onaj koji je trebalo da to uradi prvi - ministar odbrane Dragan Krapović. Ministrova je obaveza bila da istinito i pravovremeno obavijesti javnost o skandalu dvojice Nikšićana koji nose uniformu crnogorske vojske.
No, i kad se zakašnjelo oglasio, Dragan Krapović, prema pouzdanim informacijama Antene M, nije saopštio istinu o slučaju o kojem bruje regionalna glasila.
Podsjetimo, trojica "Srba iz Nikšića", kako ih legitimiše Nova srpska demokratija Andrije Mandića, posjetili su vjerski objekat Crkve Srbije/SPC u Republici Kosovo, a na okviru registarskih tablica njihovog automobila bilo je ispisano "Kosovo je Srbija". Kosovska policija uhapsila ih je u blizini manastira Visoki Dečani, a tužilac u Peći stavio im je na teret krivično djelo "izazivanje mržnje i netrpeljivosti". Dvojica od njih, R.K. (1990) i D.L. (2000) vojnici su pod ugovorom u Vojsci Crne Gore, prvi od 2011. a drugi od 2022.
Tek nakon objavljivanja te informacije na portalu Antena M, juče oko 16 sati oglasio se ministar Dragan Krapović i kazao da je i on za slučaj saznao kao i svi ostali, primarno putem medija!?
Prema pouzdanim saznanjima Antene M, istina je drugačija. Obavještajno-bezbjednosni direktorat (OBD) informisao je još u ponedjeljak popodne Krapovića o hapšenju dvojice pripadnika VCG na Kosovu. Takođe, ministar je informisan da D.L. nije baš "uzoran" vojnik, nego da se često svađao sa starješinama, odbijao naređenja i najavljivao da će napustiti Vojsku čim završi fakultet.
Izvori Antene M potvrđuju da je R.K. na bolovanju od prošlog mjeseca. Nema, međutim, potvrde da se i D.L. na dan incidenta nalazio na bolovanju.
Još nešto je u ovom skandaloznom slučaju bitno, a prema izvorima u čiju vjerodostojnost nemamo razloga da sumnjamo i pouzdano: obojica vojnika nijesu prijavili odlazak u inostranstvo, iako ih zakon na to obavezuje. Evo šta o putovanju u inostranstvo propisuje čl. 63 Zakona o Vojsci:
"Putovanje u inostranstvo,
Čl 63
Lice u službi u Vojsci može putovati u inostranstvo, pri čemu je dužno da putovanje prijavi pretpostavljenom na položaju neposredno potčinjenog načelniku Generalštaba Vosjke, rukovodiocu organizacione jedinice Ministarstva, odnosno starješini organa.
Licu iz stava 1 ovog člana načelnik Generalštaba može ograničiti putovanje u inostranstvo zbog potreba službe.
Lice iz stava 1 ovog člana, u uslovima ratnog i vanrednog stanja, može putovati u inostranstvo samo po odobrenju ministra."
Saopštenja podrške uhapšenima koje su prethodnih dana stigle iz prosrpskih stranaka i od episkopa Metodija (Ostojića), koji se obrušio na državne organe Crne Gore nezadovoljan što i oni nijesu uzeli u zaštitu trojicu Nikšićana, vjerovatno su objašnjenje dugog ćutanja i neaadekvatne reakcije ministra odbrane. Takođe, treba imati u vidi i skore izbore u Beranama i vjerovatnu Krapovićevu procjenu da bi se osuda R.K. i D.L. loše odrazila na izborni rezultat njegove stranke u gradu u kojem stoluje episkop Metodije.
Skandal koji su izazvali dvojica pripadnika Vojske Crne Gore, države članice NATO koja je priznala Republiku Kosovo još 2008. i koja se kune u posvećenost dobrosusjedskim odnosima kao važnom elementu njene kandidature za ulazak u Evropsku uniju do 2028. nije bio vrijedan javnog oglašavanja ni premijera Milojka Spajića, ni ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, ni predsjednika CG Jakova Milatovića.
Oglasila se, ponovimo, samo NSD, stranka predsjednika Skupštine Andrije Mandića. I to kako - optužbom na račun kosovskih vlasti da im "nije do mira i stabilnosti na Balkanu, pa konstantnim hapšenjima i zastrašivanjima srpskog naroda, bez obzira na to odakle on dolazi, želi silom da nametne samovolju i kreira haos". I pozivom za " nadležne državne organe Crne Gore, ali i međunarodnu zajednicu da najoštrije reaguju".
Ministar Dragan Krapović je reagovao - u najboljem maniru partije kojoj pripada.
izvor: antena m
0 Komentara